Herec Jan Potměšil je člověkem, který si užívá života i přes nepřízeň osudu. Bylo mu teprve třiadvacet let, když následkem tragické nehody skončil na vozíčku. I tak to byl ale malý zázrak, protože se málem neprobudil z kómatu.

Už v osmi letech hrál po boku Menšíka

Když se 31. března 1966 Jan Potměšil narodil, asi se mu ani v těch nejhorších představách nehonilo hlavou, jak těžkou zkoušku mu život jednoho dne připraví.

Už v osmi letech si zahrál v oblíbených Bakalářích v povídce Lokomotiva, a to dokonce po boku Vladimíra Menšíka. 

„Pravděpodobně nejlepší bakalářská povídka ze všech, neboť se může pochlubit nejen excelentním hereckým projevem Vladimíra Menšíka, ale i malým Janem Potměšilem, jenž se své role ujal velmi dobře,“ zní jedna z mnoha recenzí na stránkách Československé filmové databáze.

Zdroj: Youtube

Jíru z pohádky si diváci zamilovali

V roce 1987 okouzlil televizní diváky v roli ševce Jíry v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. V ní si vyrobil z kůže křídla, díky kterým se mu podařilo z hradní věže osvobodit princeznu Jasněnku, kterou si zahrála Michaela Kuklová.

Osudná cesta z Ostravy

Když se v roce 1989 během listopadové revoluce přepisovaly dějiny, bylo Potměšilovi teprve 23 let. Umělci tehdy přestali hrát a chodili do fabrik diskutovat s dělníky o změně režimu. „V té době nám zavolali z Ostravy, že se chystá setkání zástupců horníků, a my jsme jeli 8. prosince do Ostravy získat horníky, aby se přidali ke změnám ve společnosti.“

Potměšil tehdy do Ostravy vyrazil i s kolegou Janem Kačerem, který tam působil patnáct let. Absolvovali společně další dvě setkání v divadlech a v noci vyrazili za sněžení zpátky do Prahy.

„Přidal se k nám ještě dokumentarista Václav Křístek. Já si jen pamatuji, že jsem seděl na zadním sedadle Fiatu Tipo, což byl v tehdejší době slušný vůz. Další věci vím už jen z vyprávění,“ prozradil Potměšil.

Nehoda, na kterou nikdy nezapomene

Během jízdy seděl Jan Kačer vepředu a povídal si s řidičem, aby neusnul. Potměšil spal na zadním sedadle. Když se blížili k Praze, všem se ulevilo, že budou brzy doma.

Jan Kačer se odmlčel a v tu chvíli nejspíš řidiče postihl mikrospánek, během kterého vůz vrazil do svodidel. Auto se následně skutálelo ze svahu dolů. 

„Zastavila auta a řidiči pomáhali naší posádce. Ptali se, kolik nás bylo, oni říkali, že čtyři, ale z auta vytáhli jen tři lidi. Tím čtvrtým jsem byl já. Po chvíli mě našli. Ležel jsem pod autem, které mě přimáčklo,“ popsal Jan Potměšil.

Herec přežil jen zázrakem

Když se Potměšil dostal do rukou lékařů, dávali mu jen minimální šance na přežití. Měl vážná poranění hlavy a také otok u páteře. Z kómatu se probudil až po třech měsících a dokázal jen hýbat očima. Na nohy už se bohužel nikdy nepostavil.

Tehdy u něj v nemocnici byl i jeho otec, a když viděl, jak je jeho syn zmatený, pouze mu řekl, že je Václav Havel prezidentem. „Jako by mi někdo vrátil šém do hlavy, vzpomněl jsem si na všechno,“ říká Potměšil.

V nemocnici nakonec strávil dlouhé dva roky, poté se ale vrátil domů a věděl, že bude bojovat, aby mohl žít alespoň v rámci možností běžný život.

Na divadlo nedá dopustit

Potměšil se postupně dokázal s nepřízní osudu smířit a i na vozíčku žije spokojený život. Je členem Divadelního spolku Kašpar a také hraje v Divadle v Celetné. Hraje tu řadu rolí, přičemž tou nejúspěšnější je určitě hlavní postava ve hře Růže pro Algernon, která se hraje už přes 20 let a měla několik stovek repríz. 

Další těžká zkouška

V polovině roku 2023 ale herec přiznal, že měl od hraní rok a půl dlouhou vynucenou pauzu. „Byl jsem rok hospitalizován a následně v domácím ošetřování. Tělo si řeklo a jak vážná ta krize byla, vědí především lékaři. Když jsem se jich zeptal, kdy to skončí, odpověděli mi, že je to na dlouho,“ prozradil v podcastu Bubliny.

Rodina je pro něj vším

Herec je od roku 2004 ženatý s Radkou Prchalovou, dnes Potměšilovou. Společně vychovávají dva syny, Šimona a Jana. „Nejbližší mám hluboko v srdci, ale místo je tam i pro ty, se kterými spolupracuju,“ říká herec.

Vždy byl milovníkem sportu a nevzdal se ho ani se svým handicapem. Rád si zahraje s dalšími vozíčkáři basketbal a dokonce i lyžuje. Rád také předává herecké zkušenosti budoucím generacím na Pražské konzervatoři. 

Zdroj: Vlasta.cz, Prozeny.cz, Csfd.cz, Zeny.iprima.cz, Ceskatelevize.cz

Související články