Patří k nejzářivějším hvězdám stříbrného plátna a největším sex symbolům minulého století. Do srdcí diváků se zapsala podobně jako Sophia Loren, Brigitte Bardot nebo Gina Lollobrigida. Díky její exoticky snědé tváři, tělesným půvabům, chraplavému hlubokému hlasu a temperamentu, ji režiséři obsazovali zejména do rolí nespoutaných a osudových žen.

Zdroj: Youtube

Na návštěvě v Česku

Jako superstar první velikosti zavítala v roce 1964 na Mezinárodní filmový festival do Karlových Varů a její výstup z letadla je vskutku nezapomenutelný. Zatímco dnes přilétají herci na MFF většinou v pohodlném sportovním oděvu a jsou záměrně často k nepoznání, Claudia se vynořila v elegantním modelu a chovala se, jako by pózovala pro módní časopis. Celý svět pak obletěly snímky, které ji zachytily s populárními obřími číšemi ve slavné „sklárně králů“ Moser nebo s darovanými českými šperky.

V roce 2012, na sklonku kariéry, se coby někdejší „Miss Tunis“ zúčastnila soutěže „Česká Miss“ a korunovala novou královnu krásy. Chovala se prý velmi skromně a přátelsky, odmítla služby kadeřníků a vizážistů a jediné, na čem trvala, byla možnost si zapálit cigaretu.

Pracující babička

Claudia Cardinale žije už léta v Paříži. Z krásky se svůdnou postavou, po níž šílely miliony mužů, je dnes šaramantní babička, která si stále zachovává svůj optimismus a miluje život. I ve svých letech pracuje a ze svého půvabu mnoho neztratila, možná to bude tím, že stárne s grácií. „Jsem odpůrkyní plastických operací. Nejdůležitější je energie a to, že člověk pracuje,“ nechala se slyšet před deseti lety. Cardinale se stále věnuje svým koníčkům, hodně čte, ráda cestuje, prochází se kolem Seiny, neodmítá rozhovory a pozvání na společenské akce a ráda se dívá na své filmy. Má také velkou sbírku uměleckých děl a aktivně se podílí na kulturních akcích a výstavách. A co zbožňuje kromě svých dětí a vnoučat nejvíce? Zahrady! V roce 1994 dokonce otevřela v Itálii vlastní botanickou zahradu nazvanou „La Collina dei Pioppi", kterou vlastní a spravuje dodnes.

Související články

Módní ikona?

Pojďme se podívat na módní styl idolu 60. a 70. let v novém tisíciletí, tedy v době, kdy se její věk přehoupl přes 65 let. Herečka si udržela hezkou postavu i přesto, že se prý nijak výrazně v jídle neomezuje, kouří a vizáž příliš neřeší. Má evidentně zatraceně skvělé geny. Co se týče módních výstřelků, nikdy si na ně moc nepotrpěla, a v tomto trendu pokračuje i po šedesátce. Preferuje smetanové světlé barvy tón v tónu nebo naopak celočerné outfity oživené výraznými šperky.

Často ji můžeme vidět v širokých saténových kalhotách, blůzce nebo tunice a delším kardiganu, případně přízovém svetříku. Když si oblékne šaty, většinou jde o černý model v prodloužené délce, s hlubším výstřihem a odhalenou šíjí. Málokdy dokázali fotografové zvěčnit slavnou Claudii Cardinale v barvách. Podařilo se to třeba na filmovém festivalu na Djerbě, kde zářila v dlouhých rudých šatech doplněných pestrobarevnou minikabelkou z korálků nebo v plážovém modelu black & white s geometrickými obrazci.

Claudia Cardinale

 • Claude Joséphine Rose Cardinale (85) se narodila 15. dubna 1938 v Tunisku. Historie její rodiny ale sahá až na Sicílii.
 • Celá rodina se kvůli otcově práci přestěhovala do severní Afriky a Claudia pochytila hodně z tamní kultury.
 • Toužila stát se učitelkou, ale v devatenácti letech vyhrála titul nejkrásnější Italky v Tunisku a získala volnou vstupenku na filmový festival do Benátek. Tam si její exotické krásy všimli filmoví producenti.
 • Objevila se na titulní stránce časopisu Epoca a režiséři i muži se o ni prali.
 • V 19 letech ji znásilnil neznámý muž od letectva a herečka otěhotněla. S tajným porodem jí pomohl producent Franco Cristaldi (†67), který si ji v roce 1966 vzal a bez jejího vědomí si osvojil jejího syna Patricka, kterého Claudia do té doby vydávala za svého mladšího bratra. Po deseti letech se rozvedli.
 • Štěstí našla až s režisérem Pasqualem Squitierim (†78), narodila se jim dcera Claudie a v ten samý rok se stala babičkou.
 • Cardinale získala Zlatého lva, medvěda i leoparda a zásluhy za celoživotní přínos světové kinematografii.
 • Natočila přes 150 filmů a v jednadvacátém století se nechala zlákat divadlem.
 • Nejvíce aktivní byla v 60. a 70. letech, kdy zkoušela štěstí i v Hollywoodu. Hrála po boku největších filmových hvězd jako byl například Burt Lancaster, Alain Delon, Jean Paul Belmondo nebo Marcello Mastroianni.
 • V Čechách je známá především díky snímkům Rocco a jeho bratři (1960), Cartouche (1962) nebo Tenkrát na Západě (1968).
 • Je velvyslankyní UNESCO a aktivistkou za práva žen v rodném Tunisku, podporuje vzdělání, bojovala za legalizaci potratů a rozvodů.
 • Posledním snímkem, ve kterém se zatím Claudia Cardinale objevila, je Neapol v závějích (2017).

Zdroj: Vlasta.cz Profimedia