Záliba v autech

Dnes je Jaroslav Satoranský oblíbeným hercem, kterého si můžeme pamatovat z divadelních her, ale především ze spousty filmů, televizních seriálů a pohádek. Nezapomenutelný byl jakožto Kuba v dodnes oblíbených Krkonošských pohádkách nebo dozorce vězeňkyň v ikonických Skřiváncích na niti. A v poslední době si zahrál například v seriálu Policie Modrava.

Nicméně v jeho mladých letech ho ani nenapadlo, že se někdy vydá na hereckou dráhu. Namísto toho toužil po profesi automechanika. Jeho vášeň pro auta byla natolik silná, že chtěl u rozebírání motorů strávit celý život. Jednu dobu pak zvažoval i dráhu řidiče autobusu.

Zdroj: Youtube

Nemoc

Avšak osud měl pro něj jiné plány. Koncem základní školy se na horách opaloval na sněhu a nastydl. Z nevinné nemoci se později vyklubal zánět ledvin, což mu znemožnilo jeho sen dotáhnout do konce. Lékaři mu tenkrát nedoporučili fyzicky náročnou práci, a jelikož tenkrát trávili automechanici nejvíce času pod vozem na studeném betonu, tato profese se pro něj stala nepřijatelnou. Namísto toho dostal na výběr ze tří odlišných řemesel: pekař, chemik a rytec.

Měl být rytcem

Satoranský si vybral rytectví, líbil se mu především umělecký rozměr této profese. Vyučil se v družstvu Znak a poté ho přiřadili do jedné z provozoven u Karlova mostu. To, co se původně jevilo jako zábavná a kreativní práce, však nakonec jeho očekávání neuspokojilo. Práce mu připadala nudná a jednotvárná. Celé dny totiž vypichoval růžky jednoho a toho samého polotovaru, který jim do dílny odněkud přivezli.

Rozkvět herectví

V té době začal ve volném čase hrát v amatérském divadle a herectví si naprosto zamiloval. To ho přivedlo až na přijímací zkoušky na DAMU (Divadelní fakultu Akademie múzických umění), kam byl přijat.

Po ukončení studia nejdříve nastoupil do Divadla J. Průchy v Kladně, odkud později přešel přímo do Vinohradského divadla v Praze. A úspěšná je i jeho filmová kariéra. Přestože si Satoranský zahrál ve svém prvním filmu Zpívající pudřenka pouze v jednom jediném záběru, jeho talent brzy zaujal režiséry a začaly mu chodit další pracovní nabídky.

Jeho životní příběh ukazuje, jak se cesty osudu mohou nečekaně změnit a že nesplněný sen může být cestou k něčemu jinému a často i mnohem většímu. Svým talentem a odhodláním překonal veškeré překážky, které mu život připravil, a stal se neodmyslitelnou součástí české umělecké scény. Letos Jaroslav Satoranský oslavil 84 let.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz deník.cz

Související články