Kariéra Jaroslava Suchánka začala hned po studiu na vysoké škole, kde na pedagogické fakultě chodil do ročníku se Zdeňkem Svěrákem a Miloněm Čepelkou. V roce 1962 nastoupil do Československého rozhlasu, aby ho po několika letech vyměnil za sportovní rubriku deníku Svobodné slovo, a nakonec zakotvil v Československé televizi, v níž strávil celých 25 let.
VIDEO: Jaroslav Suchánek moderuje různé zájezdové pořady a besedy. Podívejte se na tu se Zdeňkem Troškou.
Komentoval olympiády, ale také Zlatého slavíka
Ačkoliv vždycky toužil komentovat atletiku, osud tomu chtěl, aby jeho specializací bylo lyžování, cyklistika a gymnastika. Ale jeho komentářů jsme si užili mnohem více, bez nadsázky lze říci, že jeho hlas byl slyšet téměř při každé významnější sportovní události té doby.
Podle osobně vedené statistiky napočítal 560 přímých přenosů, bylo mezi nimi i komentování olympijských her v Grenoblu, Sapporu, Innsbrucku, Sarajevu, Moskvě a Soulu.
Suchánek však nebyl „pouhým“ sportovním komentátorem. Svůj hlas propůjčoval i dětským sportovním a znalostním soutěžím, které byly součástí vysílání pro školy. Moderoval také zábavné pořady, v jednom případě dokonce i Zlatého slavíka.
Konec v televizi
Jenže v roce 1992 musel z televize nedobrovolně odejít. „Napsali mi dopis, jaký jsem bezvadný, ale naznačili mi, že bychom já a někteří další svými obličeji připomínali minulou dobu,“ prozradil Suchánek v talkshow Zuzany Bubílkové Koho čas vzal.
Ani potom ale Jaroslav Suchánek na moderování nezanevřel a jezdil po besedách. Jako partnera, který bude jejich vyprávění s lehkostí a vtipem uvádět, si ho vybrali třeba Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Stella Zázvorková, Helena Růžičková nebo Zdeněk Troška.
Na svoje sportovní doby zavzpomínal také jako spisovatel v knihách 1500 sportovních tragédií, Odvrácená tvář sportu a Blbiny z ústní dutiny, napsal i několik scénářů ke sportovním dokumentům.
Synu Michalovi náhodou nasměroval kariéru
Jaroslav Suchánek se narodil v roce 1936 v Sobotce a jeho otec padl v poslední den války. O to víc Jaroslav miluje svou rodinu, která je pro něj vším. S celoživotní láskou Danicou ho svedl dohromady osud. Byla dcerou jeho učitelky klavíru, ke které docházel sedm let. V manželství se jim narodili dva synové – Vladan a Michal, který se stal slavným hercem a bavičem.
Když se mu kamarádka fotografka zmínila, že potřebuje vyfotit malé dítě, nasměroval ji Jaroslav do školy, kam chodil Michal. Tato fotka se pak objevila v časopise Vlasta. Tam ji uviděl i režisér televizního filmu Pozdní léto, který malého Michala obsadil do hlavní role.
I dnes Jaroslav pravidelně sleduje pořady, ve kterých jeho syn účinkuje, vzpomíná na vtipy z Tele Tele a velmi se mu líbí především Partička. Vedle toho si užívá spokojeného důchodu, rodiny a vnoučat, která mu dělají velkou radost.
Smysl pro černý humor
Jaroslav Suchánek má smysl pro humor v mnoha jeho podobách. Má na svůj pohřeb připravený zasedací pořádek v krematoriu s ohledem na pohodlí a potřeby prostatiků, kteří budou mít svá místa na krajích, aby mohli odbíhat na toaletu.
Vybranou má i hudbu, která by měla hrát. I když rodina o těchto tématech nerada slyší, Jaroslav si z toho nic nedělá a mluví o tom s úsměvem.
Zdroj: vlasta.cz, wikipedia.org, zeny.iprima.cz, dvojka.rozhlas.cz, tyden.cz, tv.blesk.cz