V mládí patřila Karla Chadimová díky svému půvabu k nejobsazovanějším herečkám. Jejímu kouzlu podlehl i herec Jan Tříska a v roce 1968 si ji vzal za manželku. Tehdy jim svatbu odsvědčil budoucí prezident Václav Havel a v manželství se jim narodily dcery Karla a Jana.
VIDEO: Připomeňte si Jana Třísku v jednom z posledních rozhovorů…
Emigrace byla nutností
Tříska nikdy nebyl příznivcem komunistického režimu a nebál se svůj nesouhlas dávat najevo. Pochopitelně to mělo negativní vliv na jeho kariéru, rolí ubývalo a rodina se ocitla ve finančních problémech. V roce 1977 proto všichni emigrovali do USA, kde měla Chadimová bratra a otce.
Za velkou louží čekal rodinu nový začátek, který měl ovšem Tříska usnadněný díky přátelství s režisérem Milošem Formanem, jenž ho rád obsazoval do svých snímků. Karla Chadimová nejdříve pracovala jako hosteska, postupně se dostala až na post manažerky hotelu. Práci si tak oba v cizí zemi našli.
Dcery jsou součástí uměleckého světa
Uměleckého talentu dostala prvorozená dcera Karla do vínku opravdu hodně. Není proto divu, že se zpočátku pokoušela jít ve stopách svých rodičů. V roce 1993 si zahrála ve snímku Nahota na prodej a v branži pokračovala i v dalších letech. Byla koordinátorkou filmových štábů a v Americe měla na starosti i komedii Muž na Měsíci, kterou režíroval Miloš Forman. V dalších letech se pak vzdělávala na Kalifornské univerzitě v oboru literatury.
Mladší dcera Jana vystudovala práva, ale také byla nějakou dobu součástí uměleckého světa, protože se věnovala produkci filmů. Nakonec se vše podařilo spojit i s jejími právnickými schopnostmi a v roce 2014 založila v Los Angeles právnickou firmu, která se specializuje na zábavní průmysl. Pomáhá nejenom nezávislým umělcům, ale rovněž velkým mediálním společnostem.
Starší dcera z něj udělala dědečka
I když si své soukromí Jan Tříska dlouhodobě držel pod pokličkou, v jednom z rozhovorů před lety přiznal, že je díky starší dceři Karle dědečkem. „Jmenuje je August Jan Carlson. Ten Jan je prý po mně,“ prozradil pro Reflex. Svého vnoučka chtěl naučit milovat české pohádky a jako dárek mu dal DVD s Krtečkem.
„Líbí se mu, je na něm závislý jako na drogách! Dřív než máma a táta začal říkat „chair“ – židle! Když mu totiž to DVD pouštěli, posadili ho na zvláštní, houpací židličku. A teď ví, že když se do ní posadí, objeví se Krteček,“ vyprávěl nadšeně Jan Tříska před lety.
Dojemné vyznání tatínkovi
Když herec před sedmi lety po pádu z Karlova mostu do Vltavy zemřel, obě dcery se objevily v Česku na jeho pohřbu. Jejich proslov a čtení otcovy oblíbené básničky rozplakaly skoro všechny přítomné.
Jana tehdy prohlásila, že i doma v Americe mluvili česky, otec jim rád četl pohádky a přednášel básničky. Sama ale přiznala, že už je to dávno a je to na její češtině znát. „Táta věřil v sílu slova. Stále něco recitoval, študoval, učil se texty a slovíčka. Jeho víra bylo slovo. Věřil, že slova mají moc měnit svět, ale také utěšovat,“ pronesla mladší z dcer.
„Když mu někdy bylo úzko, máma mu říkala báseň od Josefa Václava Sládka,“ navázala tehdy starší dcera Karla a odrecitovala verše z Lesní studánky. Na stuze smutečního věnce pak stálo „Kája, Káka a Nána“, takhle totiž nejspíš svým třem ženám s láskou říkal. (Kája – manželka Karla, Káka – starší dcera Karla, Nána – mladší dcera Jana, pozn. redakce).
Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, reflex.cz, extra.cz, super.cz, expres.cz, zeny.iprima.cz, ahaonline.cz