Bude to znít skoro neuvěřitelně, ale Johnny Depp patří k hollywoodským stálicím už bezmála čtyřicet let. Bylo to v roce 1984, kdy mu kamarád Nicolas Cage pomohl k malé roli ve známém filmu Noční můra z Elm Street. Johnny hrát chtěl, i když tehdy sázel víc na muziku. Věřil, že se prosadí jako hudebník. Což se nakonec také stalo, byť mu k hudební slávě jistě pomohla především ta filmová.

Zdroj: Youtube

Johnny Depp byl vždycky tak trochu problémový typ. Také ho v devadesátých letech – v době jeho největší slávy - spojovali spíše s dalšími jemu podobnými rozervanci jako byl River Phoenix nebo Keannu Reeves, než s vysportovanými americkými idoly typu Leonarda di Capria, Brada Pitta či Toma Cruise.

Ostatně už od mládí se porůznu potloukal a s drogami začal, když mu nebylo ani patnáct let. Mohla za to jistě i tíživá rodinná situace, Johnny Depp, který se narodil 9. června 1963 v Kentucky, žil po rozvodu svých rodičů jen s matkou a svými třemi staršími sourozenci. Matka, která se živila jako servírka, si údajně nebrala servítky a její děti zažívaly psychické i fyzické násilí.

Zdroj: Youtube

To také připomněla Johnnyho starší sestra Christi během ostře sledovaného soudu z nedávných let, kdy se Johnny Depp soudil s bývalou manželkou Amber Heard. Herečka se podle Deppovy sestry chovala podobně jako jejich matka ve svých „nejlepších“ letech, přičemž slavný herec si to podobně jako otec nechával líbit a spíše se snažil schovat do ústraní a počkat, až vlna vzteku jeho partnerku přejde. Tedy podle o dva roky starší sestry Christi, k níž má Johnny Depp odjakživa velmi blízko.

Přestože Amber Heard rozhodně s výroky hercovy sestry nesouhlasila, Johnny Depp nakonec táhlý a pro mnohé – nejen přímo zapojené účastníky – trapný pocit vzbuzující proces vyhrál. Kauza, při níž ho Amber Heard nařkla z domácího násilí, ale zásadně ovlivnila jeho kariéru i to, jak na něj dnes mnozí nahlížejí. Nálepka domácího násilníka mu v očích celé řady lidí zůstává, což se odráží i na jeho menší obsazovanosti filmů.

Vzestupy a pády kdysi jednoho z nejoblíbenějších herců planety

Z Jump Street ke Střihorukému Edwardovi

Johnny Depp rozhodně patřil k nejkrásnějším hercům konce 80. let, byť jeho vzhled nebyl nijak prvoplánový. Bledá, až dívčím způsobem jemná, dokonale symetrická tvář by v dřívějších letech publikum asi tolik neoslovila. V 90. letech, kdy svět okouzlila kapela Nirvana a herci jako River Phoenix, však patřil k idolům. Stal se hvězdou seriálu z prostředí protidrogových policistů – Jump Street 21, ale nechtěl zůstat ve škatulce „seriálového hezouna“. I proto zvolil pro svůj debut film Střihoruký Edward, kde byl výrazně namaskovaný a především, kde se poprvé setkal s Timem Burtonem. Režisérem, který ho obsadil do celé řady filmů.

Jacku Sparrow v dobrém i ve zlém

Začátkem nového tisíciletí, když už Johnny Depp nebyl tak obsazovaný jako kdysi a kdy už měl natáčení svých nejlepších filmů jako jsou Krycí jméno Donnie Brasco či Mrtvý muž od Jima Jarmusche za sebou, jej americká produkce oslovila pro film o pirátech z Karibiku. Depp zprvu váhal, ale nakonec se zhostil role pirátského kapitána Jacka Sparrowa. Ztvárněním vzdal hold hudebním ikonám, které obdivuje od mládí – především Keithovi Richardsovi, kytaristovi Rolling Stones. A právě díky Deppovi se z rodinného filmu z produkce Disney stal kasovní trhák a snímek, k němuž se diváci rádi vrací. Nakonec bylo natočeno dalších pět pokračování a o šestém se uvažuje.

Nedávné bouřlivé přijetí v Cannes

Před pár dny Johnny Depp představil svůj nový film na filmovém festivalu v Cannes. Byl to první film po dramatickém soudním sporu s bývalou manželkou. Ve snímku Jeanne du Barry o ženě z nejnižších francouzských vrstev, která se v 18. století vyšplhá až k francouzskému králi a stane se jeho milenkou, nehraje nikoho menšího než krále Ludvíka XV. Ve filmu dokonce mluví francouzsky, ostatně tento jazyk je mu blízký. Čtrnáct let strávil po boku francouzské herečky a modelky Vanessy Paradise, s níž má i dvě děti. Jakkoli kritika nahlíží na snímek alžírsko-francouzské režisérky Maïvenn s výhradami, výkon Johnnyho Deppa je všemi chválen. V Cannes se mu dostalo 7minutového aplausu ve stoje. Mnozí mají za to, že Francouzi a festivaloví diváci potleskem Deppovi vyjádřili i přízeň a podporu za uplynulé tři roky.

Ach, ty partnerské vztahy

Zatímco ve filmech měl Johnny Depp doposud spíše šťastnou ruku, byť mnohdy nehrál přímo v kasovním trháku, ale naopak si volil umělecké filmy a jeho filmografie určitě nebude jen tak zapomenuta, tak v osobním životě už si tak dobře nevybírá. Má za sebou dvě nepodařená manželství a celou řadu více či méně dlouhých vztahů, které skončily krachem. Bouřlivý byl jeho vztah s herečkou Winonou Ryder v 90. letech, tento jemný pár fanoušci dohromady milovali, Depp si dokonce nechal vytetovat na paži Winona forewer, Winona navždy, aby nápis časem nechal předělat na Víno navždy. Dále chodil s modelkou Kate Moss, dlouhá léta žil s Vanessou Paradis a nakonec zakotvil u herečky Amber Heard, s níž prožil v manželství necelé dva roky a následující tři se s ní velmi drsně soudil kvůli nařčení, že ji bil. Soud nakonec vyhrál, ale pověst má u mnohých navždy pošramocenou coby wife beater.

Hudební kariéra

Přestože Johnny Depp vždy toužil stát se především rockovou hvězdou a od 12 let hraje na kytaru, kterou mu pořídila jeho matka, tak hudebně nikdy neprorazil. A to přesto, že je výjimečně dobrý muzikant. Již v 80. letech založil s přáteli kapelu Kids a dodnes s nimi občas hraje a hostuje i na koncertech dalších známých, mnozí ho vnímají spíše jako Jacka Sparrowa či Dona Juana, který si odskočil ze světa filmu. Každopádně jakmile někde oznámí, že bude hostovat, je jen otázka hodin, než daná kapela vyprodá vstupenky do posledního místa.

Závislosti

Herec se potýká se svými běsi už od mládí, několikrát někde zmínil, jak ho kupříkladu děsí sbalené kufry a cestování. I proto, že se v dětství musel stěhovat nejméně sedmdesátkrát, protože jeho rodiče stále někde marně sháněli práci. A přestože miloval svojí matku, zval ji na všechna ocenění a za první velké honoráře ji koupil koňskou farmu v Apalačských horách, tak ji zároveň označil za „nejpříšernější ženskou na světě“, která ho v dětství ponižovala a nešla si pro ránu daleko.

„Jinak to prostě neuměla,“ omlouval ji Depp před ostatními. Sám se už jako teenager začal potýkat s drogami a dosud – což se na něm v posledních letech i fyzicky podepsalo – k nim má vstřícný vztah. Hlavně k alkoholu, což se během rozvodu s Amber Heard dopodrobna rozebíralo na bulvárních serverech. Ostatně právě drogy stály život i jeho hereckého souputníka z mládí a kamaráda Rivera Phoenixe, který se v roce 1993 předávkoval u klubu, jenž spoluvlastnil právě s Johnnym Deppem.

Zdroj: Vlasta.cz, ČSFD, DailyMail

Související články