Držitel maďarského titulu zasloužilý národní umělec János Bán se narodil 4. října 1955 v Györu a vystudoval chemickou průmyslovku, ale jeho srdce patřilo spíš umění než vědě. A taky basketbalu, kterému se v mládí intenzivně věnoval.

Nicméně touha stát se hercem u něj převážila, takže se přihlásil na Vysokou školu dramatických umění v Budapešti. První filmovou roli získal v psychologickém dramatu Každou středu v roce 1979 a všechno vypadalo zdánlivě růžově, kdyby ho v soukromí netížila velmi špatná finanční situace. János zkrátka dostál rčení „chudý jako herec“.

Žádné peníze a život bezdomovce

I přes svůj úspěch v divadle si János Bán prošel těžkými obdobími. Trápily ho psychické problémy a po nějaký čas ho bída dohnala k životu na ulici, přestože už v té době měl dvě dcery (ženatý nebyl). Aby je zabezpečil, vydal se ze všech úspor a sám skončil jako bezdomovec. Byla to tvrdá zkouška, ale János nikdy neztratil víru v sebe sama a svůj talent.

Právě jeho talentu a výrazné osobnosti si v roce 1984 všiml legendární český režisér Jiří Menzel, který ho zahlédl při jednom představení v Praze. János ho zaujal svým temperamentem a výraznou mimikou, což bylo přesně to, co potřeboval pro roli Otíka v připravovaném filmu Vesničko má středisková (1985).

Zdroj: Youtube

Koňské zuby nosil kvůli přízvuku

Bán pro tuto roli studoval chování mentálně postižených dětí, a dokonce si vymyslel, že bude v roli nosit umělé zuby. Tato myšlenka se původně nelíbila Menzelovi ani scenáristovi Zdeňku Svěrákovi – považovali to za příliš velkou karikaturu –, ale nakonec svolili. Navíc zubní protéza a šišlání zamaskovaly Jánosův maďarský přízvuk

Bán podal takový výkon, že podle mnohých zastínil i svého hereckého kolegu Mariána Labudu (†73). Ne nadarmo za svůj výkon dostal ocenění pro nejlepšího herce na filmovém festivalu v Paříži. Samotný film pak získal hned dvě ocenění na filmovém festivalu v Montrealu a k tomu všemu se v roce 1987 probojoval do nominací na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film.

V Hollywoodu se Schwarzeneggerem

Po velkém úspěchu získal János Bán další role jak v maďarských filmech a seriálech, tak i v Hollywoodu. Zahrál si například v akčním filmu Rudé horko s Arnoldem Schwarzeneggerem. Ovšem život v zahraničí ho nikdy nelákal, a tak se stáhl zpět do Maďarska, kde patří k nejuznávanějším hercům své generace.

Asi nikoho nepřekvapí, že jako pedagog na divadelní fakultě vyučuje pantomimu. Mimo svou hereckou kariéru se János věnuje své vinici u jezera Balaton, kde si vybudoval klidné útočiště. Vedle pěstování zeleniny a ovoce ho těší vlastní vinařství a palírna. Nikdy se neoženil.

Zdroj: vlasta.cz, szinhaz.online, themoviedb.org, wikipedia.org, csfd.cz

Související články