Herec Jan Kačer se narodil 3. října 1936 v Holicích. Jeho tatínek vlastnil obuvnickou továrnu a rodina si žila tak trochu nad poměry. Tlustou čárou přes rozpočet pro ni ale byla nacistická okupace Československa. Hercův otec byl totiž Žid a pro Němce pochopitelně nežádoucí. Aby své nejbližší ochránil, spáchal sebevraždu

„Dlouho jsem nevěděl, že tragicky skončil a že se kvůli nám zabil. Až když mi bylo kolem devatenácti let, objevil jsem na půdě utržený špagát a zeptal jsem se. Máma mi řekla, že se táta oběsil, když přišli Němci a on se bál, že bychom kvůli němu skončili v koncentráku. Doslova a do písmene se pro nás obětoval,“ svěřil se Jan Kačer v rozhovoru pro Český rozhlas. 

Zdroj: Youtube

Buržoazní původ

Ačkoli svou sebevraždou otec zbytek rodiny ochránil před koncentračním táborem, před poválečným nástupem socialismu je pochopitelně ochránit nedokázal. Jan Kačer se kvůli buržoaznímu původu nedostal na gymnázium a musel se spokojit se studii na keramické škole v Bechyni. Ta byla tak trochu odkladištěm nepohodlných umělců a učitelů. 

Láska začala na DAMU

Právě v Bechyni ale začal hrát s místními ochotníky a brzy se začal projevovat jeho nesporný herecký talent. Kačer se nakonec dostal na DAMU, kde se také poprvé potkal se svou budoucí životní láskou, herečkou Ninou Divíškovou.

Ačkoli on se do ní zamiloval na první pohled, její přízeň získával hodně složitě. Zpočátku na ni totiž působil jako frajírek, a navíc byla zadaná.

To ale Kačera nezastavilo a herečku dobýval dál. Dokonce kvůli ní jezdil přes půl Prahy a neodradilo ho ani to, když ho nechala jako odmítnutého nápadníka čekat u dveří.

Nakonec mu ale přece jen herečka podlehla a v roce 1962 se vzali. Postupem let pak spolu přivedli na svět dcery Simonu, Kláru a Adélu, která jako jediná pokračuje v rodinné herecké tradici. 

Činoherní klub by bez něj neexistoval

Samotný Kačer byl jednou z ikon nové vlny československého filmu a rovněž stál u založení Činoherního klubu v Praze. Společně s dalšími legendami českého filmu, kterými byli Pavel Landovský či Petr Čepek mu vybudovali takovou pověst, že je dodnes jedním z nejoblíbenějších divadel u nás. 

Přitahoval úspěchy

Prosadil se ale také jako režisér, a to v Národním divadle či Divadle na Vinohradech. V roce 2016 pak obdržel od prezidenta Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. V roce 2021 si pak došel pro Cenu Thálie od České akademie divadelníků. 

Televizní diváci si ho dodnes pamatují jako skvělého rytíře Armina von Heide z filmu Údolí včel. Zahrál si ale i v dalších filmech, jako jsou Návrat ztraceného syna, Svědek umírajícího času či Člověk proti zkáze. Nechyběl ale ani v seriálech Rodinná pouta či Vyprávěj

Se smrtí manželky se nedokázal smířit

Hercův život se obrátil vzhůru nohama, když mu v roce 2021 zemřela milovaná manželka. Tu v posledních letech života trápily zdravotní problémy, nejvíc pak Alzheimerova choroba. „Odešla doma, ve své posteli. Je mi to neskutečně líto,“ svěřil se herec serveru Aha. „Ačkoli svou ženu mám dnes ještě radši než dřív, tu nemoc a to stárnutí nenávidím.“

Jan Kačer se po smrti milované manželky trápil. „Já jsem pokorný vůči životu, ale co Bohu vyčítám, je ten konec. Kdyby stvořil svět jako stoletý kmet, určitě by s tím závěrem života naložil jinak,“ říkával. 

Herec před dvěma lety podstoupil operaci srdeční chlopně a také trpěl cirhózou jater. Kvůli neuropatii pak měl i problémy s chůzí. Před několika týdny se navíc léčil v motolské nemocnici se zápalem plic.

Už nejspíš cítil, že mu moc času nezbývá, a tak podepsal revers a nemocnici předčasně opustil. Ačkoli se cítil lépe a chtěl si ještě užívat života, bohužel 24. května 2024 odešel na věčný odpočinek. 

Kolegové oplakávají jeho odchod

Krátce poté, co českým showbyznysem prolétla informace o hercově smrti, začali kondolovat jeho kolegové. „Promiň, že jsem někdy musela být zlá. Nikdy nezapomenu a za všechno děkuji,“ sdílela na Instagramu herečka Dana Morávková, která si s ním zahrála v seriálu Rodinná pouta

„Když slavil Jan Kačer v Toboganu 85. narozeniny, měl jedinou podmínku – abychom pozvali dámy, které ho někdy platonicky milovaly, a tak se i stalo,“ sdílel na sociálních sítích Aleš Cibulka. Na společném snímku byly také herečky Jitka Smutná, Tereza Nekudová nebo Marie Drahokoupilová

„V hluboké úctě, pane režisére. A pozdravujte tam nahoře,“ vzkázala Janu Kačerovi herečka Anežka Rusevová. „Když jsme spolu naposledy komunikovali, napsal mi ‚MÁM VÁS RÁD, PAVLE‘. Já Vás taky, pane režisére. Moc. Budete nám chybět,“ sdílel na Instagramu houslista Pavel Šporcl

Zdroj: vlasta.cz, aha.cz, idnes.cz, lifee.cz, tn.nova.cz, super.cz, kehilaprag.cz, instagram.com, facebook.com 

Související články