Charismatický Jiří Bartoška se narodil 24. března 1947 v Děčíně. V mládí bylo jeho vášní malování, není tedy divu, že chtěl po maturitě na pardubickém gymnáziu studovat dějiny umění. Bohužel mu ale vystavil stopku tehdejší režim a musel na vojnu. 

Kolem Bartošky se vždy točily krásné ženy, byl to fešák s velkým osobním kouzlem. Zájem o něj měla i jeho bývalá spolužačka z gymnázia Jana Švandová nebo Eliška Balzerová. Právě ony za něj podaly přihlášku na brněnskou hereckou akademii. 

Když byl pozván na talentové zkoušky, bral to spíš jako příjemnou možnost ulít se na pár dní z vojny.

Přijali ho ale napoprvé a v tu chvíli si nejspíš uvědomil, že má skutečně v osudu napsáno stát se hercem. I tak ale dodnes říká, že se k této profesi dostal vlastně omylem. 

Zdroj: Youtube

Láska na první pohled

Svou životní lásku, se kterou už je téměř padesát let, potkal Jiří Bartoška ve chvíli, kdy se zrovna s kamarádem Bolkem Polívkou procházeli Brnem.

Cestou je zaujaly dvě krásné dívky, jednou z nich byla Stanislava, která se později stala Bolkovou manželkou. Druhou pak krásná tmavovláska Andrea, která zamotala hlavu Bartoškovi. 

Ačkoli se mu podařilo okouzlit svou budoucí manželku prakticky okamžitě, její rodina ho zpočátku přijmout nechtěla. Rodiče Andrey si pro dceru představovali lepší partii, babička ji dokonce nabádala, aby si našla nějakého zubaře.

Andrea šla ale od začátku za hlasem svého srdce a rodina se s jejím rozhodnutím musela smířit.

S Jiřím se vzali v roce 1976, za dva roky tak oslaví zlatou svatbu. Společně přivedli na svět dvě děti, dceru Kateřinu a syna Janka. Díky Kateřině je z Bartošky již dědeček.

Nikdy se nebál říct svůj názor

Ačkoli Bartoška podepsal v roce 1977 tzv. antichartu, byl také jedním z těch, kteří pomocí petice pomáhali dostat z vězení Václava Havla.

Byl rovněž spoluzakladatelem Občanského fóra a později patřil i mezi Havlovy věrné spolupracovníky. Během manifestace 10. prosince 1989 dokonce oznámil kandidaturu na prezidenta ČSSR. 

Od roku 1994 pak působí jako prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Díky jeho kontaktům a schopnostem se v průběhu let na festivalu objevily i takové hvězdy, jakými jsou Michael Douglas či Robert Redford. 

Smrt doktora Skalky oplakal celý národ

Mezi Bartoškovy nejvýznamnější role patří ty ve filmech Je třeba zabít Sekala či Teorie tygra. Role ve filmu Všichni moji blízcí z roku 1999 mu pak dokonce vynesla Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. 

Diváci ho však zbožňují už ze seriálu Sanitka, kde si zahrál roli charakterního a vtipného doktora Skalky, který ale v seriálu zemře na leukémii. Když se tak stalo, jeho fanynky to oplakaly. Trochu to tehdy vypadalo, jako by snad zemřel doopravdy. 

Rakovina podruhé

V roce 2014 lékaři Jiřímu diagnostikovali rakovinu mízních uzlin v mezihrudí. Okamžitě podstoupil chemoterapie a nakonec rakovinu porazil. 

Na konci minulého roku ovšem přišel šok, rakovina se totiž Bartoškovi vrátila. „Mohu potvrdit, že Jiří Bartoška absolvuje onkologickou léčbu v motolské nemocnici,“ uvedla mluvčí Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Uljana Donátová, ale konkrétnější být nechtěla.

Nevzdává se a bojuje

Paradoxem je, že Bartoška nedávno exceloval v roli pacienta onkologického oddělení v seriálu Smysl pro tumor. „Na to se nedá nic říct, pan Bartoška čerpal z vlastní zkušenosti a bylo to znát, jedno oko nezůstalo suché,“ ocenila jedna z divaček velkou autenticitu.

Na konci února se herec ukázal po dlouhé době ve společnosti, přičemž po jeho boku nechyběla milovaná manželka Andrea. Bartoška vypadal spokojeně a rozdával úsměvy. Přestože o své nemoci nemluví, má být snad vše na dobré cestě. 

Zdroj: Vlasta.cz, Krajskelisty.cz, Csfd.cz, ceskatelevize.cz

Související články