Vůbec prvním samostatným počinem výtvarníka Zdeňka Milera byla pohádka O milionáři, který ukradl slunce, jenž vznikla v roce 1948 na motivy díla Jiřího Wolkera. V 50. letech minulého století se pak začal Miler více soustředit na ilustrátorskou tvorbu, zejména pro děti. Kromě knih vyrobil také řadu leporel a omalovánek.

VIDEO: Kdo by neměl rád Krtečka? Ponořte se s námi do nostalgie, poslouží vám k tomu video:

Zdroj: Youtube

Byla to vlastně celé náhoda

V roce 1954 nastal v životě výtvarníka velký zlom, protože dostal zakázku na film o výrobě plátěné košilky. Miler dlouho přemýšlel nad tím, jakou zvířecí figurku zvolit, aby nejenom celý snímek spojovala, ale zároveň byla ve světě animovaného filmu neznámá. „Walt Disney použil pro své kreslené filmové příběhy téměř všechna zvířátka, jen jedno ne. To jsem si vybral já,“ citují Novinky slova Zdeňka Milera.

Možná si říkáte, proč ho nakonec napadl zrovna krtek. K tomu se váže zajímavá historka, o které v roce 2017 promluvila i jeho sestra Blanka Lebrová. Výtvarník si jednoho večera vyrazil na procházku lesem a přes pole.

Hodně přemýšlel a moc si nekoukal pod nohy, přičemž rázem zakopl o krtinec. „A nápad byl na světě. Postupně z ošklivého slepého zvířátka udělal roztomilou postavičku s očičky a třemi vlásky,“ vyprávěla během odhalování pamětní desky.

Dcera jako velká pomocnice

Od roku 1957 pak vzniklo hned 51 dílů o krtečkovi a jeho přátelích. Obrovskou oblibu si získaly i přes to, že se všechna zvířátka dorozumívají pouze citoslovci. Pokud jste ale fanoušky Krtečka, pak jistě víte, že v prvním filmu s názvem Jak krtek ke kalhotkám přišel zvířátka zcela výjimečně mluví.

Společně s Milerem spolupracovala i jeho dcera Kateřina, která žila v emigraci ve Švýcarsku a později i ve Španělsku. „Na prvním krtkovi jsem začala pracovat už ve 26 letech. Otec měl tehdy moc práce, a tak jsme se dohodli s německou agenturou, že bych mohla zkusit některé knížky s krtkem ilustrovat já. Otec poslal skici a podle nich jsem kreslila ilustrace,“ cituje její slova web Forbes.

Tuhý boj o dědictví

Kreslený krteček měl takové úspěchy, že za výtvarníkova života vydělal podle odhadů okolo 200 milionů korun. I dnes, třináct let po jeho smrti, stále vydělává miliony ročně. Není proto divu, že jakmile Zdeněk Miler 30. listopadu 2011 zemřel, rozhořel se mezi dědici velmi nepříjemný boj.

Ten trval opravdu dlouho a soud rozhodl až relativně nedávno, konkrétně v roce 2020. Tehdy média informovala o tom, že dědictví včetně podílů k majetkovým právům, obrazům a finanční hotovosti na několika účtech si rozdělí Milerova manželka Emílie, jeho tři děti Barbora, Kateřina a Michael z prvního manželství a také vnučka Karolína. Správkyně dědictví Milena Fischerová pak získala svůj dědický podíl v penězích.

„Všichni čtyři zároveň získají také 192 obrazů, které Zdeněk Miler nakreslil. Jeden se například jmenuje Krtek a rybka, další Domeček s dvěma myškami nebo Cvrček v okapové rouře,“ uvedl tehdy server Seznam Zprávy. Hodnota obrazů byla podle notáře v době úmrtí Zdeňka Milera ve výši 30 milionů korun.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, novinky.cz, forbes.cz, MZV, idnes.cz, ct24.ceskatelevize.cz