Umělecké jméno

Jiřina Jelenská, dívčím jménem Vašků, se narodila v roce 1942 v Horním Jelení do herecké rodiny. I ona se rozhodla následovat své předky a vybrala si stejné řemeslo. Vystupovala ale pod uměleckým pseudonymem Jelenská, který pro ni vymyslel spolužák z gymnázia Rudolf Křesťan.

Během své kariéry se objevila v řadě výrazných snímků, kromě zmíněné trilogie Slunce, seno… hrála například ve filmech Sněženky a machři, Bota jménem Melichar, Dobří holubi se vracejí nebo Oznamuje se láskám vašim.

Jejím posledním filmovým počinem bylo pro televize určené psychologické drama Tuláci v roce 2001. Její role byly sice většinou menší, ale zato výrazné.

Zdroj: Youtube

Zapálená divadelnice

Diváci ji mohli vidět i v několika seriálech, ale hlavně na oblastních divadelních scénách. Působila v Těšíně, v Šumperku, v Hradci Králové a od roku 1998 až do své smrti v roce 2007 byla členkou Východočeského divadla v Pardubicích.

V devadesátých letech tam nastoupila do angažmá společně se svým druhým manželem, kterým byl herec Václav Dušek. Ten zemřel letos v únoru ve věku osmdesáti let, a svou ženu tak přežil o sedmnáct let.

Václav a Jiřina se potkali před mnoha lety v divadelním klubu v Šumperku. V rozhovoru pro Východočeské divadlo na jejich setkání před časem zavzpomínal právě Václav Dušek. Jiřina ho hned zaujala tím, že byla prostě živel. Mělo to ale jeden háček.

V té době byla vdaná za svého prvního manžela. Naštěstí pro Václava ale manželství nefungovalo a on se nenechal odradit a získal ji pro sebe. Životní partnerství spojené s tím pracovním samozřejmě mělo i své stinné stránky a mnohdy to pro oba byla zkouška trpělivosti.

Stále dobře naladěná

Jiřina Jelenská, která byla celý život velmi pracovně vytížená, natáčela, hrála divadlo a našla si čas i na působení v rozhlase. Svůj komediální talent uplatnila například v rozhlasových kabaretech z Kuksu. Podle svého muže vynikala také skvělou pamětí.

Text jí stačilo přečíst a mohla jít točit. Mezi kolegy byla oblíbená pro svou veselou a optimistickou povahu a také proto, že si prý nikdy na nic nestěžovala. Ve volném čase, kterého měla pomálu, ráda četla napínavé detektivky.

Zdravotní trable a předčasná smrt

Poslední roky život jí ovšem zkomplikovaly zdravotní problémy, které souvisely s její obezitou. Podle dostupných informací měla také těžkou cukrovku, kvůli které přišla o nohu. Zemřela 27. března 2007 v nedožitých pětašedesáti letech.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, wikipedia.org, fdb.cz, filmovyprehled.cz, hradec.rozhlas.cz, cnn.iprima.cz, vcd.cz