Malá Alžběta nechodila nikdy do školy. Měla pouze domácí výuku, proto nedosáhla žádného oficiálního vzdělání. Přesto studovala poctivě historii a ústavní právo. Britskou královnou byla korunována 2. června 1953 po smrti svého otce. Královský trůn převzala ve svých pětadvaceti letech a stala se nejdéle vládnoucím monarchou všech dob.

Zdroj: Youtube

Láska jako z pohádky

Svého budoucího manžela Philipa potkala plachá Alžběta poprvé, když jí bylo osm let. Znovu se pak s temperamentním mladíkem, který se narodil v Řecku, potkala ve svých třinácti letech. Líbila se jí jeho dobrodružná povaha a začali si spolu dopisovat. Dopisová romance přerostla v opravdovou lásku. Srdce mladé Alžběty patřilo už navždy Philipovi. Po válce byla plánovaná královská veselka. Velkolepá svatba se konala 20. listopadu 1974. Jejich manželství trvalo 73 let. Když 9. dubna 2021 její milovaný muž (99 let) zemřel, jako by odešla i polovina její duše.

Převodovku vám vyměním

Když začala válka, musela obléct uniformu i budoucí královna. Philip sloužil u britských námořních flotil a stále si s ní dopisoval. Za války se Elizabeth naučila velmi obstojně řídit a stala se automechaničkou. Měla za úkol údržbu vojenských nákladních vozidel. Přestože nikdy nezískala oficiálně řidičský průkaz, velice ráda řídila sama svůj vůz. Navíc byla pravděpodobně jedinou panovnicí, která si uměla bez problémů sama vyměnit převodovku. Ještě před pár lety se nechala slyšet, že to sice dlouho nedělala, ale určitě by to ještě zvládla.

Milovnice zvířat

Královna byla také velkou milovnicí zvířat. Svého prvního psa dostala ke svým osmnáctinám. Její fenka Susan pocházela z královského waleského plemena corgi. Později nechala Alžběta vzniknout novému psímu plemenu dorgi, které vzešlo z corgi fenky Susan a jezevčíka její sestry, princezny Margaret. Lidé si nový, přestože neoficiální, psí mix okamžitě zamilovali.

Pejsci ovšem nebyli jedinými mazlíčky, které Alžběta vlastnila. Jednou na svých cestách dostala darem dvě želvy. A v roce 1972 jí dokonce kamerunský prezident věnoval slona Jumba.

Zase spolu

Alžběta II. vládla neuvěřitelných 70 let. Byla panovnicí Velké Británie a dalších patnácti nezávislých států. Nejvyšší představitelka anglikánské církve byla patronkou více než 600 charitativních organizací. Pro svůj národ ztělesňovala tradice a byla symbolem stability země. Matka čtyř dětí, babička osmi vnoučat, z nichž nejznámější je princ William a princ Harry, a prababička jedenácti pravnoučat zemřela 8. září 2022 a byla pohřbena vedle svého milovaného manžela Philipa v Kapli krále Jiřího VI. na hradě Windsor.

Tichá vzpomínka

Ve Spojeném království neexistuje žádný oficiální protokol, který by určoval, jak by měla být uctěna památka zesnulého panovníka během výročí jeho úmrtí. Královská rodina se tradičně soustředí pouze na soukromou vzpomínku bez velkých ceremoniálních událostí. Očekává se tedy, že i Karel III. bude dodržovat tuto zavedenou praxi. To však nijak nebrání občanům Spojeného království vyjádřit svou úctu k milované královně, například tím, že přinášejí květiny k Buckinghamskému paláci nebo hradu Windsor.

Zdroj: vlasta.cz radynacestu.cz forbes.cz people.com

Související články