Jacksons

Pětice bratrů ve složení Jermaine Jackson, Jackie Jackson, Tito Jackson, Marlon Jackson a Michael Jackson patří k nejznámějším sourozeneckým kapelám vůbec. Byli vedeni přísným otcem a společně vystupovali mezi lety 1966 až 1990.

Během let se také několikrát přejmenovali. Původně se jmenovali The Jackson 5, potom také J5 či The Jackson Five. Když se nejpopulárnější a také nejmladší člen Michael Jackson vydal na sólovou dráhu, bratři vystupovali bez něj, ale už nebyli tak úspěšní.

Bratři Ebenové

První album Malé písně do tmy vydalo sourozenecké trio ve složení Marek, Kryštof a David v roce 1984. Díky svému neotřelému stylu hudby, který mísí prvky folkové, jazzové i rockové muziky, jsou tak trochu zjevením na české hudební scéně.

Zvlášť když je hudební podkres doprovázen osobitými texty Marka Ebena. Zatím poslední album jim vyšlo v loňském roce a nese název Co my víme.

VIDEO: Poslechněte si tvorbu Bratrů Ebenů ve videu.

Zdroj: Youtube

Bee Gees

Svého času se hity kapely Bee Gees hrály na všech diskotékách a slýchat je můžeme i nyní, protože jsou zkrátka nesmrtelné. I tato skupina vznikla na základě sourozeneckého spojení. Tvořili ji tři bratři Gibbové – Barry a dvojčata Robin a Maurice.

Společně vystupovat začali už v roce 1958, i když pod jiným názvem než později. Od osmdesátých letech se potom částečně věnovali sólovým dráhám, ale existenci kapely neukončili.

Poslední společný koncert odehráli v roce 2002 a zřejmě by nebyl posledním, kdyby Maurice Gibb v lednu 2003 náhle nezemřel na komplikace spojené s neprůchodností střev. O devět let později zemřel na rakovinu jater a tlustého střeva další z bratrů Robin Gibb.  

O5 a Radeček

Bratry najdeme i v další české skupině – konkrétně jde Tomáše a Ondřeje Poláka. Zbylí členové jsou již z řad nesourozenců a tvoří je Radek Sekyrka, Přemysl Ptáček a Milan Lečko. V této sestavě působí už od roku 1994 a stojí například za populární písní Vloupám se.

Pro všechny sourozence i nerozlučné kamarády nahrála kapela skladbu s názvem BRA3, která je součástí stejnojmenné desky. Společně se také angažují v nejrůznějších charitativních aktivitách.

Jonas Brothers

Americká skupina má svoje příbuzenské propojení už v názvu. Tvoří ji Kevin, Joe a Nick, kteří se dali dohromady v roce 2005. Z té doby je znají hlavně děti, protože společně účinkovali v pořadech stanice Disney, a dokonce měli v roce 2009 i vlastní seriál.

Názorové střety ovšem vedly k rozkolu, ke kterému došlo v roce 2013, kdy kapela ukončila činnost. Ukázalo se ovšem, že nejde o nenapravitelnou situaci a nepřekonatelnou zášť, protože bratři začali znovu společně vystupovat v roce 2019. V říjnu letošního roku chystají velký koncert i v pražské 02 areně.

Wohnout

Také ve složení Wohnoutů najdeme bratry – konkrétně Jana a Matěje Homolovy. Čtveřici potom doplňuje Jiří Zemánek a Zdeněk Steiner.

Matěj Homola v rozhovoru pro Music Stage prozradil, že ačkoli s bratrem vystupují už od osmdesátých let, mají dost rozdílné vnímání hudby a při tvorbě v podstatě nespolupracují a každý si svoji písničku udělá a nahraje ve studiu sám.

Výjimkou jsou situace, kdy druhý z bratrů potřebuje doprovodnou kytaru. Tam se prý doplňují velmi dobře.

Zdroj: vlasta.cz, musicserver.cz, starsinsider.com, MUSICstage.cz, O5 a Radeček, Novinky.cz, Bratři Ebenové, O2 arena

Související články