Kdekoli se Josef Alois Náhlovský objevil, tam byla legrace. Narodil se 15. prosince 1949 v Lomu u Mostu, byl pilným studentem a vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Původním povoláním byl učitel českého jazyka.

Pověst hypochondra

Náhlovský původně začínal v umělecké branži jako moderátor – společně s bavičem Petrem Novotným jako konferenciér u hudební skupiny Fešáci. A byl to právě Novotný, který o něm utrousil, že je hypochondr, což se s ním pak táhlo až do konce života. Pravda však byla jinde.

„Přijedete do nemocnice, že vám něco je, ale lidé nevěří a dělají si legraci. Já se jen hlídám, a když se mi něco nepozdává, konzultuji to s lékaři,“ svěřil se Náhlovský.

Bavičova dlouholetá kamarádka Veronika Záhorská později uvedla, že byl celý život chronicky nemocný, ale k lékaři šel vždy až v okamžiku, kdy si nedokázal pomoci sám. „Byl celý život sám sobě lékařem.“

Zdroj: Youtube

Když jeho kamaráda uštkl had, lékaři mu nevěřili

V mládí Náhlovský často trávil čas u svého kamaráda, který byl chovatelem jedovatých hadů. Při oslavách příchodu nového roku, krátce po půlnoci, jeho kamaráda tenkrát uštkl chřestýš. Vyděšený bavič mu okamžitě zavolal záchranku. 

„Když jsem jim do telefonu hlásil, co se stalo, odpověděli mi, ať si jdeme na silvestra dělat blázny z někoho jiného,“ uvedl Náhlovský. Nakonec svého kamaráda zachránil tím, že do telefonu řekl jeho jméno.

Byl už tak trochu „známou firmou“ a kvůli hadím uštknutím mu lékaři často zachraňovali život.

Legendární spolupráce s Josefem Mladým

Josefa Aloise Náhlovského si diváci zamilovali ve dvojici s Josefem Mladým. Jakmile se tihle dva setkali, bylo jasné, že všichni budou brečet smíchy. Spolupracovali spolu nakonec neuvěřitelných 37 let. 

Své role měli jasně dané – Náhlovský byl autorem psaného textu, Mladý pak režisérem. „Pepa měl zvláštní typ suchého a sarkastického humoru. Jako člověk byl ale velice hodný, nezákeřný a obětavý,“ popsal v roce 2018 Mladý svého kolegu a kamaráda.

Kozí bobky

Přestože byl Náhlovský především bavič, miloval také hudbu. Příliš se to neví, ale měl i vlastní kapelu, která se jmenovala Kozí bobky. Jeho velkým hudebním vzorem byl Petr Janda, se kterým se v soukromí přátelil. „Chtěl bych umět hrát jako on. Ale na to bohužel nemám,“ říkával. 

Vášnivý sázkař

Náhlovský byl velkým fanouškem sportu, rád sledoval různá utkání, a to hlavně proto, že byl vášnivým sázkařem. „Je to moje radost. Baví mě to. Kdybych měl spočítat, kolik jsem do toho nacpal, prohrál a vyhrál, tak jsem pořád ještě mírně v plusu,“ pochlubil se.

Opravdu byl takovým samotářem?

Ačkoli se o něm říkalo, že je velký samotář, nebyla to tak úplně pravda. Dokonce byl i nějakou dobu ženatý, ale manželství s Marií Náhlovskou nakonec nevyšlo podle jeho představ. Dlouhých šestnáct let pak byla jeho partnerkou sympatická ilustrátorka Jana Holá. 

„Je to mezi námi ale takové volnější. V manželství je vše společné, nám stačí občas se vidět,“ prozradil v minulosti Náhlovský, kterému maximálně vyhovovalo, že si oba ve vztahu dávají volnost. Není proto překvapivé, že se nikdy nevzali.

Měl velké plány

V posledním roce svého života Náhlovský viditelně zhubl, stále ale pracoval. Nepřestával cítit, že bavit lidi je jeho životním posláním. Na rok 2022 měl jen od ledna do května nasmlouváno 21 štací po České republice, ale bohužel jich nakonec odehrál jen šest.

Smrt pro něj byla vysvobozením

Naposledy vystoupil s Karlem Šípem 24. února v Nymburce a dál už mu to zdraví nedovolilo. Na sklonku života bojoval s těžkou nemocí, podstoupil akutní operaci, ze které se ale už neprobudil. Dlouhý měsíc byl v umělém spánku a vzhledem k okolnostem tak pro něj byla smrt vysvobozením. 

Do hereckého nebe odešel 7. dubna 2022. Poslední chvíle jeho života s ním prožili exmanželka Marie a také jeho bratr. „Ještě před týdnem, ač jsi byl v umělém spánku, držela jsem tě za ruku a věřila jsem, že mě slyšíš, a doufala, že to zvládneš. Nikdy nezapomenu,“ sdílela tehdy na sociálních sítích Jana Holá. 

Zdroj: Vlasta.cz, Iprima.cz, Reflex.cz, Krajskelisty.cz

Související články