Legendární herec Jaroslav Marvan se narodil 11. prosince 1901 v Praze. Pocházel ze skromné rodiny a jeho dětství hodně ovlivnil starší bratr Josef. Ten byl multitalentovaný, protože byl skvělým sportovcem, výborně se učil, ale také hrál ochotnické divadlo. Maminka mu ho tak stále dávala za příklad. 

Tragická smrt bratra

Ačkoli žil Jaroslav Marvan ve stínu svého bratra Josefa, nikdy mu to nepředhazoval. Byl obyčejným klukem, který ve volném čase rád chodil ven s kamarády, to ho bavilo nejvíc.

Rodinná idylka se ale později sesypala jako domeček z karet. Josef vstoupil během první světové války do armády, naučil se německy a brzy se z něj stal důstojník. Možná by to v armádě dotáhl ještě dál, ale bohužel po dvou letech zemřel v Srbsku. 

Zdroj: Youtube

Zmizel z Prahy

Rodiče smrt syna nesli těžce a v podstatě se s ní nikdy nesmířili. Jaroslav Marvan měl tak před sebou těžký úkol – nahradit ho a být k tomu stále sám sebou. První krok udělal poměrně rychle – přestal se toulat žižkovskými ulicemi a začal také hrát ochotnické divadlo.

Matka ho v tom podporovala, otec na něj ale měl vyšší nároky. Jeho nátlaku nakonec Jaroslav podlehl a stal se státním úředníkem, nejprve kartografického ústavu, následně i ředitelství pošt. 

S vidinou kariérního postupu se přesunul na Podkarpatskou Rus, kde se mohl v klidu věnovat i divadlu. Dařilo se mu to skvěle, protože to poměrně rychle dotáhl až na šéfrežiséra. Brzy mu ale rodná země začala chybět a vrátil se zpátky do Prahy. 

Burian mu podal pomocnou ruku

Když se Marvan vrátil domů, bohužel nestíhal kombinovat práci úředníka a milované hraní v divadle. Často přišel do práce pozdě a úřednická kariéra se rychle zhroutila.

Tehdy mu hodně pomohl legendární herec Vlasta Burian, díky němuž se stal profesionálním hercem a sedět v kanceláři už nepotřeboval. Marvan mu dělal skvělého nahrávače a Burian věděl, že se na něj může na jevišti stoprocentně spolehnout.

Vydělával obrovské peníze

Jaroslav Marvan se postupně vypracoval na jednoho z nejžádanějších herců své generace. Zajímavé jsou jeho výdělky z filmů, které na tu dobu byly astronomické. Za film Poslední mohykán dostal 95 000 Kč, za snímek Nikdo nic neví pak dokonce 125 tisíc korun. Anděl na horách mu vydělal 45 600 Kč.

Vrazil mu kudlu do zad

Marvanovi se začalo neobyčejně dařit a z kluka, který vždy splýval s davem, se stala hvězda, o kterou byl velký zájem i mezi filmaři. Postupně tak jako by zapomněl, kdo mu na začátku pomohl.

Krátce po druhé světové válce byl Vlasta Burian obviněn z kolaborace, a když se ho měl Marvan zastat, mlčel, anebo prý dokonce obvinění rovnou potvrdil. Jaroslav Marvan se stal postupně velkým oblíbencem socialistické kinematografie a na nedostatek pracovních nabídek si rozhodně stěžovat nemohl. 

Nemanželské dítě

Zajímavý byl i jeho milostný život. Marvan byl od roku 1927 ženatý s manželkou Marií Marvanovou. Ta kvůli němu obětovala svou kariéru a příkladně se o něj starala.

Bohužel ale nemohla mít děti, což Marvan těžce nesl a nakonec neodolal pokušení. Manželka mu milenku Alenu Jančaříkovou tolerovala do té doby, dokud s ním neotěhotněla. 

Tehdy se rozčílila, a dokonce prý měla společně se svým bratrem na Alenu Jančaříkovou tlačit s potratem.

Ačkoli byl tehdy Marvan v pomyslném milostném trojúhelníku, od začátku dělal, jako že se ho to netýká. Když se mu ale narodila dcera Alena, hrdě se k ní hlásil, a dokonce jí dal své příjmení. 

Smrt je dodnes záhadou

Malá Alenka žila s matkou a dvěma nevlastními bratry. Ovšem když jí byl teprve rok, byla její maminka Alena Jančaříková doma nalezena mrtvá. Oficiálně se případ uzavřel jako sebevražda, ale dodnes se spekuluje, že se vše odehrálo docela jinak.

Všude v bytě byl nepořádek a mrtvá žena měla po těle zranění, která nejspíš vyplynula z násilí, které na ní bylo spácháno. To tak nenahrává tomu, že by se měla „jen“ udusit plynem. Jestli v tom ale měla prsty Marie Marvanová, která ji nenáviděla, se dnes už nedozvíme.

Rakovina na sklonku života

Veleúspěšnou kariéru Jaroslava Marvana přibrzdila až rakovina. Únava a zdravotní problémy ho trápily už během natáčení filmu Smrt černého krále v roce 1971. Jeho posledním film pak byla Noc na Karlštejně. Tehdy už ho na plac museli nosit, byl slabý, ale nechtěl přestat hrát. Tak moc svou práci miloval. 

V posledních dnech svého života Marvan už opravdu trpěl. Měl velké bolesti a rychle ubýval na váze. Dokonce měl den před svou smrtí vážit pouhých 41 kilogramů!

Nakonec odešel do hereckého nebe 21. května 1974, tedy přesně před padesáti lety. Dodnes po něm v českém uměleckém světě zbylo prázdné místo, které se jen těžko bude zaplňovat.

Zdroj: vlasta.cz, super.cz, lifee.cz, zena.aktualne.cz, dotyk.cz, kafe.cz, csfd.cz, dvojka.rozhlas.cz 

Související články