Před čtyřmi lety odešel na věčný odpočinek jeden z našich nejlepších režisérů Jiří Menzel. Byl to galantní, vtipný, ale také plachý muž, jenž plánoval zůstat starým mládencem. Nakonec se ale přece jen usadil a dokonce litoval, že neměl děti dříve.

Medvídek Míša Kulička

Charismatický Jiří Menzel se narodil 23. února 1938 v Praze. Jeho otcem byl známý spisovatel a scenárista Josef Menzel, který je autorem oblíbených příběhů medvídka Míši Kuličky. Měl ještě dvě sestry - Hanu a Drahušku, se kterými prožil krásné dětství. Snažili se žít v ústraní, což bylo přání zejména jeho maminky. Ta vždy chtěla, aby se o její rodině nikdo nikdy nedozvěděl nic špatného. Nejspíš díky tomu byl Menzel celý život plachým mužem.

Martin Frič jako velký vzor

Stejně jako mnoho z nás měl i Menzel svůj vzor, ke kterému vzhlížel. Velkou inspirací mu byl režisér, scenárista a herec Martin Frič. Režii nakonec Jiří absolvoval na FAMU v roce 1962 a hodně byl tehdy vděčný svému profesorovi Otakaru Vávrovi. „On ze mě udělal režiséra. Pečlivě vychovával mladou filmařskou generaci. Jen díky němu jsem se dokázal vyvarovat všech začátečnických přešlapů,” tvrdil s obdivem. 

Myslel si, že herecký talent vůbec nemá

Už v dobách studia se Jiří Menzel začal objevovat ve filmech jako herec. Ačkoli si sám myslel, že moc talentu nemá, herectví ho moc bavilo a bral ho jako možnost, vidět vše z druhé strany. Byl ale jediný, kdo o svém talentu kdy pochyboval, všichni kolem něj rychle pochopili, že ho má naopak na rozdávání. 

Setkání s legendárním Alfredem Hitchcockem

Velmi brzy byl Menzel za své schopnosti také odměněn a to asi nejlépe, jak je v uměleckém světě možné. V roce 1967, tehdy jako teprve devětadvacetiletý mladý muž, získal Oscara za film Ostře sledované vlaky. Čekala ho cesta do Spojených států na předávání, během kterého se setkal s tehdejšími velkými hvězdami jako byl režisér Alfred Hitchcock nebo herec Gregory Peck. Za oceánem ho obdivovali, což Menzela velmi překvapilo. Nikdo tam nemluvil o ničem jiném než o jeho filmu. V západním světě se tehdy točily převážně komedie nebo dramata a tedy film, který byl postavený na poetice Bohumila Hrabala, byl vlastně příjemným osvěžením. 

Zdroj: Youtube

Díla Bohumila Hrabala si oblíbil

Právě díla prozaika Bohumila Hrabala rád převáděl na filmová plátna. Skvělým a citlivým způsobem se mu to podařilo také u „trezorových“ Skřivánků na niti či u televizními diváky stale oblíbených Postřižin. Dokonce měl pro Hrabala i svou přezdívku, rád mu říkal „pane doktore“, Bohumil Hrabal se dokonce rád přišel podívat na natáčení a někdy i dostal malou epizodní roli. 

Ženy miloval, ženit se ale nechtěl

Jiří Menzel byl velmi svérázným mužem, kouzlo jeho osobnosti vždy ženy přitahovalo. On sám s mnoha prožil vášnivé románky, ale vázat se nechtěl a už vůbec si nedovedl představit, že se někdy ožení. „Věděl jsem, že nebudu manželce věrný,“ říkával před lety. 

Nemocné sestře byl velkou oporou

Oscarový režisér žil dlouhá léta v pražském bytě, ze kterého měl krásný výhled na Hradčany. Nebydlel tam ale sám, nýbrž s jednou ze svých sester, o které však nemluvil. Vědělo se ale, že má vážné zdravotní problémy a je tak zcela odkázaná na jeho péči. I tak se ale povídalo, že v bytě měl vlastní vchod, kterým k němu prakticky denně přicházely a odcházely krásné ženy. 

Podlehla mu i dcera slavného Charlieho Chaplina

O svých milenkách Menzel nikdy moc nemluvil. Vnímal to jako osobní záležitost, do které nikomu nic není. Velkým překvapením pro všechny proto bylo, když se na natáčení dalšího slavného filmu Slavnosti sněženek objevila mladičká kráska. Tu Menzel všem představil jako svou kamarádku, která se přijela podívat, jak se u nás točí filmy. Její identitu ale dlouho utajit nedokázal a brzy „prasklo“, že je to jedna z dcer britského Charlieho Chaplina. Půvabná Anette byla jeho milenkou nakonec více než rok. „Když později přijela do Zlína na festival, tak jsme společně byli na večeři,“ prozradila s odstupem času vdova Olga Menzelová. 

Spojil je její domácí úkol

Svou osudovou lásku nakonec Jiří Menzel potkal náhodou. Jeho budoucí manželka Olga Menzelová vlastně setkání s ním dostala za domácí úkol. Studovala totiž v Praze Vyšší odbornou školu publicistiky a jejím úkolem bylo udělat rozhovor se slavným režisérem. Skvělý první dojem na ni ale Menzel neudělal. Když se setkali, měl zrovna špatný den plný různých povinností a byl na svou budoucí manželku nepříjemný. Olga mu tehdy vše řekla a režisér si uvědomil, že takhle by se muž k dámě chovat neměl a později ji pozval do divadla a k sobě domů, odkud už poté nikdy neodešla. Během společného poznávání Asie se pak v roce 2004 v thajském Bangkoku před tamním českým velvyslancem vzali. Tehdy bylo Menzelovi rovných 66 let. 

Žádné děti nechtěl

Ačkoli byla Olga jeho velkou láskou a žádnou ženu nikdy nemiloval tak hluboce jako ji, založení rodiny se bránil. S manželkou se proto otevřeně domluvili, že pokud někdy zatouží po dětech, tak si každý půjde po svém. V roce 2008 se Menzelové narodila dcera Anna Karolína, kterou přivedla na svět s režisérem Jaroslavem Brabcem. Pikantní na tom tehdy bylo, že byl Brabec stále ještě ženatý s herečkou Veronikou Freimanovou. Olga na čas od svého manžela odešla a zkoušela žít po boku Brabce. Brzy ale zjistila, že jí Menzel chybí a vrátili se k sobě. Dceru Annu Karolínu pak vlastně vychovávali ve třech, nicméně režisér k ní od začátku přistupoval, jako kdyby byla jeho vlastní. 

Možná i proto se pak v roce 2017 Olze Menzelové narodila další dcera Eva Marie, kterou přivedla na svět právě s manželem Jiřím Menzelem, který byl dokonce i u samotného porodu. Oscarový režisér se do své otcovské role natolik zamiloval, že dokonce zalitoval, že děti neměl dříve. Trojnásobnou maminkou se pak stala Menzelová v roce 2019, kdy se jí narodil syn Eduard, jehož otcem je egyptolog Miroslav Bárta. Ani s tímhle ale Menzel neměl problém a dokonce se v médiích objevila fotka, na které je nejenom Menzelová s malým synem, ale i Brabec a Bárta. Evidentně tak spolu měli krásné, až rodinné vztahy. 

Nemanželský syn Rudolf

V době, kdy se Menzelovi narodila dcera Eva Marie, se veřejnost dozvěděla překvapivou informaci. Režisérovi už dávno po světě chodil syn, o kterém dlouhá léta nevěděl. Poznal se s ním až ve svých sedmašedesáti letech. Byl za to ale moc rád, nejspíš i proto, že se z něj díky němu stal šestinásobný dědeček. 

Žilková dělila dvěma až po jeho smrti

Na konci roku 2021 spatřila světlo světa vzpomínková kniha Dělte dvěma, kterou vydala herečka Veronika Žilková. V ní byla skutečně otevřená a dokonce prozradila, že byl jejím milencem právě Jiří Menzel. Bylo to v době, kdy prožívala krizi s manželem Jiří Hanychem, který ji podvedl s její nejlepší kamarádkou. Žilková se do Menzela zamilovala, a dokonce s ním i čekala dítě. Nakonec se ale rozhodla pro potrat. 

Osudné setkání s ošetřovatelem

V posledních letech svého života bohužel Menzel bojoval s chatrným zdravím. V roce 2017 podstoupil náročnou operaci mozku, po které byl dokonce v umělém spánku. Od té doby už prakticky nevycházel ze svého domu a nakonec se mu stalo osudným nejspíš setkání s ošetřovatelem, který ho nakazil covidem-19. „Dodnes není zcela jasné, od koho to bylo. Přísně se dodržovala veškerá hygienická opatření, ale i přes to všechno nákaza přišla,“ prozradila Menzelová, která s ním byla i v okamžiku, kdy vydechl naposledy. 

Zemřel 5. září roku 2020 obklopen svými nejbližšími. Všichni na něj vždy budou vzpomínat jako na skvělého režiséra, herce, ale i laskavého člověka s velkým srdcem. 

Zdroj: Vlasta.cz, Wikipedia.org, Prozeny.cz, Csfd.cz, Lidovky.cz

Související články