Známý herec a režisér Jiří Ornest se narodil 27. září 1946 v Praze do umělecké rodiny. Jeho otec Ota Ornest byl divadelní režisér, maminka Jarmila Smejkalová pak herečka. Není tedy překvapením, že DAMU pro něj byla jasnou volbou. 

Koneckonců to dlouho plánoval se svým dobrým kamarádem Petrem Svojtkou. Dokonce se vsadili, že kdo sní lopuch, ten se na divadelní školu dostane. Nakonec to ale bylo jedno, protože se tam dostali oba. 

Zdroj: Youtube

Do každé role dával kus sebe

Jakmile dostudoval, získal angažmá v Divadle E. F. Buriana, kde ztvárnil mnoho zajímavých rolí. Byl to ale také skvělý parťák, což by jistě potvrdil zesnulý Petr Svojtka, se kterým založil skupinu Růžový palouček. Společně s Tomášem Töpferem pak zase stáli za zrodem Náhradního divadla. 

Od roku 1990 působil v Divadle Na zábradlí, kde za roli ve hře Ritter, Dene a Voss získal v roce 1996 Cenu Alfréda Radoka, a dokonce byl nominován i na Cenu Thálie. Prosadil se i na filmových plátnech, za zmínku stojí zejména Šakalí léta či Protektor.

Studentská láska

Už během studií na DAMU poznal Ornest svou osudovou lásku, dnes již legendární herečku Danielu Kolářovou. Zpočátku to byla typická studentská láska, ze které se ale později stala osudová. Vzali se v roce 1974 a postupně se jim narodili dva synové – Šimon a Matěj. 

Opustila ho kvůli Stropnickému

Časem se ale čím dál víc ukazovalo, že ačkoli je Ornest skvělým otcem, jednoduše není na manželství dostatečně zralý. Krize nakonec vyvrcholila tím, že měl být své manželce nevěrný.

Kolářová si zase začala s hereckým kolegou Martinem Stropnickým, jenže to nedokázala brát jen jako románek a bezhlavě se do něj zamilovala.

Nakonec kvůli němu Ornesta opustila. Kolářovou přitom všichni okolo varovali, že dělá velkou chybu. A přestože i Stropnický kvůli Kolářové opustil svou manželku, idylka jim dlouho nevydržela. Brzy se rozešli a vrátili se ke svým bývalým partnerům. 

Našli k sobě znovu cestu

Když spolu začali podruhé, oba už věděli, co od sebe mohou čekat. „Vzájemně jsme si museli všechno srovnat, pak jsme se k sobě začali postupně vracet,” prozradila herečka.

Nakonec se s Ornestem podruhé vzali a vše se zdálo být zalité sluncem.  „Řekněme, že manžel nebyl poprvé na manželství dostatečně připravený. Až když jsme se rozešli, asi mu rodina začala scházet a postupně se vracel,“ uvedla Kolářová. 

Přestalo ho poslouchat srdce

Ačkoli byla láska Ornesta a Kolářové silnější než kdykoli předtím, bohužel jim osud připravil do života těžkou zkoušku. Jiřího začalo zlobit srdce, musel podstoupit operaci, která se však zkomplikovala embolií. Následně ochrnul a musel se znovu učit chodit i mluvit.

Rekonvalescence byla nejen časově, ale i logisticky velmi náročná, a bylo tedy důležité, aby v jeho životním boji táhla rodina za jeden provaz. Kolářová tehdy ukončila svou bohatou divadelní kariéru, aby mohla být manželovi nablízku a oporou. 

S rakovinou si už neporadil

Ornest byl velkým bojovníkem a společně s Kolářovou si nechtěli připustit, že vše nebude mít šťastný konec. Přicházely pokroky a vše vypadalo čím dál tím lépe. Oba plánovali, co spolu chtějí zažít, jenže pak Ornest onemocněl rakovinou, která se mu bohužel stala osudnou. Zemřel 9. dubna 2017 na karcinom močového měchýře.

Do posledního okamžiku s ním byla jeho milovaná rodina. „Drželi jsme ho se synem za ruce a frekvence dýchání se zmenšovala. V půl deváté dodýchal. Doma, v klidu a míru,“ popsala jeho poslední životní okamžiky manželka Daniela Kolářová. 

Ačkoli jejich manželství nebylo ideální, Kolářová se s jeho odchodem dodnes nesmířila. Ještě dlouhé měsíce po jeho smrti se stávalo, že s ním mluvila. „Někdy se cítím osamělá a samotu zaháním prací, včetně té na zahradě. A také v sobě tak trochu hýčkám naději, že se třeba jednou někde po životě sejdeme,“ netají se Kolářová svým velkým přáním. 

Zdroj: Vlasta.cz, Zeny.iprima.cz, prozeny.cz, Lidovky.cz

Související články