Energická, osobitá, extrovertní herečka, známá ze seriálu Cesty domů, se narodila v Praze v roce 1952 jako nejmladší ze čtyř dětí ve znamení Berana. Původně chtěla být novinářkou, ale po roce 1968 se rozhodla pro DAMU.

Začínala hrát v Pardubicích, v roce 1976 odešla za režisérem Janem Kačerem do Ostravy, kde strávila čtrnáct let. Vzala si kameramana Jaromíra Nekudu, se kterým založila rodinu, mají spolu syna Jakuba a dceru Terezu.

Návrat do velkoměsta

V roce 1990 se vrátila do Prahy a nastoupila do Národního divadla, ale hrála i na jiných scénách, třeba v Divadle Ungelt, Vršovickém divadle Mana nebo Městských divadlech pražských.

Známá je i z filmů Sedm hladových, Návrat idiota, Otesánek nebo Kouzla králů a seriálů Velké sedlo, Četnické humoresky, Svatby v Benátkách, Vinaři, Ordinace v růžové zahradě, Hvězdy nad hlavou nebo Ulice. 

VIDEO: Poslechněte si, jak zpívá Jitka Smutná.

Zdroj: Youtube

Veřejné přiznání

Herečka se stala v Česku oficiálně první veřejně známou ženou, která se přiznala ke své odlišné sexuální orientaci. Byla vdaná, měla dvě děti a krásné manželství. To, že miluje ženu, si naplno uvědomila v padesáti.

Vše nejdříve probrala se svou rodinou a manželem. Dalších dlouhých deset let přemýšlela o tom, zda vyjde s pravdou ven. Veřejně se přiznala po třech letech vztahu se svou teď už bývalou partnerkou, spisovatelkou Petrou Braunovou.

Coming outu občas litovala

Od kolegů a nejbližších se jí dostalo plné podpory, zato bulvární média si smlsla. Herečka tak prý s odstupem času občas lituje, že svoji sexuální orientaci veřejně odhalila, dnes si své soukromí bedlivě střeží a veřejně o něm vůbec nemluví. Můžou za tím být zkušenosti s tím, co si zažila při svém coming outu.

Je Smutná, ale život má veselý

Před pár lety odešla z angažmá v Městských divadlech pražských, protože prý cítila, že byl čas vykročit dál, a začala se víc věnovat hudbě. Tu ostatně milovala odmalička, později objevila Semafor a Jiří Suchý patří podle ní  k největším českým básníkům.

„Myslím, že to byly jeho texty, které v sobě mají humor, něhu i tragiku, díky nimž jsem sebrala odvahu psát svoje písničky,“ říká herečka a zpěvačka. Když získala v 80. letech angažmá v Ostravě, objevil ji folkový písničkář Josef Streichl a bral ji jako hosta na svá vystoupení.

Pak už byl jen krok k Folkovému kolotoči, známému ostravskému festivalu. Dnes Jitka Smutná vystupuje se svými písničkami a kapelou Rodinná fúze.

Rodina Jitky Smutné je umělecky založená

  • Jejím manželem je kameraman Ostravské televize Jaromír Nekuda.
  • Jitčiným o deset let starším bratrem je známý kameraman Vladimír Smutný, který má osm Českých lvů. Točili společně filmy Výchova dívek v Čechách a Tři bratři.
  • Syn Jakub Smutný je jevištní technik.
  • Dcera Jitky Smutné Tereza Nekudová je také herečkou. Společně si zahrály ve hře Dovolená paní Josefy v Divadle Ungelt. 

Zdroj: Vlasta.cz, TV Nova, Jitka Smutná | ČSFD.cz

Související články