Jen málokterý herec, který svůj úspěch zprvu založil na prvoplánové komice, uspěl i v rolích odlišného charakteru. Jim Carrey ale dokázal, že i přes nálepku komedianta se vážnější role umí zhostit s grácií. V osobním životě mu to ale příliš nevychází a zdá se, že v tuto chvíli žádný vážný vztah na pořadu dne není.

VIDEO: JIM CARREY: 10 Zajímavostí o králi komedie, které vás překvapí! Podívejte se

Zdroj: Youtube

Z karavanu ke hvězdám

Narodil se jako čtvrté dítě účetního a neúspěšného saxofonisty v kanadském Ontariu. Malý James Eugene Carrey prý býval zakřiknuté dítě, ve třetí třídě ale zjistil, že má dar rozesmát své spolužáky, a stal se třídním šaškem. Když jeho otec přišel o práci, celá rodina se přestěhovala do karavanu na zahradu k příbuzným. Rodiče po večerech pracovali jako uklízeči a uživit čtyři děti nebylo lehké. V šestnácti letech si Jim uvědomil, že takhle žít nechce.

Komik každým coulem

Mladík měl velké plány a rozhodl se zkusit štěstí v Hollywoodu. Začínal jako stand-up komik a objevil se i v několika filmech, například v komedii Peggy Sue se vdává. Velkou hvězdu z něj ale udělal až film Ace Ventura: Zvířecí detektiv z roku 1994. Diváky doslova nadchly jeho originální grimasy. Zazářil i ve filmovém zpracování komiksu Maska nebo v komedii Blbý a blbější. V roce 1996 se Carrey zařadil mezi nejlépe placené herce světa – za film Cable Guy dostal 20 milionů dolarů.

Bodoval i v dramatu

Ve filmu Truman Show Carrey dokázal, že ani vážnější role mu nejsou cizí. Za film Truman Show získal v roce 1999 Zlatý glóbus, o rok později úspěch zopakoval za titulní roli ve Formanově filmu Muž na Měsíci. V roce 2000 hrál v komedii Já, mé druhé já a Irena a v proslulém Grinchovi, který nenáviděl Vánoce. Za roli v bláznivé komedii Božský Bruce inkasoval honorář 25 milionů dolarů a rok poté přišel jeho nejambicióznější film – Věčný svit neposkvrněné mysli.

Nominace na glóbus a vyhoření

Pak ale začala jeho kariéra poněkud upadat, po celkem úspěšné gay komedii I love You Phillip Morris přišlo zklamání s Návratem blbýho a blbějšího v roce 2014. Před vypuknutím pandemie koronaviru přišlo do kin filmové zpracování počítačové hry Ježek Sonic, kde Carrey zazářil jako zlý doktor Robotnik. Následoval seriál K smíchu, kde hrál životem zklamaného dětského komika. Ač mu výkon vynesl další nominaci na Zlatý glóbus, Jim Carrey se z filmového světa stáhl do ústraní.

Trpěl depresemi a propadl alkoholu

Carrey nikdy nebyl typickým hollywoodským krasavcem, ale díky smyslu pro humor se na něj ženy lepily jako vosy na bonbon. První vážnější vztah prožil s o 15 let starší zpěvačkou Lindou Ronstadt, tehdy mu bylo 22 let. Po osmi měsících se rozešli a v roce 1987 se oženil s kanadskou herečkou a producentkou Melissou Womer, se kterou má dceru Jane. V té době prý herec trpěl depresemi a propadl alkoholu a drogám. Když se pak proslavil, sdělil manželce, že touží po volnosti a samotě. Rozvedli se v roce 1995, ovšem sám dlouho nezůstal. O pár měsíců později štrádoval k oltáři s herečkou Lauren Holly. Brzy však vyšlo najevo, že s ní měl vztah ještě během manželství.

O dramatické rozchody neměl nouzi

To by ale nebyl nestálý Carrey, aby zůstal v jednom svazku dlouho. Po osmi měsících s Lauren požádal o rozvod a začal střídat jednu milenku za druhou. Když se na natáčení komedie Já, mé druhé já a Irena seznámil s Renée Zellweger, vypadalo to, že ho prostopášný život přestal bavit a chce se konečně usadit. Po romantických zásnubách ale slavná Bridget Jones vystřízlivěla a Jim Carrey dostal ultimátum – buď ona, nebo nevázaná zábava s jinými. Jak to skončilo, je jasné!

Láska skončila tragicky

V roce 2012 mu padla do oka mladá irská umělecká maskérka Cathriona White. I s ní to ale bylo jako na houpačce, rozchody střídalo usmiřování. Několik dnů po posledním dramatickém rozchodu v září roku 2015 našli Cathrionu v jejím losangeleském domě mrtvou, vzala si život. Za vše prý mohla bolest, kterou jí herec způsobil. A to nebylo všechno. Její manžel Mark Burton herce obvinil, že jí zprostředkoval léky, kterými se předávkovala. Přisadila si i její matka Bridget Sweetman, která zase tvrdila, že její dceru nakazil pohlavními chorobami. Vizážistku měl údajně jen pro sexuální potěšení, jinak s ní prý jednal jako s kusem hadru. White byla ale psychicky labilní a Jim Carrey nakonec vyšel od soudu bez obvinění.

Zdroj: vlasta.cz people.com usmagazine.com thethings.com

Související články