Jiří Wimmer ale nebyl pouhým komikem, diváci si ho možná vybaví i jako skvělého herce vážných rolí. Po absolvování DAMU získal divadelní angažmá v Ostravě, kde hrál dokonce Shakespearova Hamleta. Jeho to ale stále táhlo zpátky do Prahy. Zakotvil ve Studiu Ypsilon a od té doby vystupoval také jako komik.

VIDEO: Připomeňte si jednu z nejzábavnějších scének Jiřího Wimmera ve videu.

Zdroj: Youtube

Možná přijde i Wimmer

Když začal vystupovat s Karlem Černochem coby parťákem v pořadu Možná přijde i kouzelník, stal se velmi slavným. Některé z těch scének jsou doslova kultovní, třeba ta, kde recituje báseň Petra Bezruče o Ostravě. Opravdoví horníci prý ale neměli pro jeho humor moc pochopení a Jiřího snad i zmlátili.

Alkohol a deprese, nebezpečná kombinace

Oblíbený komik překvapivě trpěl pocitem, že si lidé nepamatují jeho jméno. Věděl, že ho znají a vnímají jako „toho, co vystupuje s Černochem“. Měl se trápit tím, že je jako herec nedoceněný, a tohle u něj rozpoutalo šílené deprese.

Ve špatném psychickém rozpoložení se dokonce několikrát pokusil o sebevraždu. Svůj podíl na tom měl i alkohol, kterému Jiří Wimmer notně holdoval.

Díky restituci neměl problém s penězi

Ačkoli měl herec velké ambice, většinou stál v cestě sám sobě. Jeho nekontrolované pití a tím pádem i nespolehlivost ho často připravily o práci. Dochvilnost nebyla jeho silnou stránkou, režiséři ho přestali obsazovat do svých filmů a nakonec s ním odmítal vystupovat i jeho kamarád a spolužák z DAMU Luděk Sobota.

Ten na něj i přes všechny potíže vzpomíná v dobrém. „Znali jsme se od školy. Jednou jsme spolu letěli na Kanárské ostrovy, jenom my dva. Propovídali jsme dny i noci, řešili jsme jeho život, ale to už byl hodně nasáklý alkoholem. U něj byla chyba, že v restituci dostal veliké bohatství, takže už nemusel nic dělat.“

V Bohnicích jako doma

Jiří Wimmer byl třikrát na léčení v psychiatrické léčebně v Bohnicích, ale deprese ani alkoholismus se vyléčit nedařilo. Skoncovat se životem se pokusil celkem čtyřikrát a myslel to skutečně vážně. Pokaždé zvolil jiný způsob, poprvé spolykal prášky, při druhém pokusu si podřezal žíly. Pak došlo dokonce na propíchnutí břicha nožem. A po čtvrté přišla ke slovu střelná zbraň, skončilo to ale jen postřelením.

Dvě svatby, dva rozvody

Co se týče soukromého života, Jiří Wimmer byl dvakrát ženatý a dvakrát rozvedený. Ve svých světlejších obdobích prý patřil k výborným společníkům a jeho druhá žena, která ho podporovala i po rozvodu, říkala: „Byla s ním legrace i doma, není to tak, že by byl pořád zasmušilý nebo protivný. Byl úžasně romantický, cítila jsem v něm oporu a jistotu. Dokázal mě nabít energií, i za to, že jsem s ním vydržela jeho alkoholové tahy. A vůbec první, co se mi vždycky vybaví, je jeho smích a hlas.“

Smrt pod koly autobusu

Smrt si pro něho nakonec přišla sama. 25. února roku 2001 přelézal zábradlí se 2,44 promile alkoholu, které mu později naměřili, na pražském „Kulaťáku“.

Řidič autobusu číslo 217, který čekal, až bude zleva volno a on bude moci pokračovat v jízdě, neměl šanci herce vpravo vedle autobusu zahlédnout.

Když se autobus rozjel, komik mu skočil přímo pod kola. Půl hodiny po poledni tak vyhasl život muže, který rozdával druhým dobrou náladu, ale který sám trpěl depresemi.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, Naše hvězdy, Wikipedie