Nestárnoucí herečka Jana Švandová se narodila 3. července 1947 v Praze. Původně přitom uměleckou kariéru neplánovala, chtěla studovat archeologii. Když se ale hlásila na školu, skončilo to neúspěchem.

„Dělala jsem zkoušky, ale neprošla jsem,“ svěřila se pro Aha! Shodou okolností se poté dostala na konkurz do muzikálu v Pardubicích jako tanečnice. „A tak jsem vlastně přičichla k divadlu a rozhodla jsem se, že se mu budu věnovat,“ vysvětlila Jana Švandová. 

Hvězdní spolužáci

Skvělé divadelní výkony zaujaly její kolegyni Věru Galatíkovou, která ji přemluvila, aby zkusila štěstí u přijímací zkoušky na JAMU. Švandová ji zvládla a dostala se do ročníku plného talentovaných začínajících herců. Jejími spolužáky byly Eliška Balzerová, Bolek Polívka či Karel Heřmánek.

Zdroj: Youtube

Úspěšná i ve Francii

Jakmile dokončila školu, začala hrát v divadle v Českých Budějovicích, které později vyměnila za pražský Činoherní klub. V rámci stipendia se podívala do Francie a díky své znalosti francouzštiny se objevila dokonce v několika filmech. Zahrála si například s hvězdným Charlesem Aznavourem.

Švandová patří dodnes k nejobsazovanějším herečkám i u nás. Poprvé se ukázala ve filmu Už zase skáču přes kaluže, následovaly Drahé tety a já, Zahrada či Kytice. Hrála také v prvních dílech nekonečné Ulice, momentálně pak září v seriálu ZOO

Odešla hned od dvou manželů

V minulosti se o ní často říkalo, že ráda mění partnery. Herečka ale tvrdí, že šla vždy za hlasem svého srdce a nikdy žádného muže nevodila za nos. Jejím prvním manželem byl plastický chirurg Hubert Topinka, s nímž má syna Huberta. Nevyšlo jí to ale ani s druhým manželem, filmovým producentem Oldřichem Machem

Třetího manžela už si nechá

Potřetí se Jana Švandová provdala v roce 1998 za developera Pavla Satorie. Dlouhodobě říká, že právě třetí manžel je její osudovou láskou.

Čtyřnásobná babička

Sama herečka pochází z velké rodiny a dodnes lituje, že neměla víc dětí. Na druhou stranu je ale dnes díky synovi hned trojnásobnou babičkou. Ten jí totiž s britskou manželkou Claire přivedl na svět vnuka Orrena a vnučky Azarii a Evelínu. Jako vlastního bere také Adama, který je vnukem jejího manžela.

„Mají se dobře. Vnuk, tomu je patnáct let, hraje fotbal a je v něm velice dobrý. Dvanáctiletá vnučka studuje a věnuje se tanci a sportu. Ta menší dělá gymnastiku. No, a náš dvouletý, to je ještě malé baby,“ prozradila v rozhovoru pro Lifee.

Vynalezla snad elixír mládí?

V těchto dnech slaví herečka Jana Švandová své 77. narozeniny. Na svůj věk ale rozhodně nevypadá a někdy mají mnozí podezření, že snad musela vynalézt elixír mládí. Švandová sice není milovníci plastických operací, ale na druhou stranu vyzkoušela pestrou škálu krémů. „Obličej mě živí, proto se mu snažím věnovat tu nejlepší péči,“ řekla před dvěma lety webu Lifee.

Dokonce v minulosti vyzkoušela i krém z pánské předkožky, což prozradila v Show Jana Krause. Když si ho ale namazala před spaním na obličej a ulehla do postele, Satorie zrovna nejásal. „Přišel manžel a ptal se: ,Miláčku, co to tady tak strašně smrdí?‘ Tak jsem odpověděla, že to jsem já.“

Romantika je důležitá

Zkraje letošního roku si s manželem Pavlem Satorie vyrazila herečka na dovolenou. Vybrali si Kostariku a moc si to společně užili. „Opravdu jsem si odpočinula, protože konec roku byl docela náročný. V Kostarice to bylo moc pěkné a všem ji doporučuji,“ svěřila se webu Super. 

Přibývající roky neřeší

I když za tři roky oslaví Jana Švandová osmdesáté narozeniny, těžkou hlavu si z toho nedělá. „S věkem se člověk musí vyrovnat, protože nakonec to potká každého. To moje číslo je šílené. Pamatuji si, že když mi bylo 20 nebo 30, byl pro mě člověk kolem 70 vlastně mrtvý,“ prohlásila v rozhovoru pro iDnes. 

Sama se snaží žít aktivně a sportovat. Je milovnicí golfu, ale také cvičí, plave a miluje masáže. Žádné speciální diety nedrží, říká, že bohatě stačí, když se člověk nepřejídá. Občas ale i ona „zhřeší“ a dá si třeba své oblíbené knedlo, vepřo, zelo, které zapije pivem.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, idnes.cz, lifee.cz, ahaonline.cz, krajskelisty.cz, prozeny.cz, novinky.cz