Kdyby se o Karlu Hálovi řeklo, že byl sukničkář, bylo by to vlastně pouze jemné naznačení jeho způsobu života. Pro mnohé to je možná překvapením – i vzhledem ke zpěvákově „nevětšinovému“ vzhledu. Nebo možná právě proto…
Nesnadné dětství
Vytvářel kolem sebe image veselého a nekonfliktního muže. Skutečnost prý byla ale jiná. Velice výmluvná jsou v tomto ohledu slova Reginy, nejstarší sestry Karla Hály: „Tvrdil, že ho všichni opustili, ve skutečnosti ale opouštěl on je.“
Rodinné vazby králi českého swingu bohužel moc neříkaly. Důvod lze najít už ve zpěvákově dětství. Narodil se 2. října 1933 v Hradci Králové, a když mu bylo devět, jeho otce zatkli Němci za odbojovou činnost.
„Moc o tom nevím. Byl jsem tehdy malý a rodina se bála, abych se někde neprořekl. Takže vím jen to, že otce zastřelili v Kobylisích v roce 1942,“ poodhalil Karel Hála neveselé zážitky z dětství. Tragédie však ještě nebyla u konce.
O dva roky později sebralo gestapo i jeho matku. Zbytek války prožila v koncentračním táboře, aby nakonec na následky těchto útrap v roce 1947 zemřela. O Karla se tak od jeho jedenácti let starala již citovaná sestra Regina. To ona poznala jeho hudební vlohy a přihlásila ho na kytaru.
VIDEO: Podívejte se na velký hit Karla Hály Hádej, Matyldo.
První angažmá a škola swingu
Budoucí hvězda pódií měla ale komplexnější talent, Karel se dokázal i dobře pohybovat a zpěv byl pro něj jaksi samozřejmostí. Není tak vůbec divu, že ho na konzervatoř přijali na první pokus.
Zpíval už v době vojny – dokonce i operu – jeho první stálé angažmá bylo v Hudebním divadle v Karlíně. Sám Hála ale nejvíce vzpomínal na svoje účinkování v orchestrech Karla Kraugartnera a Karla Vlacha, říkával, že tam to pro něj byla ta nejlepší škola.
„Muzikanti z orchestru mě učili správnému swingovému frázování, práci s českým textem, což byl největší problém. A ještě jsme při tom zažili spousty legrace,“ prohlásil kdysi Hála. Fakt, že se mu to dařilo na výbornou, ocenila později například Eva Pilarová, když prohlásila: „On frázoval takovým způsobem, že kdyby měl takto v češtině frázovat Frank Sinatra, tak by to nedokázal.“
Nesporné pěvecké kvality Karla Hály dokládá i to, že se na jeho vystoupení v kavárně Vltava chodil dívat i o šest let mladší Karel Gott, pro kterého byl talentovaný holohlavý zpěvák velkým vzorem.
S řadou hitů i filmových rolí
Karel Hála vždycky vystupoval hlavně jako sólový zpěvák, přesto nazpíval i řadu úspěšných duetů. V nich byli jeho partnery Karel Štědrý, Laďka Kozderková nebo Yvetta Simonová. Mezi jeho hity se řadí skladby Ona je krásná, Tulák, Lodí bílou, Hádej, Matyldo, Šeříky až bílé začnou kvést, Dej mi pár okovů nebo Praha už volá, který znovu připomněl film Vesničko má středisková.
Důkazem tehdejších úspěchů Karla Hály bylo, že v roce 1972 jako jeden z vůbec prvních interpretů mohl mít v občance v kolonce zaměstnání napsáno „svobodné povolání“. Zahrál si i ve filmech Nebeští jezdci, Kdyby tisíc klarinetů, Světáci nebo Noc na Karlštejně.
Jak je to s jeho holou hlavou?
Často také vystupoval v zahraničí, Sovětský svaz byl tehdy takřka povinností. V Rakousku si ho na ulici spletli s hercem Terrym Savalasem, holohlavým inspektorem z populárního seriálu Kojak.
Jeho holohlavost se vůbec často řešila. Mluvilo se o vrozené nemoci, pravdou je ale prohraná sázka z mládí. „Vsadil jsem se se zlínskými hokejisty. Oni vyhráli, já jsem prohrál. Tak jsem se nechal ostříhat dohola. S nadsázkou říkám, že jsem první český skinhead,“ usmíval se v rozhovoru pro web Aviso Karel Hála.
A jestli postavil na holohlavosti svou image? „Tehdy se to tak nebralo. Image se tenkrát prosazovala těžko, maximálně u ženských, když se nějak jinak nalíčily. U chlapů to bylo složité. Jenže mně to obrovsky vyhovovalo. Zjistil jsem, že nemít vlasy je neskutečně pohodlné,“ říkal o svém vzhledu. Být úplně bez vlasů bylo prostě zajímavější než jich mít jen pár.
Mnohonásobný ženáč
Vedle bohaté profesní kariéry měl Karel Hála i pestrý osobní život. O počtu jeho manželství se pouze spekuluje, mnohé zdroje tvrdí, že se oženil třikrát, jiné mu napočítaly pět manželských svazků.
Nejistý je i přesný počet jeho potomků, v jeho případě výhradně dcer. Nejčastěji se udává, že měl tři vlastní a jednu adoptovanou. Vztahy zejména s těmi vlastními měl ale více než komplikované, dokonce měl později prohlásit, že na něho zanevřely, protože odešel od jejich matek. Pravda byla možná trochu jiná.
Vztah s dcerami skončil vyděděním
„Když se vdávala jeho nejstarší dcera Charlota, poprosila ho, aby ji odvedl k oltáři. On ale na její svatbu vůbec nedorazil,“ šokuje zpěvákova sestra Regina.
Ve druhém manželství se mu pak narodily dcery Miloslava a Zuzana. Po odchodu od rodiny na ně poctivě platil, ale bývalá manželka se mu pomstila a zamezila mu ve styku s nimi. Karel tím trpěl, ale věřil, že až budou dospělé, najdou k sobě cestu. To se bohužel nestalo.
„Neozvaly se ani na Vánoce, ani když měl narozeniny. Jen jednou si jedna z nich na tátu vzpomněla, když potřebovala půjčit peníze. Jinak ho celý život ignorovaly,“ poodhalila po Hálově smrti rodinnou situaci jeho poslední manželka.
Ta měla ze svého předchozího vztahu dceru Irenu. Zatímco před koncem svého života to Karel Hála vyřešil s vlastními dcerami nekompromisně a vydědil je, Irenu adoptoval za svou. „Nesouhlasila jsem s tím a říkala jsem mu, že jsou to jeho děti. On to ale velmi prožíval, a proto se zachoval, jak se zachoval,“ dodala jeho poslední žena.
Zástupy milenek
Je tvrdé to napsat, ale ženy byly v Hálově životě spotřebním zbožím. Hodně je miloval a o to častěji je opouštěl. Až tragikomicky tak zní historka, kterou o Hálově milostných eskapádách vyprávěl jeho pěvecký kolega Antonín Gondolán:
„Jednou si na hotelový pokoj přivedl před koncertem slečnu a řekl jí, ať tam na něj počká. Když dozpíval, seznámil se s další dívkou, kterou si vzal taktéž na hotel. Až když otevřel dveře pokoje, zjistil, že tam už jednu slečnu má. Úplně na to zapomněl.“
Na sklonku života na chalupě
Fenomenální zpěvák s osobitým hlasem, kterým Karel Hála bezesporu byl, se po roce 1989 stáhl do ústraní a odstěhoval se na svoji chalupu, kterou si pořídil na Kokořínsku. Vystupoval už pouze sporadicky.
I přes svůj nestřídmý život netrpěl žádnými většími zdravotními problémy. Proto bylo překvapením, když 6. července 2008 zemřel. Příčinou podle lékařů byla prasklá výduť břišní aorty.
Zdroj: vlasta.cz, wikipedia.org, super.cz, aviso.cz, medium.seznam.cz, supraphonline.cz, plus7dni.pluska.sk, topky.sk