Juraj Kukura se narodil 15. března 1947 v Prešově do rodiny úředníků. Studoval střední průmyslovou školu, ze které ho nejprve vyhodili a dokončil ji až napotřetí, jak prozradil v rozhovoru pro idnes.cz.

Ještě na průmyslovce začal koketovat s novinařinou, když pracoval jako elév v časopise Film a divadlo. První a poslední rozhovor ale nevyšel, takže s novinařinou byl konec. „Odevšad mě vyhodili. Vyhodili mě i z Vysoké školy múzických umění, i tu jsem dokončil napodruhé,“ svěřil se v rozhovoru.

Zdroj: Youtube

Herectví byla náhoda

Původně prý k herectví neměl žádný vztah. Jako dítě totiž neuměl vyslovit „r“. Neúčastnil se recitačních soutěží, raději se jim vyhýbal. Pak ale dělal režisér Ivan Balaďa konkurz na film Tri gaštanové kone, kam pozvali jeho kamaráda, který tam ale nechtěl jít.

Kukura šel místo něj a roli dostal. Film se natáčel na Oravě a herectví se mu zalíbilo tak moc, že se rozhodl ho studovat.

Komunisté ho prohlásili za emigranta

Když dokončil herectví na VŠMU, stal se členem činohry Nové scény a Divadla na korze. V Slovenském národním divadle pak získal angažmá v roce 1976 a objevil se tam v mnoha rolích, například v Králi Learovi, Othellovi či Revizorovi.

Od roku 1983 hostoval v mnichovském divadle Kammerspiele, později v Basileji, Bonnu a nakonec v Hamburku. Komunistický režim ho prohlásil za emigranta.

„Já jsem nikdy nechtěl odejít a ani bych dobrovolně neodešel. Sebrali mi všechno, byt, chalupu, fotografie z dětství, pověst. Prostě všechno,“ nechal se slyšet pro idnes.cz.

Nesměl na matčin pohřeb

Totalitní režim vzal herci nejen majetek a pověst, ale také ho připravil o něco, co si stále vyčítá. Přestože žil za hranicemi se svou manželkou a synem, doma zůstala jeho milovaná matka.

Když v roce 1986 zemřela, nemohl přijet ani na její pohřeb, protože by putoval za mříže. V pořadu České televize 13. komnata se k tomu vyjádřil: „Mrzí mě, že jsem nebyl s ní, když umírala. Stále na to myslím a neumím se přes to dostat.“

Osudová láska, s níž si vyká

Životní láskou herce je Taťána Longauerová. Když se poznali, oba byli zadaní, takže se scházeli tajně. Potkali se náhodou v Carltonu, kde byla s kamarádkou, a prý se na ni nemohl přestat dívat.

Okamžitě se prý zamiloval do jejího smíchu, a přestože tehdy říkala, že s namyšleným hercem nikdy nebude, jsou spolu pořád. Protože byla jejich láska zpočátku tajná, vykali si, aby se neprozradili, a to i v soukromí.

Stalo se to zvykem, vykat si nepřestali ani po svatbě. Vykání v sobě obsahuje podle Kukury úctu, kterou cítí jeden k druhému.

Jediný syn je úspěšným vědcem

Manželé spolu mají jediného syna, Filipa. Než se ale narodil, Táňa několikrát potratila, vyšlo to až napotřetí. Jablko padlo daleko od stromu, Filip získal doktorát na Berkeley a profesuru na Oxfordu.

Dnes je profesorem biofyzikální chemie na Oxfordské univerzitě a je dokonce laureátem Nobelovy ceny. Rodiče můžou být pyšní.

Zdroj: vlasta.cz, idnes.cz, csfd.cz, dobrenoviny.sk, ceskatelevize.cz

Související články