Ján Zákopčaník se narodil v roce 1958 a pocházel ze Slovenska. Po studiu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy pracoval jako letecký meteorolog na letišti v Ruzyni. Nejvíce se ale proslavil na obrazovkách České televize, kde ho mohli diváci jakožto moderátora Předpovědi počasí vídat mezi lety 1994 až 2005.

Zároveň působil jako šéfredaktor redakce počasí. Zajímal se o trendy v meteorologii a sledoval i své zahraniční kolegy.

Slunce v duši stopl likér

Do povědomí široké veřejnosti se zapsal díky svému přání Pěkný den a slunce v duši. To ale musel v roce 2001 přestat používat, protože se na trhu objevil bylinný likér, který byl pojmenován právě Slunce v duši a každý další takový Zákopčaníkův pozdrav by mohl být považován za skrytou reklamu.

VIDEO: Podívejte se, jak kdysi hlásil počasí oblíbený meteorolog Ján Zákopčaník.

Zdroj: Youtube

Nahá fotomontáž

Veřejně známé osobnosti bývají často terčem vtípků a neušel tomu ani Ján Zákopčaník. Toho si vzala stejně jako řadu dalších na paškál Česká soda, satirický pořad, jehož hlavní tváří byl Petr Čtvrtníček.

V jedné z fotomontáží vytvořené v rámci pořadu se meteorolog objevil úplně nahý a nevzal to vůbec sportovně, ba naopak, pěkně ho to naštvalo. Pro Blesk tehdy uvedl, že někteří diváci nepochopili, že šlo o fotomontáž, a prý ho to znemožnilo i před jeho třemi dětmi.

Nebyl to ale jediný vtípek, který si pro něj Česká soda připravila. Na další vtípek, založený na slovní hříčce, se můžete podívat ve videu níže.

Zdroj: Youtube

Pomsta v přímém přenosu

Zákopčaník ovšem fotomontáž nenechal jen tak a rozhodl se autorům pořadu pomstít. V rámci jednoho vysílání Předpovědi počasí ukázal divákům obrázek tří vepřů a okomentoval ho tím, že ho pánové Čtvrtníček, Šteindler a Vávra hluboce urazili.

Čtvrtníček sice po čase jeho odvahu v jednom z rozhovorů ocenil, ale Česká televize ze Zákopčaníkovy pomsty nadšená rozhodně nebyla, neboť k ní zneužil živé vysílání veřejnoprávní instituce. Vykoledoval si za to peněžní pokutu a zákaz vystupování na několik dní.

Náročná práce na letišti

Jeho neshody s Českou televizí pokračovaly i v následujících letech, a tak v roce 2005 tuto instituci definitivně opustil. Posluchači ho potom mohli nějakou dobu slyšet na rádiu Blaník, kde se s nimi dělil jak jinak než o předpověď počasí, a posléze se opět vrátil k letištním meteorologům.

V rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka potom uvedl, že jde o náročnou práci plnou adrenalinu. Svěřil se také s tím, že jako malý kluk po předpovídání počasí rozhodně netoužil, chtěl se stát archeologem, pilotem nebo vědcem.

Ján Zákopčaník zemřel v roce 2022 ve věku pouhých třiašedesáti let. Rodina příčinu úmrtí neuvedla, podle nejbližších však zemřel v klidu. S manželkou Jitkou měl jednu dceru a dva syny.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, cs.wikipedia.org, denik.cz, idnes.cz, dvojka.rozhlas.cz, blesk.cz