Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera prince Alberta a jeho ženy Elizabeth. Jméno Alžběta (Elizabeth) získala po matce, Alexandra po prababičce Alexandře Dánské a Marie (Mary) po babičce Marii z Tecku. Po narození byla Alžběta až třetí v pořadí nástupnictví na trůn. Králem se měl po smrti Jiřího V. stát její strýc Eduard a nástupnická linie pak měla pokračovat prostřednictvím jeho potomků. Eduard sice na trůn usedl, ale ještě týž rok abdikoval, protože se chtěl oženit s dvakrát rozvedenou Američankou Wallis Simpson. Britským králem se tak stal roku 1936 Alžbětin otec Jiří VI. a Alžběta se stala jeho následnicí.

Zdroj: Youtube

Klobouček, rukavičky a barevný kostým

Královnu Alžbětu jsme na veřejnosti nikdy nevídali v kalhotách, jejím oblíbeným kouskem byl kostým se sukní nebo šaty a přes ně dokonale střižené sáčko. Většinou se neobešla bez atraktivního klobouku a rukaviček sladěných tón v tónu se zbytkem outfitu. S oblibou nosila také kabátky a saka v sytých, veselých barvách, růžovou a fialovou počínaje, přes odstíny zelené, žluté a oranžové až sytě modrou konče. Temná černá neměla v jejím šatníku nikdy místo, tu členové královské rodiny nosí jen na pohřeb.

České stopy v královnině ruce

I když se královna oblékala do výrazných barev, jak vidíte v naší galerii, co se týče doplňků, zůstávala britská panovnice u staré dobré klasiky. Milovala pohodlné mokasíny se zlatými přezkami a lakované lodičky na nízkém podpatku a černé minimalistické kabelky. Oblíbila si značku Launer London, jejichž kousky nosila více než padesát let v různých obměnách. Značku v roce 1940 založil Sam Launer, který do Spojeného království uprchl na začátku druhé světové války z Československa. Nedílnou součástí monochromních outfitů býval většinou perlový náhrdelník ve třech řadách a často i starožitná brož zasazená do zlata nebo stříbra.

Proč se halila do barev?

V dokumentu ke královniným 90. narozeninám tajemství výrazných barev prozradila její snacha, hraběnka z Wessexu. Alžběta II. prostě chtěla být nepřehlédnutelná, aby si jí v davu lidé všimli a mohli říct „Viděl jsem královnu!“. Sama královna prý jednou prohlásila: „Nikdy si nemohu vzít béžovou barvu, protože by nikdo nepoznal, kdo jsem.“ A jako správná módní ikona využívala královna Alžběta II. po léta služby osobní stylistky Angely Kelly. „Oblečení pro královnu se velmi řešilo, nic z toho, co si oblékla na sebe, nebylo náhodnou kombinací. Se svojí osobní módní stylistkou řešila každý drobný detail akce, které se měla účastnit,“ řekla britská novinářka Sali Hughes na adresu královny.  

Mimochodem příběh Angely Kelly je jak z pohádky. Pochází z chudých poměrů a nikdy nestudovala módu. Poprvé se s královnou setkala v roce 1992, když pracovala jako hospodyně britského velvyslance v Německu. Tehdy se prý před královnou zmínila, že se chystá vrátit do Velké Británie a už o rok později dostala nabídku vstoupit do týmu a starat se o královský šatník. Osobní asistentkou a vrchní návrhářkou se stala v roce 2002 a byla jí až do konce. A jako jedna z mála spolupracovníků se královny mohla dotýkat.

Královna Alžběta II. byla zkrátka dáma každým coulem a i ve velmi pokročilém věku jí to vždy neuvěřitelně seklo. Podívejte se do naší galerie na nejpovedenější módní kreace, které v posledních letech života vynesla na veřejnosti.

Zdroj: Vlasta.cz Profimedia

Související články