Oblíbený herec Karel Heřmánek stále hraje a milovaná profese je motorem jeho života. Bohužel ale kariéru možná bude muset načas přerušit.

Kvůli zánětu trojklanného nervu mu ochrnula polovina obličeje. Tuto nemoc doprovázejí i obrovské bolesti, které někteří popisují jako zásah elektrickým proudem.

Hrozí předčasný konec kariéry?

Trojklanný nerv se nachází v obličeji a propojuje mimické svaly jeho horní a dolní části. V drtivé většině případů pak dochází k ochrnutí jedné půlky tváře. A to je samozřejmě (nejen) pro hereckou profesi, při které se mimika často používá, velký problém.

„Příčina tohoto onemocnění souvisí s anomálním kontaktem některé z mozkových cév s tzv. vstupní zónou trojklanného nervu, tedy oblastí, kde nervová vlákna vedoucí bolestivé vjemy z obličeje vstupují do mozkového kmene,“ zní popis onemocnění na oficiálních stránkách Nemocnice Na Homolce

Zdroj: Youtube

Jako zásah elektřinou

Zánět trojklanného nervu je chronické onemocnění, které je doprovázeno až nesnesitelnými bolestmi obličeje. Mnoho pacientů je popisuje jako zásah elektrickým proudem či dokonce prudké šlehnutí bičem. Nemoc se může projevovat také poruchami citlivosti kůže či sliznic ve stejné oblasti. Často také dochází ke slabosti žvýkacích svalů či bolestem hlavy.

Doživotní následky nejsou vyloučené

Léčba tohoto onemocnění je velmi individuální. Někdy se stav zlepší za několik týdnů, další případy zaberou měsíce, ty nejhorší ale bohužel i roky. Jsou ale případy, kdy zůstávají v obličeji trvalé následky

Jak nemoc působí na člověka?

Bolestivé ataky trvají od několika vteřin do dvou minut. Přicházejí bez varování a to při běžných denních aktivitách, jako je čištění zubů, pití či konzumace jídla.

Vyvolat je mohou i další faktory, jako je klimatizace, určité pohyby hlavou nebo i jen pouhý úsměv. Frekvence mohou být také různé. Dostavovat se mohou po dnech, týdnech, ale i měsících.

Příčiny zánětu trojklanného nervu

Nejčastější příčinou bývají traumata při různých lékařských zákrocích či nehodách, během kterých dojde k poranění lebky nebo čelistí. Příčinou mohou ale také být cévní problémy, autoimunitní onemocnění, vrozené abnormality či neuralgie trigeminu. 

Léčba zánětu trojklanného nervu

Většinu potíží, které tato nemoc způsobuje, lze řešit pomocí léků, které snižují či úplně blokují signály bolesti, které byly vyslány do mozku. U některých pacientů se bohužel stává, že tento typ léčby ztrácí na efektivitě a musí dojít k řešení pomocí chirurgického zákroku. 

Mikrovaskulární dekomprese je zákrok, během kterého dochází k přemístění či odstranění cév, které jsou v kontaktu s kořenem nervu. Během stereotaktické radiochirurgie (gama nůž) lékař pošle koncentrovanou dávku záření do kořene trojklanného nervu. Díky tomu dojde k jeho poškození a bolesti postupně ustupují či mizí. 

Zdroj: vlasta.cz, idnes.cz, homolka.cz, ahaonline.cz, super.cz, expres.cz, tn.nova.cz 

Související články