Joanne Whalley o publicitu nikdy neusilovala, přesto, nebo možná právě proto se toho o ní ví jen velmi málo. Nechávala za sebe vždy spíš mluvit svoji práci, rozhovory skoro nedávala a na slávě nelpěla.

Zdroj: Youtube

Proslavily ji telenovely a fantasy

Rodačka z britského Salfordu stála před kamerou už jako malá holka, kdy získala roli v nejdéle vysílané anglické soap opeře, slavné Coronation Street, a později v seriálu Emeralde Farm.

Kromě televizních projektů se herečka soustředila i na kariéru divadelní a hrála v několika kapelách. Ke konci 80. let pak přišly zásadní snímky i úspěchy. Za roli v dramatickém seriálu Edge of Darkness byla nominovaná na cenu BAFTA za herecký výkon, úspěch sklidil i The Singing Detective a Aféra Profumo o skandálu, který v 60. letech otřásl britskou vládou. A ač jako bojovnice Sorsha ve fantasy filmu Willow byla skvělá, především během natáčení poznala i svého budoucího manžela. Vášnivě se totiž zamilovala do hereckého kolegy Vala Kilmera a po pár měsících se v roce 1988 vzali.

Láska s Valem Kilmerem

Byla to láska jako trám a Joanne neváhala opustit britské ostrovy a odstěhovat se za oceán, kde na svoje herecké úspěchy navázala. Stala se mimo jiné legendární Scarlett a hrála i v hitu Muž, který věděl příliš málo.

Neváhala však kariéru i přerušit a věnovat se dětem, v roce 1991 se narodila dcera Mercedes a o čtyři roky později syn Jack. Její muž se ale čím dál častěji objevoval v bulvárních médiích jako rebel a bouřlivák a ona to těžce nesla. Nakonec se rozhodla v roce 1995 podat žádost o rozvod, ale neměla prý odvahu říct mu to do očí. Počkala, až odjede za prací, a Val Kilmer se o konci manželství dozvěděl z médií. Jestli to bylo důvodem, proč se zdráhal manželku a malé děti, jako jediný živitel rodiny v té době, zaopatřit, není jisté. Každopádně Joanne s dětmi neměla na rozhazování a často musela přespávat u kamarádů a po hotelích.

Druhá kariéra jako příležitost

To, že se věnovala dětem a práci načas odložila, považuje přesto za obrovské štěstí a luxus. A zároveň i příležitost pro svoji následnou kariéru. Mohla tak samu sebe jako herečku „znovu objevit“, když děti odrostly a ona se vrátila k hraní. Nebyla delší dobu na očích, a mohla se tedy stát kýmkoli…

Hrála například v oceňovaném historickém seriálu Borgiové o fascinujícím španělském rodu, jednom z nejmocnějších v době renesance, v seriálu Wolf Hall z éry Tudorovců, v seriálu Daredevil o populárním superhrdinovi nebo v Carnival Row, což je projekt, který se natáčel i v České republice.

V dokumentu Val, který mapuje život a kariéru Vala Kilmera i jeho boj s rakovinou hrtanu, ale nehrála. Podpořila však děti, aby se na vzniku snímku o jejich otci podílely.

Zdroj: vlasta.cz, thethings.com, theguardian.com, imdb.com, csfd.cz

Související články