Herec Jaroslav Dušek se narodil 30. dubna 1961 v Praze. Jeho rodiče pracovali v Divadle Semafor, otec jako osvětlovač, maminka jako obsluha na baru. Dětství prožil ve vile na Barrandově, kde bydlel nejenom s rodiči, ale také s babičkou a dědou. „Byli dělničtí kádři, jak se jim tenkrát říkalo, děda pracoval jako topič a zahradník, babička byla hospodyně,“ prozradil Dušek. 

Nevzali ho na DAMU

Ačkoli se Jaroslav pokoušel v komunistické době dvakrát dostat na DAMU, ani jednou ho nepřijali. Nejprve to zkoušel ve svých osmnácti letech, hlásil se na režii, ale byl prý příliš mladý. Později se přihlásil ještě na herectví, kde sice prošel do užšího kola, ale dál už se nedostal.

Muž mnoha profesí

Dušek měl velký talent, ale dlouho ho nedokázal zpeněžit. Do roku 1989 tak vystřídal mnoho profesí. Vyzkoušel si práci topiče ve všech typech kotelen – koksové, olejové i plynové. Pomyslným vrcholem pak bylo, když se stal strojníkem ve středotlaké výtopně. Živil se ale také jako uklízeč, umývač oken, vodárenský dělník či noční strážný.

Zdroj: Youtube

Filmové role si pečlivě vybírá

Herec, takříkajíc na plný úvazek, se z Duška stal až po revoluci. Postupně se k němu začaly dostávat i zajímavé filmové role. Všichni jsme si ho zamilovali zejména v dnes již kultovním snímku Pelíšky. 

V něm si zahrál postavu Saši Mašlaňa, který přišel za svou filmovou partnerkou Evou Holubovou s „nabídkou kvalitního sexu“. Mimochodem tahle věta ve scénáři ani nebyla, Dušek si ji vymyslel sám.

Už tehdy se ukázalo, jak skvěle dokáže na place improvizovat. Skvělý byl ale také v Pupendu, Kouři či oscarových Želarech. Jednou z jeho posledních rolí pak byl seriál z produkce HBO Pustina. 

Takřka 40 let s jednou ženou

O Jaroslavu Duškovi se ví, že si své soukromí pečlivě střeží a veřejnosti do něj nahlédnout nedává. Jeho manželce Ivetě se proto často přezdívá „paní Columbová“.

Herec s ní je už bezmála čtyřicet let a během společného života spolu přivedli na svět syna Martina a dceru Agátu. Ačkoli vztah prošel nejednou zkouškou, Dušek říká, že skutečnou manželskou krizi nezažili.

„Krize je takové složité slovo. Určitě jsme někdy se ženou narazili na nějaké různé pohledy na věc a museli jsme něco vylaďovat. Ale to je naše věc a nikomu do toho nic není,“ prozradil Dušek před časem v rozhovoru pro Showtime.

Čtyři dohody

Velmi výrazně se vydává Jaroslav Dušek za alternativou a ezoterikou i ve své autorské tvorbě. Dodnes je úspěšné divadelní představení Čtyři dohody. Jde o autorské zpracování knihy Dona Miguela Ruize, která se týká šamanských mouder. Představení vzešlo z improvizačního divadla Malá Vizita.

Jedna velká rodina

I když má herec své děti už dávno dospělé, rád se věnuje vnoučatům, kterých má hned sedm. „Je to pět kluků a dvě holky,“ pochlubil se. Jeho dcera žije na Sázavě, kde má herec chatu, syn pak v Jindřichovicích pod Smrkem.

„Má pět dětí se třemi partnerkami. Je to takový košatý otec,“ říká herec o svém synovi s tím, že si roli dědečka užívá plnými doušky.

Žádné léky, jen příroda

Dušek žije už dlouhé roky velmi alternativním způsobem života. Miluje přírodu a cítí, že je její součástí. V jednom z rozhovorů přiznal, že nebyl přes třicet let u lékaře, a dokonce ani stejně dlouho neměl žádný lék. „Představa, že bych se nechal očkovat, je pro mě naprosto absurdní. Považuji se za bytost divokou,“ řekl před třemi lety v souvislosti s koronavirem.

Herec se pravidelně otužuje a také cvičí dechová cvičení Wima Hofa. Hodně se také spoléhá na půsty, během kterých celé dny popíjí pouze destilovanou vodu. „Piju odpařenou vodu z destilačního přístroje. Ne tu od benzinové pumpy, která vzniká elektrolýzou. Povídám si s ní. Vnímám ji jako živou bytost, jako matku. Indiáni jí říkají Matka Voda,“ prozradil v rozhovoru.

Kontroverzní osoba

Jaroslav Dušek má díky svému netradičnímu stylu života a názorům početnou komunitu příznivců, ale také mnoho odpůrců. Zhruba před rokem se objevil v podcastu Čestmíra Strakatého, kde nejprve prozradil, že mnoho jeho blízkých zemřelo na rakovinu. Následně ale vypustil z úst názor, kvůli kterému se dostal takříkajíc na pranýř. 

„A co je to rakovina? Tak se ptejme. Umřeli na rakovinu. A vy si myslíte, že ten člověk umře na rakovinu? A já si myslím, že umře na to, že nenávidí život. To vím. Ten člověk nemá rád život, nemá rád sám sebe,“ prohlásil. V té době od něj dali ruce pryč nejenom jeho někteří příznivci, ale také kamarádi. Odsoudila ho například i herečka Eva Holubová. 

Sám si ale kritiku nebere osobně a je smířen s tím, že jeho slova vždy budou vyvolávat emoce – jak pozitivní, tak i negativní. Pravda ale je, že je dnes Jaroslav Dušek i skvělým motivátorem. Dokonce má na Facebooku svou fanouškovskou skupinu, kde ho vysloveně uctívají. 

Zdroj: vlasta.cz, lifee.cz, krajskelisty.cz, regiony.rozhlas.cz, barrandov.org, csfd.cz 

Související články