Život Karola Poláka, narozeného 7. září 1934 v Bratislavě, byl plný kuriózních momentů a zajímavých zvratů. Málokdo si dnes už pamatuje, že jeho kariéra nezačala hned komentováním sportu. „Každý dělal všechno. Pak přišlo logické rozdělení na jednotlivé redakce,“ vzpomínal Polák.

VIDEO: Karol Polák dokázal komentovat všechno, třeba balet. Důkazem byl silvestr v roce 1979.

Zdroj: Youtube

Měl uměleckou školu, tak mu přidělili krasobruslení

Karol vystudoval herectví na divadelní fakultě VŠMU v Bratislavě. Díky své sportovní minulosti, kdy hrával basketbalovou ligu a chytal za fotbalovou Červenou hvězdu Bratislava, se stal sportovním komentátorem. Byl 226. zaměstnancem Československé televize, jeho první firemní průkaz byl vydán 1. října 1959 a následně tu pracoval 34 let.

Jeho hlavním přiděleným sportem byl fotbal, ale musel mít ještě vedlejší specializaci – krasobruslení. „Máš uměleckou školu, studuješ operní zpěv, takže máš blízko k umění. A krasobruslení, to je z poloviny umění, tak to budeš dělat ty,“ zdůvodnili mu to tehdy nadřízení.

Byl u slavného okamžiku v Bělehradě

Polákův hlas doprovázel mnoho významných sportovních událostí, ale jeho nejslavnějším okamžikem zůstává finále fotbalového mistrovství Evropy v roce 1976 v Bělehradě. Nezapomenutelný vršovický dloubák doprovodil slovy: „Panenka… góóól, gól! Sme majstri Európy na rok sedemdesiatšesť!“

Kromě devíti mistrovství světa ve fotbale je na jeho komentátorském kontě také dvacet šest mistrovství světa v krasobruslení a dvanáct olympijských her.

Mistr hlášek i terč kritiky

Možná jen díky extrémní popularitě Karolovi Polákovi prošly, ač vtipné, také lehce kontroverzní hlášky. V roce 1973 při komentování atletického mítinku po doběhu sprintu na 100 metrů, který vyhrál německý favorit Manfred Kokot a naši dva sprinteři doběhli poslední, zvolal: „Bodaj by sme aj u nás mali takýchto Kokotov!“

Reakcí byl okamžitý telefonát z pražské režie: „Soudruhu, tos to nemohl říct nějak jinak?“ Na to Polák reagoval slovy: „A co jsem měl dělat?! Přeložit to?“

Dalším nezapomenutelným momentem v jeho podání byla scénka baletního vystoupení v hlavním silvestrovském programu v roce 1979, kterou komentoval jako fotbalový zápas. „Byl to nejlepší silvestr Československé televize vůbec,“ vzpomínal Polák v rozhovoru pro Novinky.

Opěvoval minulý režim

Karol Polák byl známý svými pevnými, až vyhraněnými názory. Například byl pozitivní jeho vztah k socialismu. „Obyčejný člověk se měl za minulého režimu lépe než v demokracii,“ tvrdil Polák i mnoho let po sametové revoluci, přestože jeho otec byl komunisty uvězněn za údajnou protistátní činnost.

Svatba jen čtyři měsíce před smrtí

Osobní život měl Karol Polák také velice pestrý. Byl třikrát ženatý, z prvního manželství měl dceru Věru. S druhou ženou Evou, kterou pochoval po dvaapadesáti letech soužití v roce 2014, měl syna Karola.

Jeho poslední manželka Agáta, se kterou se oženil jen čtyři měsíce před svou smrtí, mu byla oporou až do konce. Karol Polák zemřel v lednu 2016 ve věku 81 let po těžké nemoci. I přes nejrůznější eskapády zůstává legendou, kterou obdivovaly generace nejen sportovních fanoušků.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, wikipedia.org, novinky.cz, irozhlas.cz, sport.cz, pluska.sk