Hudební talent po svých rodičích Karel Gott zdědit nemohl. Tatínek se živil jako elektrikář, maminka pak byla ženou v domácnosti. Rodiče se mu navíc nijak zvlášť nevěnovali. V dětství měl blíž k mamince, která ho v lásce k hudbě podporovala. Vztah s tatínkem měl podstatně složitější, cestu si k sobě našli až v době, kdy byl Karel dospělý.

VIDEO: Takhle se během let Karel Gott měnil, podívejte se!

Zdroj: Youtube

Jakmile byl pohřeb, musel na něm být

Během svého dětství měl Karel Gott kromě hudby ještě jednu velkou zálibu. Překvapivě to byly pohřby, na které moc rád chodil. „Pokud jsem měl v útlém dětství nějakou vášeň, byly to smuteční obřady,“ odhalil zpěvák ve své autobiografii z roku 1968.

Karel v ní popsal, že se těšil na pohřeb každého občana s výjimkou blízkých příbuzných. Rád všechny doprovázel až k vykopané jámě, nad kterou poté farář pronášel smuteční řeč. „Té jsem nerozuměl, ale dojímala mne k slzám.“ I když byl tehdy velmi malý, rád utěšoval všechny, kteří kolem plakali.

Když se dlouho žádný pohřeb nekonal, začaly mu chybět smuteční obřady natolik, že je začal organizovat zvířátkům. „Našel jsem si přejetou kočku nebo zmrzlou vránu a vystrojil jsem jí slavnou poslední cestu,“ popsal v jedné ze svých knih.

Setkal se snad s vlastní sudičkou?

Když byl Karel Gott ještě malý kluk, setkal se i s nadpřirozenými silami. Je to jedna z jeho prvních vzpomínek. Bylo to v době, kdy žil s rodinou v malém bytě, který se skládal jen z kuchyně a ložnice, ve které všichni tři spali.

Byly mu zrovna tři roky, když najednou do ložnice vplula postava v bílém, které neviděl do tváře. Přiblížila se k němu a začala na něj mluvit. „Nerozuměl jsem jí, možná jsem byl moc malý. Ale přítomnost půvabné víly mne nezaskočila, nevylekala. Naopak,“ odhalil ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Zajímavé je, že o tomto zážitku předtím nikdy nikomu neřekl. Mohla to být sudička, ale také nemusela, to už se nedozvíme.

Život na venkově

V dětství Karel trávil hodně času u své babičky z matčiny strany. Bydlela na venkově a vždy o čase stráveném u ní mluvil jen hezky. Dokonce se mu to promítlo i do jeho hudební tvorby, vzpomínkou mu navždy byla píseň Babička.

Když vypukla válka, přesunula se celá rodina z Plzně do Prahy. V hlavním městě pak navštěvoval Karel Gott základní školu a brzy se ukázalo, jak velké má umělecké nadání.

Nejdřív státní pohřeb, pak změna

Velký fanoušek pohřbů se toho svého dočkal 11. října 2019, 10 dní poté, co zemřel. Tehdejší předseda vlády Andrej Babiš nejprve schválil státní pohřeb. Jenže ten se nakonec nekonal, a to proto, že státní pohřeb by měl mít jen prezident.

Ve finále tak došlo na pohřeb se státními poctami, oficiální rozloučení pro veřejnost pak bylo v paláci Žofín a našlo si tam cestu asi 50 000 občanů. Den po pohřbu se pak konala zádušní mše v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Zúčastnila se jí rodina a také přátelé Karla Gotta, mezi kterými nechyběly zpěvačka Lucie Bílá či herečka Jiřina Bohdalová.

Zádušní mše byla dokonce vysílána přímým přenosem na ČT 1, ČT 24 a TV Nova, přenos byl ale také na internetu a na velkoplošných obrazovkách poblíž chrámu.

Zdroj: vlasta.cz, lifee.cz, expres.cz, super.cz, ceskatelevize.cz, csfd.cz