Legendární herec Josef Bláha se narodil 8. června 1924 ve slovinském městě Novo Mesto. Jeho otec pracoval jako lesní inženýr. Jednoho dne se zamiloval do krásné Slovinky, vzal si ji za manželku a společně přivedli na svět syna. Postupem času ale přestalo být o českého lesníka ve Slovinsku zájem a ve 30. letech se tak celá rodina přestěhovala do Čech.

Dlouho neuměl česky

Rodina našla svůj domov jihočeském Písku. Tehdy jedenáctiletý Josef se postupně učil češtinu, kterou do té doby vůbec neuměl. Když se po pár letech přestěhovali všichni do Prahy, Josefa okouzlilo divadlo.

Jeho herecké začátky byly u ochotnického divadla. Když ale sám oznámil rodičům, že by se chtěl stát hercem, neměli z toho radost. Měli přání, aby studoval medicínu a stal se lékařem.

VIDEO: Tajemství Josefa Bláhy. Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Velké obavy ze zpěvu

Bláha ale nikdy nebyl vzorným studentem, takže se rodiče brzy smířili s tím, že doma mít lékaře nebudou. Když se ale hlásil na konzervatoř, měl obavy ze zpěvu, který nepatřil zrovna mezi jeho silné stránky.

Nakonec ale zpívat nemusel, protože zkušební komise okamžitě poznala, že v něm dříme skutečně velký herecký talent. Dlouho ale na konzervatoři nepobyl, protože začala druhá světová válka a on byl odveden na nucené práce. O tom, co během nich prožil, nikdy nepromluvil.

Co pojilo Josefa Bláhu s Vlastimilem Brodským?

I když ale nebyl Josef Bláha zrovna s některou ze svých milenek, doma moc času netrávil. Rád chodil s přáteli do hospod, přičemž jeho nejčastějším parťákem byl herec Vlastimil Brodský. V Praze měli oblíbené podniky – do vinárny U Zpěváčků chodili na víno, do pivnice U Zlatého tygra zase popíjet zlatavý mok. Když na to ale přišlo, oba se uměli i do krve pohádat.

Šikovně vystoupil ze strany

Stejně jako mnoho jeho kolegů i Josef Bláha po skončení války vstoupil do komunistické strany. V roce 1948 ale změnil názor a začal přemýšlet, jak ze strany vystoupit. Sehrál tak před kolegy v divadle komedii, že ztratil členskou legitimaci během výletu na Karlštejn. Dokonce dělal smutného a naříkal, že ho určitě ze strany vyhodí. Nakonec se tak skutečně stalo. 

„Po letech jsem se ho zeptala, kde má tu stranickou legitimaci. Přiznal, že pochopitelně v nočním stolku,“ prozradila v pozdějším rozhovoru Jiřina Jirásková.

Mohl mít skoro každou

Ačkoli Bláha nikdy nebyl prvoplánový fešák, ženy mu už od mládí ležely u nohou. On ale svou osudovou dívku poznal už během svého působení u ochotníků. Bohumilu si vzal za manželku v roce 1949 a také spolu přivedli na svět syny Pavla a Jiřího. 

Manželku podváděl

Bohumila to ale s Bláhou neměla vůbec snadné. Byl to vyhlášený sukničkář, kterému věrnost nic neříkala. Často si užíval s kolegyněmi z vinohradského divadla, mezi které prý patřila také Helena Růžičková, Antonie Hegerlíková či Iva Janžurová. Velmi toužil také po Jiřině Jiráskové, ale ta mu od začátku dávala najevo, že s takovým proutníkem bude maximálně dobrou kamarádkou. 

Konec v bolestech

Manželka Bohumila s ním ale vydržela až do jeho posledních okamžiků. Bláhovi se zhroutil svět v roce 1989, kdy mu diagnostikovali rakovinu jícnu. Zákeřná nemoc ho začala pomalu ovládat, a on se neměl jak bránit. Dokud to ale šlo, snažil se hrát, protože to mu dělalo největší radost. 

V posledních měsících už ale nejspíš vnitřně toužil, aby se už druhý den neprobudil. „Nemohl jíst, jen pít, a jeho milované pivo mu manželka musela dávat brčkem. Neměl hezký konec,“ zavzpomínala s odstupem času jeho kolegyně Antonie Hegerlíková. Nakonec odešel na věčný odpočinek 6. prosince 1994 ve věku 70 let. 

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, zeny.iprima.cz, extra.cz, kafe.cz, krajskelisty.cz