Hudební kritici o něm mluví jako o nejvýznamnějším americkém zpěvákovi dvacátého století. Johnny Cash ale o sobě často pochyboval, a ačkoli byl nadpozemsky talentovaný, nikdy nebyl se svou hudbou úplně spokojený.
Pocházel z chudých poměrů
Legenda světové hudební scény Johnny Cash se narodil 26. února 1932 v Kingslandu ve státě Arkansas do chudé rodiny. Byl jedním z sedmi dětí rodičů Raye a Carrie Rivers-Cashových. Když byly Johnnymu tři roky, přestěhoval se s rodinou do Dyessu, kde společně žili v domě s pěti místnostmi.
Pomáhal rodičům splácet dluhy
Následujících patnáct let strávil Johnny většinu času s rodiči na poli, kde pracovali, aby se jim podařilo splatit velké dluhy. Nebyl to snadný život, ale uměli si ho udělat alespoň v rámci možností příjemný, a to zejména díky hudbě. Při tvrdé dřině na poli poslouchali hudbu, doma pak především matčiny lidové balady.
Písně začal psát už ve dvanácti letech
Hudba malého Johnnyho úplně pohltila a už od svých dvanácti let začal psát písně. Maminka Carrie vnímala, že má její syn velké hudební nadání, a zaplatila mu hodiny zpěvu. Jeho učitelka z něj byla už po třech lekcích nadšená. Dokonce mu řekla, že je natolik talentovaný, že nemá smysl, aby na další lekce chodil.
VIDEO: Poslechněte si jeden z nejslavnějších hitů Johnnyho Cashe!
Tragická smrt bratra
Johnnyho dětství hodně ovlivňovalo také náboženství. Jeho matka byla oddanou členkou Boží církve a starší bratr se dokonce toužil stát knězem. K tomu ale bohužel nikdy nedošlo, jelikož tragicky zemřel po zraněních, které mu způsobila motorová pila.
Byl členem amerického letectva
V roce 1950 dokončil Johnny střední školu a přestěhoval se za prací do Pontiacu v Michiganu. Krátce pracoval v továrně na výrobu karoserií, poté se přihlásil k americkému letectvu a byl poslán na výcvik na leteckou základnu Lackland v Texasu. V této době se také seznámil se svou budoucí manželkou Vivian Liberto. Johnny Cash většinu své čtyřleté služby u letectva strávil v západoněmeckém Landsbergu, kde se soustředil na odposlouchávání sovětského rádiového provozu.
První živá vystoupení v Německu
Právě u našich západních sousedů vlastně začala kariéra Johnnyho Cashe. S několika kamarády z letectva založil skupinu Landsberg Barbarians, díky které mohl začít vystupovat před živým publikem. Naučil se hrát na kytaru a také psal další písně. S výsledkem ale tehdy nebyl vůbec spokojen. „Byli jsme hrozní,“ řekl později. Když u letectva v roce 1954 skončil, vrátil se za velkou louži do Memphisu a také se oženil se svou partnerkou Vivian. Živil se jako prodavač spotřebičů a s kolegy z práce se společně věnovali hudbě.
Hrál na kytaru za pět dolarů
Talentovaný hudebník nebyl zvyklý na luxus, a proto mu stačilo hrát na kytaru, kterou si v Německu koupil za pouhých pět dolarů. Postupně se v hudbě zdokonaloval a během živých vystoupení byl proslulý kombinací blues, country a westernu.
Elvisománie
V červenci roku 1954 natočil svou první desku další memphiský hudebník Elvis Presley, což vyvolalo vlnu zájmu nejenom o něj, ale i o producenta Sama Philippse. Téhož roku k němu dorazil na konkurz Cash a jeho spolukapelníci Grant a Perkins. Philippsovi se líbil jejich zvuk, ovšem výběr songů už méně. Zalíbila se mu ale jejich píseň „Hey Porter“ nebo „Cry, Cry, Cry“, a podepsal tak smlouvu s nově založenou skupinou Johnny Cash and the Tennessee Two. Opravdová sláva ale přišla až v roce 1956, kdy Cash napsal a vydal skladbu „I Walk The Line“, která se dostala na první místo v country hitparádě a prodaly se jí 2 miliony kusů. O rok později pak přišlo debutové album.
Drogy a rozvod
Na začátku 60. let se Cash s rodinou přestěhoval do Kalifornie. Se skupinou, nyní známou jako Tennessee Three, absolvoval 300 koncertů ročně. Doprovázela ho také June Carter, která se stala spoluautorkou charakteristické písně pro film „Muži v černém“ Ring Fire. Vražedné pracovní tempo se ale bohužel podepsalo na jeho osobním životě. Drogy a alkohol začal milovat více než svou manželku, která ho později opustila, tehdy už s dcerami Rosanne, Kathy, Cind a Tarou. V roce 1966 pak požádala o rozvod.
Podruhé se narodil
Cash se ocitl na šikmé ploše, jeho život se vymykal kontrole. V roce 1967 ho našel policista v drogovém opojení a tehdy Johnny Cash jen o vlásek unikl smrti. Došlo navíc k dalším incidentům, přičemž tím nejvážnějším bylo určitě zatčení kvůli pašování amfetaminu do Spojených států přes mexickou hranici a za založení požáru v kalifornském parku. „Bral jsem snad všechny drogy, které se dají brát, a pil jsem všechno, co teče,“ svěřil se později muzikant. „Všichni říkali, že je to můj konec, protože jsem chodil po městě a vážil 50 kilo. Vypadal jsem jako chodící smrt.“
Víra a léčba z drogové závislosti
Pomyslné záchranné lano poskytla Cashovi jeho bývalá společnice June Carter. Pomohla mu zaměřit se znovu na křesťanskou víru a také ho donutila, aby podstoupil léčbu drogové závislosti. Nakonec se vzali v březnu 1968 a se svou ženou se brzy pustil do oživení kariéry. Díky svému talentu se rychle dostal zpátky na vrchol a ve stejném roce dokonce získal dvě sošky Grammy za živé album Johnny Cash at Folsom Prison. Na začátku roku zažili Cash s manželkou další radost, protože se jim narodil syn John Carter Cash.
Johnny Cash v Praze
Legendární Johnny Cash se objevil v roce 1978 v Praze, kde stihl během dvou dnů odehrát hned čtyři koncerty. Všechny se konaly v tehdejší Sportovní hale v Holešovicích. Cashe doprovázela jeho kapela „The Tennessee Three“ a také jeho žena June Carter. Akci moderoval Pavel Bobek.
Jeden úspěch za druhým
V následujících desetiletích Cashova kariéra vzkvétala hlavně díky hitům „A Thing Called Love“ či „One Piece at a Time. V roce 1970 si také zahrál s Kirkem Douglasem ve filmu Přestřelka a napsal hudbu k celovečernímu filmu Malý Fauss a velký Halsy. V roce 1975 pak vydal autobiografii „Man in Black“, která se rychle stala bestsellerem. O pět let později pak byl jako nejmladší žijící člověk zvolen do Síně slávy country hudby.
Operace břicha a dvojitý bypass
Ačkoli se Johnnymu dařilo vše, na co sáhl, zdraví mu bohužel začalo postupně vystavovat účet za jeho drogovou a alkoholovou minulost. V roce 1983 byl na operaci břicha, o pět let později pak musel podstoupit dvojitý bypass. Koncem devadesátých let mu byla chybně diagnostikována neurodegenerativní nemoc Shyův-Dragerův syndrom a později opravena na autonomní neuropatii. V roce 1988 byl hospitalizován kvůli zápalu plic.
I přes to ale stále pokračoval ve své hudební kariéře a v roce 2002 vydal album „American IV: The Man Come Around“. V následujícím roce se ale bohužel jeho zdravotní stav začal znovu zhoršovat. V květnu roku 2003 mu navíc zemřela jeho dlouholetá láska June Carter, což ho dostalo na dno. Nakonec odešel za svou manželkou do hudebního nebe 12. září 2003, a to kvůli komplikacím spojeným s cukrovkou. Na věčný odpočinek tak odešel muž, kterému všichni přezdívali Muž v černém.
Zdroj: Vlasta.cz, Britannica.com, Biography.com, Johnnycash.com, Wikipedia.org,