Od mládí hercem

Jan Tříska se hercem chtěl stát od dětství a nakonec se mu to povedlo. V roce 1955 vystudoval herectví na pražské DAMU a o několik let později se stal nejmladším hercem činohry Národního divadla, kde alternoval roli Prvního asistenta v Čapkově Bílé nemoci v režii Františka Salzera a rovněž jako Druhý rekrut v Maryše i jako Páže ve Svaté Janě.

Před kamerou se poprvé objevil ve filmu Radúz a Mahulena a následně v seriálu Třicet případů majora Zemana. Filmaři si ho oblíbili a nabídky se začaly hrnout.

Zdroj: Youtube

Ocitl se v hledáčku StB

Jan Tříska po celý život bojoval proti komunistickému režimu. Proto také mnoho jeho příznivců překvapila informace o tom, že se jeho jméno objevilo v registru StB pod krycím jménem Toman, s evidenčním číslem 5680. Herec k tomu několikrát uvedl, že se ho StB opakovaně snažila zlákat ke spolupráci, ale on tuto nabídku vždy odmítl. Lidé však jeho tvrzením nevěřili a obávali se, že se přidal na druhou stranu. Proto v roce 1977 podle režimního tisku podepsal Antichartu a zároveň pomáhal na přípravách Charty 77, jejíž osvětu šířil mezi lidi.

Situace však byla natolik vážná, že se téhož roku rozhodl emigrovat do Kanady a později do Spojených států. Do Československa se vrátil až po sametové revoluci, aby se i nadále mohl věnovat své herecké kariéře. Po emigraci se komunistický režim v Československu snažil Třísku, který měl vždy blízko k disidentům, vymazat z povědomí veřejnosti. Od roku 1982 žil v Los Angeles se svou ženou Karlou, dříve herečkou, nyní manažerkou hotelu Bel Air, s níž měl dvě dcery, Karlu a Janu.

Přísný učitel

Snad nejvíce se do srdcí televizních diváků zapsal rolí Igora Hnízda v legendárním filmu Obecná škola režiséra Jana Svěráka. Film byl dokonce nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film.

Učitel Igor Hnízdo, kterého ztvárnil, měl velmi zvláštní učitelské praktiky. Vždy se hájil tím, že jsou povolené Ministerstvem školství. Vyučoval ve vojenské uniformě a zavedl tuhý režim, kterého se všichni báli. I přesto ho žáci měli rádi a svého profesora se vždy zastávali.

Smrt za záhadných okolností

Herec se 23. září 2017 rozhodl vydat na svou tradiční procházku na Karlův most. Zde se vyhoupl na kamenné zábradlí, které se nachází nedaleko sousoší Norberta, Václava a Zikmunda. Kolemjdoucí na něho okamžitě zavolali ochranku, která herci dala jasný pokyn, že musí z tohoto místa odejít. Herec poslechl, omluvil se a slezl. Jenže to by nesměl být tvrdohlavý, aby svou omluvu myslel vážně. Jakmile ochranka odešla, rozhodl se ve svém rituálu pokračovat.

Další vyhoupnutí se však herci nepovedlo, neudržel se a spadl do Vltavy. Přestože byl okamžitě oživen a převezen do nemocnice, za dva dny následkům svého pádu podlehl. „Honza Tříska byl v perfektní kondici a těšil se na velikánskou roli. Poslední měsíce nežil ničím jiným. Představa, že by přiletěl z Kalifornie, absolvoval kostýmní zkoušky a šel ukončit život, je naprosto hloupá. Vymstil se mu jeho rituál návštěvy Karlova mostu, který dělal před natáčením každého nového filmu,“ prozradil krátce po jeho smrti Jiří Mádl.

Zdroje: vlasta.cz Jan Tříska | ČSFD.cz (csfd.cz) Jan Tříska - Životopis | OSOBNOSTI.CZ lidovky.cz

Související články