Herec Jiří Lír se narodil 19. června 1923 v Pelhřimově, jeho otcem byl malíř a výtvarný učitel Josef Lír. Když byl Jiří malý chlapec, pečlivě se rozmýšlel, jestli jít ve stopách svého otce, nebo se věnovat divadlu.

Z konzervatoře ho vyhnala válka

Těžko říct, co nakonec rozhodlo, že dal přednost herectví. Možná snad to, že měl celé dětství a mládí blízko k herci Lubomíru Lipskému. „Chodili jsme do stejné třídy a seděli v jedné lavici od první třídy. Vedle sebe jsme seděli i na gymnáziu. Byl to jeden z mých nejlepších a nejvěrnějších kamarádů,“ prozradil Lipský v rozhovoru pro Blesk.

Společně s ním a Otomarem Krejčou pak také na gymnáziu hráli v ochotnickém spolku. Ačkoli ale později složil zkoušky na konzervatoř, moc dlouho tam nevydržel. V roce 1941 nacisté české školy uzavřeli a Jiří Lír se rozhodl naplno věnovat divadlu.

Když později Němci zavřeli i divadla, čekalo Líra totální nasazení. Vyráběl lokomotivy, ale ve volném čase alespoň hrál s Josefem Hlinomazem pimprlové divadlo. Po válce si na něj vzpomněl Lubomír Lipský, který zrovna s bratrem Oldřichem zakládal Divadlo satiry.

To si brzy získalo respekt a místo v něm našlo mnoho dalších budoucích skvělých umělců. Jmenovat se sluší zejména Vlastimila Brodského či Miloše Horníčka s Milošem Kopeckým

Osudový Pelhřimov

Postupem času se začal Jiří Lír objevovat i na televizních obrazovkách. Dnes můžeme se vším respektem říct, že se na něj vzpomíná jako na pomyslného mistra malých rolí. Skvělý byl jako mladý barman ve filmu Limonádový Joe, student Dudek v Marečku, podejte mi pero! nebo vrchní ve snímku Což takhle dát si špenát

Mnoho diváků na něj ale dodnes vzpomíná i díky roli hostinského Rambouska ve filmu Vesničko má středisková. „Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš,“ říká mu doktor Skružný v podání Rudolfa Hrušínského. Jako rodák z Pelhřimova ale dobře věděl, že žádné krematorium tam v té době nebylo.

VIDEO: Podívejte se na legendární scénku s Rudolfem Hrušínským a Jiřím Lírem. „Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš!“

Zdroj: Youtube

Dcera šla v jeho stopách

Životní láskou Jiřího Líra byla herecká kolegyně Drahomíra Fialková, se kterou také založil rodinu. Společná dcera Kateřina dokonce vystudovala DAMU a několik let působila ve studiu Ypsilon či libereckém Naivním divadle. Objevila se také v mnoha filmech.

Jiří Lír byl skvělým malířem

Ačkoli se v životě Jiří Lír rozhodl pro hereckou kariéru, malování bylo stále jeho velkou vášní. „Dnes se jeho malby prodávají za desítky tisíc korun. Vždycky když po něm někdo chtěl obrázek, musel si ale říct téma,“ prozradila jeho dcera Kateřina deníku Aha.

Podruhé se narodil

V roce 1977 musel Jiří Lír svou uměleckou kariéru přerušit kvůli vážné autonehodě. K té došlo, když zrovna spal na zadním sedadle automobilu, který vjel v zatáčce v Moravské Třebové do protisměru. Později Lír v knize Ve vedlejší roli popsal, že z vozu vyletěl skrz přední sklo a asi třicet metrů brzdil obličejem po mokré vozovce

Skončil v bezvědomí a také mu praskla lebeční kost. Když už byl při vědomí, chodil za ním do nemocnice jeho kamarád, herec Vladimír Menšík. „Škoda že Láďovy návštěvy nemohly být pro všechny na lékařský předpis. Spousta lidí by se uzdravila za daleko kratší dobu,“ napsal Lír ve své knize.

Dál už to nešlo

Ačkoli se tehdy podruhé narodil, zdravotní problémy ničily jeho život i v dalších letech. V 90. letech musel Jiří Lír k lékaři, protože ho trápily šílené bolesti. Pozdější nález ho šokoval, protože mu byla diagnostikována rakovina kostí.

Ačkoli skvělý herec malých rolí s nemocí statečně bojoval, postupně mu začaly docházet síly. Do hereckého nebe odešel 20. srpna 1995. Jeho manželka Drahomíra ho přežila o patnáct let, zemřela 11. listopadu 2010 ve věku úctyhodných 87 let. 

Související články

Zdroj: vlasta.cz, krajskelisty.cz, lifee.cz, zeny.iprima.cz, csfd.cz, extra.cz, super.cz, idnes.cz