Jako dítě ztvárnil Jiří Strach desítky filmových rolí. Vidět jsme ho mohli například ve snímku Smrt krásných srnců (1986), v oblíbené české komedii Pějme píseň dohola (1990) a později se objevil i v milostném válečném příběhu Kousek nebe (2005). Sám k sobě jako k herci byl ale velice kritický, a tak se rozhodl pro jinou stranu kamery. V roce 1991 nastoupil na studium režie do ročníku profesora Dušana Kleina a začal formovat svoji budoucí profesi.

Zdroj: Youtube

Studium na pražské FAMU dokončil v roce 1999. Už při škole zvládl natočit celovečerní film Svědectví, který použil zároveň jako svůj absolventský film. K dnešnímu dni má na kontě přes třicet filmových a televizních snímků. Jmenovat můžeme například seriál Labyrint nebo aktuální novinku Docent v hlavní roli s Ivanem Trojanem.

Je členem České filmové a televizní akademie (ČFTA) a od roku 2005 vyučuje v ateliéru audiovizuální tvorby Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku (FAMO).

Anděl Páně mu přinesl lásku

Doslova osudovým filmem se však pro něj stal Anděl Páně. Nejenže se pohádka vydařila a vynesla mu slávu, ale dokonce mu přihrála i životní lásku. Během natáčení na Šumavě si totiž padl do oka s krásnou Magdalenou Stupkovou, která vlastnila penzion, v němž byl štáb ubytovaný.

 Svatba jako z filmu

Jiskra mezi nimi přeskočila i přesto, že Magdalena byla v té době vdaná a penzion vedla se svým mužem. S režisérem si ale rozuměla natolik, že manžela opustila.

V roce 2006 se dvojice po téměř dvouletém vztahu vzala. Svatba tenkrát proběhla v Klatovech v jezuitském kostele svatého Ignáce, obřad včetně všech církevních tradic trval dvě hodiny. Za svědka šel Jiřímu Strachovi kamarád, herec Jiří Dvořák, který v pohádce Anděl Páně famózně ztvárnil čerta Uriáše. Od svatby s něžnou blondýnkou Magdalenou letos uteklo neuvěřitelných 18 let.

Svatá Jiřina

V příštím roce vtrhne do kin nový Strachův film s názvem Svatá a hlavní roli v něm nebude hrát nikdo jiný než legenda české kinematografie Jiřina Bohdalová. Jedná se o těžký příběh a svědectví ženy, která prošla gulagem. Pro Bohdalovou to mělo velmi osobní podtext, protože její tatínek byl odsouzen a vězněn šest let ve Valdicích. „Je úžasná. Odehrát v dvaadevadesáti takhle těžkou roli, to klobouk dolů,“ komentoval výkon herečky v nedávném rozhovoru režisér, kterého pojí s Bohdalovou výjimečný vztah. Sám o sobě říká, že je jejím „třetím vnukem“.

Třetí díl Anděla Páně

Většinu lidí samozřejmě zajímá, zda bude pokračování oblíbené vánoční pohádky. Režisér si však není jist, zda by to ještě celé fungovalo a vypadalo vtipně tak jako dřív. Přece jen je nutné akceptovat věk herců a vlastně i svůj.

Námět na třetí díl v hlavě ale přesto má, bude o naději. „Kdo umí odpustit, kdo má v sobě schopnost být opravdovým člověkem, i když třeba v Pána Boha nevěří, tak tomu bude nebe otevřeno. I kdyby udělal nevím co,“ popsal Jiří Strach.

Hlavně nic nelámat přes koleno

Natáčet televizní pohádku pro Štědrý večer je podle něj ale ten nejnáročnější úkol ze všech. Ve slavnostní večer totiž novou pohádku sleduje vždy na tři miliony kritických diváků, kteří logicky srovnávají. A to je skutečně výzva. První a druhý díl Anděla Páně měl mezi sebou rozestup 11 let. Režisér si proto myslí, že není potřeba nic lámat přes koleno, a nechává vše přirozeně uzrát.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz wikipedia.org dvtv.cz

Související články