Na jeho osudu se nepřímo podepsal jeho velký koníček. Společně s kamarádem ze svých rodných Českých Budějovic se zajímal o archeologii, zejména o úlomky keramiky z období Keltů. Při jedné z jejich výprav v roce 1997 ale začalo pršet a oni se potřebovali schovat. Nejblíž byl zdejší kravín.
Nemoc z kravína ho připravila o zdraví
„Dojičky právě podojily a jedna mi nabídla, ať se napiju čerstvého mléka rovnou z té kádě, což jsem neměl dělat. Za tři dny jsem začal mít horečky, padal jsem na zem, byl jsem celý mokrý. Já jsem byl jeden případ ze sta, který měl meningoencefalitidu, aniž by měl klíště,“ rozpovídal se Josef ve 13. komnatě pro Českou televizi.
VIDEO: Připomeňte si Josefa Nedorosta. Podívejte se na jednu ze scén filmu Bony a klid.
Nemoc herce, který byl ze svých rolí známý jako drsňák, frajer a prototyp fešáka, srazila do kolen. Vlastně ještě níž, protože najednou prakticky ochrnul.
„V nemocnici jsem byl jenom tři neděle, ale stalo se, že mi to zasáhlo perorální nerv na noze, což je ten, který ovládá pohyb nártu nahoru. Nemohl jsem v podstatě ani chodit,“ přidává detaily herec. Jak říká, sebral se až v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde viděl, že jsou na tom lidi mnohem hůř.
Odnesla to psychika
S pohybovými obtížemi se potýkal rok, znovu se postavil na nohy, ale psychické následky zůstaly. Nedorost trpěl depresemi, úzkostmi a náladami, které se měnily jako počasí.
„Já jsem z Budějovic a kámoš ho měl za souseda. A můžu říct, že bych vedle něj bydlet nechtěl… Schizofrenik a nechtěl se léčit. Peklo!“ vylíčil deníku Aha! člověk z jihočeské metropole.
Žil jako agent
Z veselého a vzdělaného chlapa se stal podivín. „Pořád mluvil o tom, jaký je svět, že ho sledují,“ řekl deníku Aha! režisér Tomáš Magnusek, který Josefa Nedorosta v roce 2019 obsadil do jeho poslední role v seriálu Čechovi.
„Stále měnil telefony, myslel si, že ho odposlouchávají. Představte si, že měl asi sedm telefonních čísel. Žil prostě jako agent,“ popsal režisér.
Vzhled frajera vystřídal bezdomovec
Ze svých rolí v 80. letech byl známý jako typ chlapa, který se ženám líbí. „On byl krásnej chlap, takovej hollywoodskej typ,“ popisoval ho Jaroslav Soukup, režisér filmu Pěsti ve tmě, v němž Nedorost hrál boxera Kurta Schallera, hlavního soupeře titulního hrdiny v podání dalšího idola těch let Marka Vašuta.
„Pepa byl vytrénovanej, měl po filmu Pěsti ve tmě a teď musel trénovat tancování. On se líbil ženským, protože měl to samé, co mají hrdinové v amerických filmech,“ potvrzoval v Deníku Šíp i Václav Matějka, který byl režisérem filmu Anděl svádí ďábla.
Ovšem po nemoci Josef Nedorost oholil svůj pověstný knír, nechal si narůst dlouhé vlasy, které mezitím získaly šedou barvu, a výrazně ztloustl. „Byl to úplně jiný člověk. Vypadal jako bezdomovec, byl tlustý…,“ vzpomínal na poslední natáčení režisér Magnusek.
Majitel několika bytů
Bezdomovcem ale Josef Nedorost rozhodně nebyl. Po smrti matky bydlel sám v panelákovém bytě na jednom českobudějovickém sídlišti, zdědil ještě dům v Budějovicích, vlastnil i dva pozemky v jižních Čechách a další čtyři byty v Praze.
Ačkoliv v posledních letech svého života hrál jen v pokračování Bony a klid 2 a zmiňovaném seriálu Čechovi, své nemovitosti si chytře pořídil na sklonku 80. let, kdy na stříbrném plátně zářil jako Richard, šéf vekslácké partičky z kultovního snímku Bony a klid.
Smrt v osamění
Josef Nedorost se narodil 20. září 1955 v Českých Budějovicích a v tomto městě ve svých 64 letech také zemřel. Ačkoliv se s nikým nestýkal, obyvatelům domu bylo divné, že už ho dlouho neviděli. „Odvezli ho pohřebáci. Byla tu policie i hasiči, museli násilím otevřít dveře,“ řekla Blesku jeho sousedka.
Koroner na místě neshledal známky cizího zavinění, byla nařízena pitva. Ta potvrdila, že Nedorost zemřel 25. července 2020 na následky svých zdravotních problémů, se kterými se nechtěl léčit.
Měl sice své majetky, ale žádné blízké přátele ani rodinu, kteří by se postarali o jeho poslední rozloučení. Je těžké uvěřit, že člověk, který dokázal oslovit tisíce diváků a ženy mu doslova padaly k nohám, zemřel v takovém osamění.
Zdroj: vlasta.cz, wikipedia.org, csfd.cz, ahaonline.cz, blesk.cz, extra.cz, expres.cz, sip.denik.cz