Herec Jan Hrušínský se narodil 9. června 1955 v Praze, a to jako syn slavného herce Rudolfa Hrušínského. V těle mu už v kolébce proudila herecká krev a už v pěti letech stál poprvé na divadelních prknech. Jakmile úspěšně absolvoval studia na pražské konzervatoři, začal účinkovat v Činoherním studiu v Ústí nad Labem

Později začal sbírat úspěchy i jako filmový herec. Jeho debutem byly v roce 1970 snímky Případ Mauricius a Lítost, už o rok později si ale zahrál hlavní roli v Dívce na koštěti. V průběhu sedmdesátých let si pak zahrál v oblíbeném filmu Můj brácha má prima bráchu a také v jeho pokračování. Diváci si ho rovněž zamilovali v pohádce Jak se budí princezny.

Zdroj: Youtube

V divadle poznal svou životní lásku

V ústeckém Činoherním studiu nejenom začínal s divadlem, ale také se v něm seznámil se svou budoucí dlouholetou manželkou, herečkou Miluší Šplechtovou. Nebyla to ale láska na první pohled, zamilovali se do sebe postupně, a to zejména díky společnému účinkování ve hře Tři sestry. Oba brzy zjistili, že spolu chtějí žít, ovšem mělo to jeden velký háček.

Musela se rozvést s manželem

Miluše Šplechtová byla v té době vdaná za architekta Nikolu Stojanova. Tomu ale nechtěla být nevěrná a doma mu na rovinu přiznala, že se zamilovala do jiného muže a s ním už žít nechce. Rozvod se Stojanovem tak proběhl v přátelském duchu a Šplechtová dodnes míní, že vlastně oběma prospěl.

Divadlo jako další dítě

Hrušínský po svých slavných předcích zdědil nejenom herecký talent, ale také principálské schopnosti, které od roku 2004 uplatňuje ve vlastním Divadle Na Jezerce. Aby si mohl splnit svůj velký sen, musela tomu celá rodina hodně obětovat. Rozjezd divadla stál spoustu peněz, a dokonce museli prodat dům v Plané nad Lužnicí

Dnes jsou ale rádi, že tento krok udělali, protože divadlo se těší mezi diváky velké oblibě. Oba říkají, že je vlastně jejich dalším společným dítětem, o které se musejí starat. Hrušínský se Šplechtovou mají dvě dcery – starší Kristýnu, která je rovněž herečkou, a mladší Báru. Ta by se nejspíš také nebránila herecké profesi, ale sebekriticky říká, že je na ni příliš stydlivá.

Míšu miluju, budu se rozvádět

Přestože dnes působí manželství Jana Hrušínského a Miluše Šplechtové jako vzorové, i oni si prošli mnoha zkouškami. Ta největší proběhla zhruba před dvaceti lety, kdy se Hrušínský zamiloval do produkční Michaely Blahutové. Nebyl to ale jen nějaký románek a chvilkové poblouznění. „Míšu miluju, se ženou jsme se dohodli na rozvodu,“ prozradil tehdy herec Blesku.

Musel se vykoupit?

Nakonec si ale včas uvědomil, že ničit dlouholeté manželství kvůli Blahutové přece jen nechce. Šplechtová ho vzala na milost, ale Hrušínský to nejspíš neměl zadarmo. Dodnes se povídá, že na manželku, jako součást odpuštění, přepsal polovinu rodinné vily v Nuslích.

„Do mých majetkových věcí a jak jsem se s kým vyrovnal skutečně nikomu nic není,“ odsekl tenkrát Blesku, který ho konfrontoval nepříjemnými otázkami. Faktem ale je, že se tehdy Šplechtová objevila v katastru nemovitostí jako spolumajitelka vily a také 40% podílnice agentury AG Jezerka.

Balancoval na hraně života a smrti

Hrušínského bohužel neminuly ani vážné zdravotní problémy. V roce 2015 přišel kolaps, během kterého mu vypovědělo službu hned několik orgánů. Dokonce za něj musel dýchat ventilátor a dlouhých dvanáct dní byl v umělém spánku. Následná sedmihodinová operace pak probíhala s nejistým výsledkem

Hrušínský byl tehdy úplně mimo, a dokonce se mu zdály i velmi živé sny. „Ocitl jsem se v nějakém sanatoriu, tam mě rozřízli a já odtamtud s otevřeným břichem utekl. Jel jsem do Dětenic, protože jsem tam měl roztočený film,“ popsal v rozhovoru pro MF DNES. 

Můj brácha má prima bráchu

Jak se ale říká – všechno zlé je k něčemu dobré. Právě během období, ve kterém šlo Hrušínskému o život, se po dlouhých letech usmířil se svým bratrem Rudolfem. „Brácha mě navštívil v nemocnici, povídali jsme si spolu skoro hodinu. Bylo to moc příjemné setkání, tak v klidu jsme si dlouho nepopovídali. Měli jsme spolu v minulosti nějaké spory, ale už se vše vyřešilo,“ prozradil MF DNES.

Všichni hezky pohromadě

Dnes žije Hrušínský spokojený život v obklopení svých nejbližších. Rodinná vila v pražských Nuslích je totiž také domovem dcery Kristýny s manželem Matějem Balcarem a společnými syny Vojtěchem a Jakubem. Hrušínský se dodnes věnuje řízení Divadla Na Jezerce a v několika inscenacích i sám hraje. 

Související články

Zdroj: vlasta.cz, kafe.cz, csfd.cz, zeny.iprima.cz