Karel Zich se jako malý kluk nemohl dlouho rozmluvit a rozchodit, trvalo mu to víc než pět let! Ale jakmile jednou otevřel pusu, byl k nezastavení. Rodiče prý potom s nostalgií vzpomínali na chvíle, kdy byl zticha. Když ale začal zpívat, všichni pookřáli.

VIDEO: Poslechněte si nezapomenutelný hit Karla Zicha.

Zdroj: Youtube

Český Elvis

V jejich rodině se muzicírovalo odjakživa. Za války se ve vile na Vinohradech dvakrát týdně scházelo Zichovo klavírní trio. I malý Karel hrál zpočátku na klavír, zhruba do jedenácti let, kdy dostal svoji první kytaru.

Jako mladík pak začal vystupovat se skupinou Framus a jako jeden z prvních u nás skvěle ovládal dvanáctistrunnou kytaru. Když později začal zpívat hity Elvise Presleyho, všichni mu začali přezdívat český Elvis.

Nálepka mu neseděla

On to ale špatně snášel, byl až příliš skromný. „Mám Elvise rád, na koncertu ho připomenu několika písničkami, ale to je všechno. Myslím si, že jsem českej Zich,“ vysvětloval fanouškům. Čtyři roky vystupoval s legendárním Spirituál kvintetem a v roce 1974 se vydal na sólovou dráhu.

Během kariéry zpíval své vlastní písně, občas se ale nevyhýbal ani spolupráci s předními českými autory, jako byl třeba Petr Janda nebo Karel Svoboda. Občas do repertoáru zařadil i nějakou převzatou píseň a nazpíval také celou řadu duetů, třeba s Lenkou Filipovou, Pavlem Bobkem, Petrou Janů nebo Jitkou Zelenkovou.

V roce 1979 založil vlastní skupinu Flop, s níž v posledních letech svého života vystupoval. Mimo to ale zpíval i sám a od roku 1992 znovu koncertoval se Spirituál kvintetem.

Zamiloval se, ale manželku neopustil

Pro svou rodinu doslova dýchal, miloval jak svoji první ženu, tak obě děti – Karla a Adélu. Fanynky na něj pořádaly hony, on se ale ze zájezdů rád vracel domů a žádné milostné avantýry prý neprožíval.

Pak se ale i on krátkodobě zamiloval, nicméně rodinu opustit nedokázal. Svou druhou manželku Janu potkal poprvé v roce 1984 na Moravě, když koncertoval s Waldemarem Matuškou.

Už tehdy prý mezi nimi přeskočila pověstná jiskra, jenže Zich byl v té době ženatý a na svět zrovna přišla jeho dcera Adéla. „Tenkrát v tom nebylo možné pokračovat. Měl jsem rodinu a až po letech, kdy nám oběma vztahy nevyšly, jsme se k sobě vrátili,“ přiznal Zich krátce po svém rozvodu.

Smrt si pro něj přišla pod vodou

Idol žen se krátce po svém rozvodu znovu oženil. A vedle své druhé manželky Jany doslova zářil spokojeností. To ona ho přivedla k potápění, které zpěváka úplně pohltilo. Udělal si mezinárodní potápěčský kurz a často pak vyrážel za podmořským dobrodružstvím.

Smutnou ironií osudu je to, že ho právě jeho nejoblíbenější zábava stála život. V červenci roku 2004 vycestoval s manželkou Janou na Korsiku, kde se mu po jednom z ponorů pod hladinu udělalo špatně. „Normálně se vynořil, a když už byl na břehu, tak zkolaboval,“ řekl pak očitý svědek.

Zich upadl do bezvědomí a z něho se už neprobral. Karel Zich zemřel 13. července 2004 a pozdější pitva prokázala, že příčinou smrti bylo onemocnění srdce a cév.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, Wikipedie, Naše hvězdy, kafe.cz