Charismatický herec Karel Heřmánek, který v těchto dnech slaví 76. narozeniny, potkal pohlednou televizní hlasatelku Hanu Vávrovou (60) v podzemí areálu České televize na Kavčích horách v tzv. Dabing Streetu. V dlouhé uličce plné židlí a stolečků, odkud se vchází do dabingových studií, si ti dva hned padli do oka. A byla z toho láska jako trám.

Zdroj: Youtube

Leontýnka z Brtníku odešla až příliš brzy

Možná jste nevěděli, že měla Hana Vávrová, dnes Heřmánková, o čtyři roky mladší sestru Danu, která se proslavila coby princezna Leontýnka, dcera rytíře Brtníka z Brtníku. Díky pohádce Ať žijí duchové ji tehdy milovali všichni kluci široko daleko. Ani to ale nepřesvědčilo její sestru Hanu, aby také zatoužila po herectví. Krásná herečka a režisérka Dana Vávrová bohužel v roce 2009 ve věku pouhých 41 let zemřela v Mnichově, kde žila se svým manželem a třemi dětmi.

Hlasatelka a herec a režisér na jedné lodi

Hanu Vávrovou oslovila televizní obrazovka až po maturitě, kdy se zúčastnila konkurzu na televizní hlasatelku a hned ho vyhrála. Ani tak ale nepověsila studium na hřebík a dva roky studovala divadelní vědu, další dva pak produkci na FAMU. To její budoucí muž Karel Heřmánek, který pochází ze Žižkova, se po základce rozhodl pro stavební průmyslovku. Chtěl se stát věhlasným architektem, ale už před maturitou ho to začalo táhnout na prkna, která znamenají svět. Ne jako herce, ale jako režiséra. Přihlásil se proto na FAMU, ale nevzali ho. A jelikož to poslední, po čem by toužil, byly dva roky v zeleném mundúru, rychle si podal přihlášku na DAMU, odkud ho poslali do Brna na JAMU.

„Musíte se oba respektovat, neusnout na vavřínech a o vztah pečovat. Prostě tomu druhému dokazovat lásku co nejvíce a ukazovat, že si ho stále vážíte.“

manželé Hana a Karel Heřmánkovi

Udělala ho znovu šťastným

Když se tihle dva potkali na Kavčích horách, neměl prý Karel Heřmánek zrovna svůj den. Jak vzpomíná jeho žena, měl ztrhané rysy a byl celý zamračený, charisma tehdy patrné vůbec nebylo. I přesto, nebo právě proto, se s ním dala do řeči. A záhy zjistila, proč se jinak usměvavý herec mračí jako kakabus. Měl za sebou náročný rozvod se zubařkou Stanislavou, maminkou jeho dvou dcer, Kristýny a Karolíny. Hana Vávrová ho vyslechla a oba odcházeli z nečekané schůzky s tím, že se snad zase brzy uvidí. Což se stalo a oni se do sebe bláznivě zamilovali.

16 let rozdíl? No a co?

Spousta škarohlídů nedávala vztahu mezi rozvedeným hercem a o šestnáct let mladší slečnou pražádnou naději. To ale netušili, že se Hana vždycky ráda obklopovala staršími a zkušenými muži, její vrstevníci jí nic neříkali. Takže bylo vymalováno.

Svatba ale nebyla dlouho na pořadu dne. Karel Heřmánek se po bouřlivém rozvodu dokonce nechal slyšet, že už se nikdy ženit nebude. V roce 1989 se jim narodil syn Karel a o rok později syn Josef. Teprve poté přišla na řadu svatba. Karel prý Hanu požádal o ruku a jejím rodičům s humorem sobě vlastním řekl, že by měli být rádi, že si ji vzal, protože má dvě nemanželské děti. V tradiční české pohádce mívá pan král tři syny, a tak po Karlovi a Josefovi přišel na svět i František, údajně proto, že si jeho dva odrostlejší bráchové stěžovali, že si doma nemají s kým hrát.

Společný život i práce? Jde to

Oblíbená hlasatelka se z televizních obrazovek hned po narození druhého syna stáhla. Doma ji čekala pořádná šichta a ona se chtěla o své kluky starat naplno. Nechala se slyšet, že kdyby náhodou neměla práci, tak by se docela dobře uživila jako kuchařka v malé školní jídelně. Později pokaždé, když se rodinné hnízdo vylidnilo a kluci odjeli třeba na školu v přírodě, zvali Heřmánkovi na večeři přátele, aby se doma necítili tak sami. Po revoluci pak založili jedno z prvních soukromých divadel Divadlo Bez zábradlí. Hana dělala manažerku, Karel se stal ředitelem, ale v divadle i režíroval a hrál.

Podle nosa poznáš nejen kosa, ale i partnery

Přežít s divadlem na krku chtělo velkou dávku štěstí a taky smyslu pro humor. Zvláště to druhé manželům Heřmánkovým nikdy nechybělo. A když před časem předali po vzájemné dohodě chod divadla do rukou svých synů, najednou mají nějaký ten čas i sami na sebe. A že ho dokážou využít!

Zjistili třeba, že dlouholetí manželé se postupem času sobě začínají podobat, stejně jako páneček a jeho věrný pes. Zatímco majitelé kníračů si nechávají narůst mužskou chloubu pod nosem a majitelky pudlů tráví spoustu času na trvalé, Hana Heřmánkové po jedné rodinné debatě zjistila, že má dokonce větší nos než její muž. Prostě ideální manželství.

Znáte dobře manžele Heřmánkovy?

  1. Hana v roce 1992 získala prestižní diváckou cenu TýTý v kategorii hlasatelka roku.
  2. Uspěla i jako herečka. Objevila se mimo jiné ve filmech Lásky mezi kapkami deště, Velká filmová loupež či v legendárním seriálu Arabela.
  3. Byla jednou z moderátorek oblíbeného poledního pořadu České televize Sama doma.
  4. Společně se svým mužem šéfovala Divadlu Bez zábradlí a Městskému divadlu v Karlových Varech.
  5. Karel se stal jedním z nejslavnějších českých čertů. V roli Lucifera v pohádce S čerty nejsou žerty byl dokonalý.
  6. Před natáčením slavné komedie Krakonoš a lyžníci, kde hrál pašeráka, si zaplatil celotýdenní kurz lyžování. Byly to tenkrát vyhozené peníze. Před kamerou ho nahradil kaskadér.

Zdroj: vlasta.cz ČSFD.cz (csfd.cz) Wikipedie

Související články