Psal se 9. duben 1933, když na svět přišel fenomenální francouzský herec Jean-Paul Belmondo. Narodil se do rodiny slavného sochaře Paula Belmonda a malířky Madeleine Reinaud-Richard.

Škola ho nikdy nebavila, daleko raději měl sport, především box. Když se začala jeho boxerská kariéra rozjíždět, bohužel onemocněl tuberkulózou, což znamenalo konec všem šancím na profesionální dráhu. 

Originální způsob úniku z vojny

Když Belmondo překonal zdravotní problémy, narukoval na vojnu, přičemž si službu měl odkroutit na severu Afriky. Od začátku se mu to nelíbilo a okamžitě vymýšlel způsob, jak by se mohl dlouhým měsíců vojenské služby vyhnout.

Zjistil si, že nejsnadnějším způsobem je přivodit si nějaké zranění. Věděl ale dobře, že simulování mu neprojde, protože takovým se lékaři vysmáli. Nakonec se rozhodl, že udeří sám sebe pažbou své pušky. Podařilo se mu to tak bolestivě, že byl skutečně propuštěn. 

Zdroj: Youtube

Autority neuznával

Když bylo Belmondovi dvacet let, nastoupil na Konzervatoř dramatických umění. Talentu měl na rozdávání, ale o skvělé studijní výsledky se připravil vlastním chováním. K učitelům nechoval úctu, nerespektoval je. Nejvyšší ocenění u promoce v roce 1956 tak pochopitelně nezískal. 

Nevěřili, že se prosadí

Charismatický Francouz byl vždy osobnost, jeho nekonvenční vzhled byl lehce zapamatovatelný. Ačkoli mu ve škole nepředpovídali hvězdnou kariéru, on k ní udělal obrovský krok už v roce 1960, když si zahrál ve filmu U konce s dechem. Následovaly další skvělé filmy jako Borsalino, Muž z Ria, Veselé Velikonoce či Amazonka.

Přišel o milovanou dceru

Ještě v době studií se Jean-Paul oženil se svou láskou Elodií Constantin. Vydrželi spolu dlouhých dvanáct let, během kterých postupně přivedli na svět tři děti – Patricii, Florence a Paula.

V roce 1994 je, tehdy už jako rozvedené, postihla obrovská tragédie. Milovaná dcera Patricie zemřela během požáru. „Když otec přežije své dítě, je to ta nejstrašnější věc, která se může stát,“ svěřil se. 

Rivalita s Alanem Delonem

Velký úspěch zaznamenal na začátku 70. let film Borsalino, v němž si Belmondo zahrál s Alainem Delonem, jenž snímek produkoval. Mezi herci ale došlo ke sporu.

Belmonda naštvalo, že ho uvedli až pod jménem Delona, což bral jako podraz. Ve smlouvě totiž bylo jasně dané, že první má být on a až pak jeho kolega. Soud se táhl dva roky, ale nakonec z něj vyšel vítězně.

Druhé manželství

Belmondo se po rozvodu s Elodií Constantin rozhodně nezdráhal navazovat kontakty s dalšími ženami. Užíval si po boku kolegyň Ursuly Andress, Laury Antonelli, či dokonce brazilské zpěvačky Carlos Sotto Mayor.

Podruhé se oženil až v roce 2002 se svou dlouholetou partnerkou Natty Tardivel, o rok později se jim pak narodila dcera Stella. Spokojenou rodinku ale tvořili jen do roku 2008, kdy se rozešli.

Jen o vlásek unikl smrti

Když si zrovna Belmondo užíval v létě roku 2001 dovolenou na Kostarice, postihla ho mozková příhoda a byl převezen do nemocnice v Paříži.

Tehdy balancoval na hraně života a smrti, lékaři ho zachránili, ovšem s doživotními následky. Belmondo částečně ochrnul a také ztratil řeč.

Aby toho nebylo málo, během rehabilitace upadl a ještě si zlomil krček stehenní kosti. Nakonec se ale z nejhoršího dostal, nicméně poté chodil prakticky jen s pomocí hole.

Přesto se dokázal na uměleckou scénu vrátit. V roce 2008 exceloval v komorním snímku Muž a jeho pes, ve kterém si zahrál roli osamělého muže. Zajímavé je, že i ve svém osobním životě byl Jean-Paul velkým milovníkem psů, často ho sousedé vídali, jak se psem chodí na procházky v okolí svého domu. 

To nejlepší teprve přijde

Belmondo oficiálně ukončil svou kariéru 9. února 2015, o rok později ještě získal během festivalu v Benátkách cenu Zlatého lva za celoživotní přínos světové kinematografii.

V posledních letech života mu zdraví už příliš nesloužilo. Naposledy vydechl 6. září 2021. „Byl unavený, odešel v tichosti,“ řekl pro média jeho právník Michel Godest.

Legendární herec se ale smrti nikdy nebál, protože věděl, že život prožil naplno. „Měl jsem velmi šťastný život, to nejlepší teprve přijde,“ prozradil v roce 2018.

Dokonce otevřeně řekl, že se těší, až se „tam nahoře“ znovu setká se svými kolegy Jeanem Rochefortem a Philippem Noiretem. 

Zdroj: vlasta.cz, britannica.com, discoverwalks.com, lifee.cz, csfd.cz

Související články