Světová zdravotnická organizace doporučuje plně kojit do šesti měsíců a po zavedení příkrmů mít kojení jako doplněk ideálně až do dvou let dítěte.

Jednotlivé matky ale ke kojení přistupují různě. Některé se rozhodnou dítě odstavit třeba v roce, jiné se snaží kojení zachovat co nejdéle. Ženy patřící do druhé zmíněné skupiny najdeme i mezi celebritami.

VIDEO: Jaké jsou mýty a fakta o kojení? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Monika Bagárová

Česká zpěvačka se na svém Instagramu před několika týdny svěřila s tím, že teprve nyní přestala kojit svou čtyřletou dceru Ruminku. Holčička začala chodit do školky a zpěvačka se rozhodla, že už nastal ten správný čas kojení ukončit.

Přiznala ale, že na obou stranách se to neobešlo bez slziček. Pro zpěvačku to byl hezký rituál před spaním, díky kterému měla Rumiu velmi blízko, a pro její dceru to byl zase zdroj bezpečí a uklidnění.

Monika Bagárová v příspěvku mimo jiné uvedla, že kojení považuje za jedno z nejkrásnějších období, i přesto, že obnáší své.

Magda Malá

Dlouhé kojení své dcerce Terezce dopřála i česká muzikálová zpěvačka. Kojila ji na požádání a zastávala názor, že když se dítě chce nakojit, nemá se mu bránit. Často tak musela prso vytáhnout i na veřejnosti, mezi vystoupením apod.

Kojit zpěvačka přestala, když byly dceři čtyři roky. Původně ale v rozhovoru pro Super.cz řekla, že plánuje holčičku odstavit v jejích dvou letech. Nakonec to ale ještě dva roky trvalo.

Lenka Zahradnická

Velkou propagátorkou kojení je v tuzemsku i herečka Lenka Zahradnická. Nemá problém ani s kojením na veřejnosti, když si dítě požádá. Myslí si ale, že se dá krmení udělat tak, aby stále zůstalo intimní záležitostí a nepobuřovalo davy.

Svou starší dceru Jasmínu herečka kojila do dvou let, kdy se dcera sama, bez pláče a hysterie, odstavila. Když se potom Lence Zahradnické narodila druhá dcera Jovanka, tehdy skoro tříletá Jasmína o mateřské mléko znovu projevila zájem.

Už byla ale dost stará na to, aby jí herečka vysvětlila, že už ho dostane jen její malá sestřička, a ona ne.  

Mayim Bialik

Herečka známá ze seriálu Teorie velkého třesku, kde si zahrála postavu Amy, rovněž nedá dopustit na sílu mateřského mléka a svého syna kojila do jeho čtyř let.

Na svém blogu kdysi napsala, že by nikdy nečekala, že bude kojit tak dlouho. Nakonec se ale rozhodla, že počká, až se syn sám odstaví, což se stalo, právě když mu byly čtyři roky. Kojení je podle herečky velmi přirozené a také krásné.

Coco Austin

Opravdu velkou výdrž měla, co se kojení týče, americká televizní osobnost a manželka rapera Ice-T Nicole Austin, které se přezdívá také Coco.

Netajila se tím, že jejich společnou dceru Chanel kojila ještě v jejích pěti a půl letech. Prohlásila, že jde o velký okamžik spojení mezi matkou a dítětem a holčičku prý kojení uspávalo. Jestli ji kojí i nyní, když je dívce osm let, není známo.

Zdroj: vlasta.cz, instagram.com, super.cz, mom.com

Související články