Jiří Krytinář se narodil 28. dubna 1947 v Sejřku na Žďársku. Od narození trpěl osteochondrodysplazií, vrozeným onemocněním, které postihuje kosti a chrupavky.

Možností byla operace, aby mu dorostly klouby, ale těsně před operací z nemocnice utekl a k operaci nedošlo. Nikdy tedy nedorostl, v dospělosti měřil 122 centimetrů.

Zdroj: Youtube

Nejprve hodinář, pak herec

Nejprve se vyučil hodinářem, ale této práci se věnoval jen krátkou dobu. „Byl jsem naštvaný, že musím dvanáct hodin sedět s lupou pod lampičkou a spravovat budíky,“ řekl v rozhovoru pro Šíp.

Pak si přečetl v Mladém světě reportáž o tom, že existuje herec vysoký 122 centimetrů, což ho zaujalo. Napsal do redakce, přijeli za ním, udělali rozhovor a za nějaký čas mu přišel dopis s pozvánkou na herecký konkurz.

Hendikep se stal výhodou

Mohlo by se zdát, že bude kvůli výšce trpět komplexy, a přestože během života absolvoval různé rehabilitace a také výměnu kolenních kloubů, svůj hendikep dokázal využít.

Poprvé se objevil v roce 1969 v Rychmanově filmu Šest černých dívek aneb Proč zmizel doktor zajíc. Od roku 1981 byl ve stálém angažmá ve filmovém studiu Barrandov, od téhož roku působil i v divadle Alhambra. Byl také členem souboru dětského loutkového divadla v Praze.

Natáčel doma i v zahraničí

Jiří Krytinář se objevil v mnoha českých filmech, například v pohádce Tři oříšky pro Popelku, kde hrál dvorního šaška, nebo v seriálu Arabela jako Mekota.

A proslavil se i v zahraničních snímcích. Jako proradný trpaslík se objevil například ve slavném filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian a vidět jste ho mohli i ve Formanově dramatu Amadeus.

Vymodlená dcera a skandály se ženami

Herec patřil k zábavným osobnostem, byla s ním legrace, a přestože byl malého vzrůstu, o ženy neměl nouzi. Do manželství však vstoupil až v roce 1989 s Magdou, která trpěla stejnou nemocí.

Přestože jim to lékaři rozmlouvali, o dva roky později se stali rodiči dcery Jany. Bohužel kvůli jeho avantýrám manželství nevydrželo. Napjaté vztahy měl i s dcerou, a to nejen kvůli rozvodu s její matkou.

Nedlouho před smrtí se totiž do médií dostaly jeho obnažené fotografie. V posledních letech začal holdovat alkoholu, hrál automaty a navštěvoval noční kluby.

Vydělané peníze rychle utrácel a nadělal si prý dluhy. Není divu, že v jeden čas se na něj jeho dcera zlobila a nechtěla s ním mít nic společného.

Infarkt a odpuštění od dcery

Hvězda řady českých pohádek zemřela 29. září 2015. Jak prozradil jeho kamarád Pavel Pásek, zabil ho alkohol i špatná životospráva. Jeho nemocné srdce nápor nevydrželo.

Jeho smrt nesla nejhůře jeho dcera, která mu nakonec odpustila. V rozhovoru pro iDnes po jeho smrti řekla: „Byl bohém. Vychutnával si život až do konce.“

Zdroj: vlasta.cz, eurozpravy.cz, krajskelisty.cz, idnes.cz, novinky.cz, csfd.cz

Související články