Vzhledem k tomu, že britská královna Alžběta II. loni v září zemřela, budou to už druhé Vánoce bez oblíbené panovnice, a tak je jasné, že oslavy doznaly určitých změn. Odborníci na královskou rodinu se domnívají, že Vánoce nebudou tolik formální jako za Alžběty II., ale řadu tradic Karel III. zachová.

Zdroj: Youtube

Charita

Už od začátku prosince mají britští aristokraté pořádně napilno. Vzhledem k tomu, že dělají patrony řadě charitativních organizací, snaží se jim právě před Vánocemi co nejvíce pomáhat a darovat peníze, kde mohou.

Vánoční pohlednice

Tradičně se také v předvánočním období zveřejňují snímky, které následně členové královské rodiny nechávají natisknout na hromadu vánočních pohlednic. Těch se rozesílá několik stovek. Svou pohlednici má zvlášť princ William s manželkou Kate a dětmi a král Karel III. s manželkou Camillou.

Svátky na venkově

Každoročně tráví britská královská rodina svátky na venkovském sídle Sandringham House v anglickém Norfolku a král Karel III. už loni avizoval, že se na tom nebude nic měnit.

V Anglii je stejně jako v USA běžné, že se dárky neotevírají na Štědrý den, ale na Boží hod vánoční. Členové britské královské rodiny se ovšem z balíčků ve svátečním papíru těší už na Štědrý den, protože dodržují tradice svých německých předků. Stejně jako je zvykem v tuzemsku. Dárky se prý tradičně rozbalují po odpoledním čaji, tedy zhruba kolem šesté hodiny.

Jejich cílem není, aby se obdarovaní nějak obohatili, ale spíše to, aby se u rozbalování pobavili. V minulosti prý někteří členové od jiných dostali záchodové prkénko nebo sprchovací čepici s nápisem Není život na houby? Tu dal údajně princ Harry své babičce Alžbětě II.

Potom následuje večeře, na kterou si členové oblékají sváteční oblečení – obleky a dlouhé róby. Není ovšem jasné, zda to Karel III. nepojme trochu uvolněněji.

Princ Harry se v Sandrighamu pravděpodobně opět neukáže, protože se svými příbuznými stále nemá nejlepší vztahy. Hostů by tam ale letos mělo být víc, protože královna Camilla tento rok pozvala své děti i s pěti vnoučaty.

Ranní mše a hostina

Na Boží hod vyrážejí rodinní příslušníci místo rozbalování dárků na ranní mši do kostela sv. Máří Magdalény, který se rovněž nachází v Sandringhamu. Potom se podává slavnostní oběd v podobě krocana s několika druhy nádivek a jako dezert se servíruje vánoční pudink.

Poselství národu

25. prosince nebudou Britové ochuzeni ani o tradiční televizní promluvu k národu, kterou mají britští panovníci o Vánocích už od roku 1957. V rozhlasové formě se vysílala dokonce v roce 1932.

Zdroj: vlasta.cz Tatler Stars Insider Town & Country Magazine Country Living Magazine

Související články