Legendární herečka Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 do rodiny truhláře a služebné, která milovala ochotnické divadlo.

Už v šesti letech proto stála malá Jiřinka poprvé před kamerou, přičemž si zahrála postavu holčičky v grotesce Pižla a Žižla na cestách. A přestože měla Bohdalová odmala velký herecký talent, na DAMU se překvapivě dostala až na třetí pokus. 

Studium přerušilo zatčení otce i svatba

Ačkoli byla Jiřina ráda, že se na svou vysněnou školu dostala, musela studia přerušit. Hlavním důvodem bylo zatčení jejího otce za protistátní činnost. Bohdalová se navíc musela v roce 1954 vdát za inženýra Břetislava Staše, protože čekala dceru Simonu.

DAMU nakonec dostudovala v roce 1957, a to i přes to, že se musela starat nejenom o dceru, ale i maminku a mladší sestru.

„Provázel mě strach, obava o existenci, naděje, že táta v kriminále přežije a že navzdory všemu zlému dostuduju, že holka bude zdravá, manželství se mi nerozpadne, že se z toho všeho doma nezblázníme,“ svěřila se v minulosti Bohdalová. 

Její otec nakonec ve valdické věznici strávil sedm let. Rodině byl tehdy zabaven všechen majetek a dostala se do existenčních problémů.

Vše pro ni bylo o to složitější, že Jiřinin manžel dostal povolávací rozkaz a narukoval na vojnu. Když se z ní vrátil, manželství už nefungovalo a následoval rozvod.

Zdroj: Youtube

Byla agentkou StB?

Když Jiřina dokončila školu, začala hrát v Divadle ABC u Jana Wericha. V té době se na ni přisála tehdejší Státní bezpečnost, protože chtěla na Wericha zjistit nějaké pikantní informace. Bohdalová ale od začátku spolupráci odmítala.

I přes to byla do konce 50. let vedena jako agentka, a teprve až v roce 2004 soud rozhodl, že byla ve svazcích StB vedena neprávem. Bohdalová uspěla u vrchního soudu a domohla se vymazání svého jméno ze seznamu spolupracovníků.

Láska na první pohled

V roce 1964 se Bohdalová během natáčení filmu Hvězda zvaná Pelyněk zamilovala do herce Radoslava Brzobohatého. Jiskra přeskočila okamžitě, byla to láska na první pohled. Ještě ve stejném roce spolu pak začali bydlet a v 1970 svou lásku stvrdili před oltářem.

V manželství bylo od začátku hodně vášně, někdy až příliš. Oba byli velmi horkokrevní a jejich hádky občas připomínaly „italskou domácnost“. 

Brzobohatý ji vyměnil za Gregorovou

Když se jednoho dne vypravil Brzobohatý na Slovensko, kde natáčel film Noční jezdec, poznal tam o dvacet let mladší herečku Hanu Gregorovou, do které se bezhlavě zamiloval. Okamžitě věděl, že s ní chce žít, Bohdalovou opustil a podal žádost o rozvod.

Ačkoli jí v pozdějším vyrovnání přenechal většinu majetku, Bohdalová mu ještě mnoho dalších let nemohla přijít na jméno. Byla zlomená, podvedená a k usmíření došlo až po dlouhých třiceti letech. Tehdy se oba nechali přemluvit k natočení filmu Vrásky z lásky. 

Kdo si přál její svatbu s Karlem Gottem?

Možná vás překvapí, že manželem Jiřiny Bohdalové mohl být i legendární zpěvák Karel Gott. Když ho jednou před lety herečka navštívila, zalíbila se jeho mamince Marii Gottové. „Stáhla mě i s tatínkem do kuchyně, kde mi říkala, jak by si přála, abychom se já a Karel dali dohromady,“ prozradila Bohdalová. Marie Gottová se nakonec musela smířit s tím, že z Karla a Jiřiny byli pouze výborní přátelé.

Významná ocenění

Jiřina Bohdalová během své kariéry ztvárnila skutečně úctyhodné množství filmových, seriálových či divadelních rolí. V roce 1993 získala Českého lva za nejlepší herečku v hlavní roli ve snímku Nesmrtelná teta. O dva roky později pak ovládla stejnou kategorii s filmem Fany. Má také Cenu Thálie, a to za celoživotní mistrovství v činohře.

Má svou spřízněnou duši

V posledních letech se herečka objevuje ve společnosti po boku slovenského podnikatele Lubomíra Focka. A přestože jako správný gentleman o jejich lásce novinářům nikdy nic neřekl, v knize „Vždycky upřímná Jiřina Bohdalová“ došlo k výjimce.

„Jako partnerka je úplně super. Lidsky jsme si velmi sedli. Těžko se to popisuje. Je to příjemný, milý a vzdělaný člověk. Skvěle vaří a můžu se s ní bavit o všem,“ uvedl Focko. 

Ustála i plicní embolii

V lednu minulého roku Jiřina Bohdalová bojovala v nemocnici o život. O tom, že ji postihla plicní embolie, ovšem promluvila až s půlročním odstupem.

„Došlo k situaci, kdy byla velmi těžce nemocná. Začátkem roku prodělala plicní embolii. Dva týdny jsme o ni bojovali a ona prošla peklem,“ prozradil primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil.

Vnuk jí zachránil život

Během celého průběhu léčby jí byla nablízku nejenom dcera Simona Stašová, ale také vnuci Vojtěch s Markem. „Marek s ní spal na jednotce intenzivní péče a dával jí na pusu kyslík, který si ona nechtěně strhávala. Takže díky Markovi je máma tady,“ prozradila Stašová v rozhovoru pro CNN Prima News.

Chce se dožít stovky

I když minulý rok bojovala o život, rozhodně neodpočívá, jednoduše to nedokáže. Stále ráda chodí na společenské akce a také natáčí pořad pro kutily. Brzy se objeví i ve filmu Svatá, kde hraje hlavní roli.

Ačkoli si během života Jiřina Bohdalová splnila snad všechny své sny, ještě jeden má. „Co si můžu přát? Leda abych tady byla ještě nějaký ten čas,“ prozradila herečka s tím, že by ráda oslavila jubilejní 100. narozeniny. A redakce Vlasty jí to ze srdce přeje. 

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, zeny.iprima.cz, irozhlas.cz, krajskelisty.cz  

Související články