Josef Somr patřil bezesporu k nejoblíbenějším českým hercům, s chutí si zahrál nejen komediální role, ale i ty vážnější. Nikdy se nenechal zaškatulkovat a zanechal po sobě skoro dvě stě rolí, které jsou nezapomenutelné.

Zdroj: Youtube

Od dětství pomáhal otci na železnici

Narodil se v moravské obci Vracov u Kyjova. Rodiče měli hospodářství, kde musel malý Josef pomáhat. Jeho otec prošel různými profesemi, nakonec pracoval na železnici jako výpravčí.

Josef se od něj naučil spoustu věcí, které se mu později hodily při natáčení Ostře sledovaných vlaků. Ještě ve 14 letech si myslel, že bude pokračovat v tom, co dělal otec, ale na gymnáziu zjistil, že je technický antitalent a že by to nešlo.

Na herectví se přihlásil z nerozhodnosti

Na gymnáziu už koketoval s herectvím a občas si zahrál s místními ochotníky, byl prý ale nesmělý. Herectví se mu ovšem zalíbilo, a tak když nevěděl, kam se po maturitě přihlásit, zvolil JAMU. A udělal dobře.

Studium dokončil v roce 1956 a zamířil do divadla v Českém Těšíně, poté do Brna, působil také v Divadle bratří Mrštíků a v divadle v Pardubicích. V 60. letech byl členem pražského Činoherního klubu, od roku 1978 až do roku 2001 byl v angažmá v Národním divadle.

Nejslavnější role v Menzelově filmu

Ve filmu se poprvé objevil v roce 1964 ve snímku Obžalovaný, ale na velký úspěch si musel ještě dva roky počkat. V roce 1966 mu Jiří Menzel nabídl roli ve filmu Ostře sledované vlaky, kde si zahrál výpravčího Hubičku.

„Razítková“ scéna, kdy výpravčí razítkuje pozadí herečky Jitky Zelenohorské, ho proslavila. Herec na scénu ale nevzpomínal zrovna rád, jeho otci se totiž nelíbila.

„My jsme katolická rodina, a i když doba druhé poloviny 60. let byla už trochu rozvolněnější a ne tak zásadně bigotní, pro ně to bylo pořád poněkud nemravné,“ vzpomínal.

První láska utekla k jinému, druhá zemřela

Pokud jde o jeho soukromí, byl spíše skoupý na slovo. V životě ale prožil několik osudových lásek. První láskou byla herečka Evelyna Steimarová, s níž se potkal při natáčení Soukromé vichřice. Nakonec mu ji ale přebral Bolek Polívka.

Přišla ale nová láska, herečka Zuzana Šavrdová. Milovali se, ale nikdy se nevzali, nikdy neměli ani děti. Byli by spolu zřejmě pořád, ale v roce 2011 zemřela na rakovinu. Tehdy se zdálo, že žádnou další lásku Josef Somr hledat nebude.

Svatba v pozdním věku

Po smrti své družky mu pomáhala její sestra Jaroslava. A stalo se nečekané, vznikla láska. Dokonce tak velká, že Josef odvedl Jaroslavu k oltáři.

Herci tehdy bylo už 76 let. Poslední roky na tom zdravotně nebyl dobře, přežil vážné potíže se slinivkou, měl problémy i s dýcháním a se srdcem.

Dřív miloval víno, ale na to musel kvůli slinivce zapomenout. V posledním rozhovoru, který poskytl Českému rozhlasu, řekl: „Byl jsem šťastný i nešťastný celý život. A myslím, že je to tak správně.“ Zemřel 16. října 2022, podle rodiny podlehl rakovině plic.

Zdroj: vlasta.cz, dvojka.rozhlas.cz, idnes.cz, extra.cz, hodoninsky.denik.cz

Související články