Sympatická Američanka Julianne Moore je podle serveru Gay Star News a mnoha dalších zdrojů považována za ikonu homosexuálů. Objevila se v několika queer filmech a již mnoho let bojuje za práva komunity LGBTQ+.

Budoucnost bez předsudků

Moore podporovala manželství osob stejného pohlaví už dávno předtím, než se v USA stalo v roce 2015 legálním. Aktivně se také podílela na videokampani #IDo organizace Lambda Legal. „Budeme bojovat, dokud si nebudeme všichni skutečně rovni,“ prohlásila.

Maminka volnomyšlenkářka

Herečka v rozhovoru pro The Advocate v roce 2010 vyjádřila svůj velký sen, kterým je, aby láska bez překážek byla naprosto normální záležitostí. „Moje děti mají spoustu kamarádů, kteří mají dvě maminky nebo dva tatínky. Opravu tak věří, že mají možnost volby vzít si muže nebo ženu. Doufám, že až budou dospělé, bude to pro všechny realita.“ Julianne Moore se rovněž zúčastnila mnoha pochodů pride (za hrdost). 

Žena mnoha talentů

Američanka není jen úspěšnou herečkou a podporovatelkou LGBTQ+, ale také úspěšnou spisovatelkou. Její kniha „Freckleface Strawberry“, vydaná v roce 2007, vypráví o dívce, která se zpočátku trápila svými pihami na těle, ale nakonec samu sebe přijala takovou, jaká je. Jedna z postav knihy má shodou okolností dokonce dvě matky.

Víc než jen přátelství

Mnoho let je Julianne múzou návrháře a režiséra Toma Forda. Kromě toho, že často chodí do společnosti v jeho netradičních róbách, spojuje je velmi silné citové pouto, které je hlubší než jen obyčejný vztah dvou kolegů a přátel. V roce 2009 prožil Ford svůj režisérský debut, a to díky filmu „A Single Man“, ve kterém vytvořil roli přímo pro Julianne Moore. Hlavní roli ve filmu obsadil herec Colin Firth jako George Falconer. Tomu během děje filmu zemře jeho milovaný partner Jim a oporou mu je blízká přítelkyně a bývalá manželka Charley, kterou hraje právě Julianne.

Zdroj: Youtube

Znáte všechny její LGBTQ+ role?

  • 2015 – Freeheld (Všechno, co mám): Vůbec poslední LGBTQ+ roli ztvárnila americká herečka ve filmu Freeheld. Film se primárně zaměřuje na zkoumání postavení partnerských vztahů mezi páry stejného pohlaví v USA v průběhu roku 2000. Film je inspirován skutečným milostným příběhem Laurel Hester (Julianne Moore) a Stacie Andree a jejich bojem za spravedlnost.
  • 2014 – Maps to the Stars (Mapy ke hvězdám): V tomto filmu hrála Moore roli Havany Segrando a v rámci děje se oddává sexu ve třech se svým přítelem a další ženou. Podle článku v časopisu Pride se Havana ve filmu věnuje sexu postrádajícímu smysl a potěšení, což symbolizuje její nenaplněnou povahu. Julianne Moore získala za svůj výkon v tomto filmu ocenění nejlepší herečky na filmovém festivalu v Cannes.
  • 2010 – The Kids Are All Right (Děcka jsou v pohodě): Moore v tomto snímku ztvárnila Jules, manželku doktorky Nicole, se kterou společně žijí na okraji města v bungalovu. Příběh se točí kolem syna a dcery manželského páru, kteří se začnou zajímat o svého biologického otce a nakonec se rozhodnou najít dárce spermatu. V roce 2011 získala americká herečka za svůj výkon ve filmu zvláštní ocenění pro herečku vzdorující věku a ageismu, a to od Aliance filmových novinářek
  • 2009 – Chloe (Pokušení): Tento snímek je řazen do kategorie erotických thrillerů. Je adaptací knihy Anne Fontaine „Nathalie“. Julianne Moore hraje Catherine Stewart, která se snaží shromáždit důkazy o manželově nevěře. Najme dokonce profesionálku z eskortní služby, aby manžela svedla, a potvrdila si tak své domněnky. Trochu se jí to ale celé vymkne z rukou, protože se postupně do Chloe zamiluje. 
  • 2009 – The Privates Lives of Pippa Lee (Soukromé životy Pippy Lee): Děj se v tomto filmu točí okolo minulých i současných zážitků Pippy Lee, kterou hraje Robin Wright a v minulosti Blake Lively. Julianne Moore obsadila roli partnerky tety Pippy Lee.
  • 2002 – The Hours (Hodiny): Film vypráví příběhy tří žen, které žily v různých dobách na různých místech, ale sdílely stejné obavy. Julianne v filmu hraje postavu Laury Brown, který vedla spokojený život po boku manžela a dětí. Vše se ale změní v okamžiku, kdy se políbí s jinou ženou.
  • 1998 – Psycho: Svou první roli LGBTQ+ odehrála herečka právě v tomto snímku. Režisér Gus Van Sant, který je gay, udělal z Lily (Julianne Moore) lesbičku. Ačkoli to nemuselo být na první pohled zřejmé, sama herečka to potvrdila v rozhovorech

Zdroj: Vlasta.cz, Starsinsider, ČSFD, Wikipedia

Související články