Kurt Cobain coby frontman skupiny Nirvana zapříčinil revoluci na tehdejší rockové scéně. Jeho hudbu charakterizovala syrovost, silný zvuk a rovněž upřímné a poetické texty. Sám byl navíc charismatickým rebelem, kterého si zamilovaly tisíce fanoušků po celém světě.

Zpívat začal už ve dvou letech 

Budoucí hvězdný zpěvák se narodil 20. února 1967 v Aberdeenu v americkém státě Washington. Kurt vyrůstal v dělnické rodině, jeho otec Donald Cobain pracoval jako mechanik, matka Wendy Cobain pak coby servírka. Kurt měl ještě o tři roky mladší sestru.

Hudbu miloval prakticky od okamžiku, kdy spatřil světlo světa. Zpíval od svých dvou let. Když mu byly čtyři, napsal dokonce píseň o výletu do parku. Měl krásné dětství, rodiče se mu věnovali a on je miloval. Když se ale rozvedli, vše se změnilo. Z Kurta se začal stávat vzpurný, uzavřený chlapec se sklony k depresím. Vyvinula se u něj také žaludeční choroba, která mu po celé další roky jeho života způsobovala velké bolesti.

VIDEO: Poslechněte si nejznámější píseň skupiny Nirvana.

Zdroj: Youtube

Opletačky s policií

Rozvod rodičů měl dopad i na Cobainovo teenagerské období. Byl dokonce i několikrát zatčen. Poprvé to bylo v roce 1985 kvůli tomu, že posprejoval graffiti zeď banky. Podruhé se dostal do křížku se zákonem, když chodil opilý po střeše.

Stará kytara od strýce

Během oslav čtrnáctých narozenin dostal Cobain od svého strýce použitou kytaru. Kurtovi s hraním nikdo nepomáhal, naučil se to sám během poslechu desek a sledování televizních pořadů. Velký vliv na něj mělo mnoho hudebních žánrů od klasického roku, pop rocku až po hard rock. Mezi jeho oblíbence patřili Beatles, Sex Pistols, Black Sabbath, Led Zepellin, The Clash nebo R.E.M.

Píseň Smells Like Teen Spirit nenáviděl

Ačkoli ho právě tento song proslavil, samotný Cobain ho nesnášel. Paradoxně proto, že z něj udělal hvězdu, což mu ale bohužel zhoršilo jeho psychické problémy. Hit navíc tak trochu odpoutal pozornost od jeho další tvorby. A Kurt nikdy nechtěl být hudebník jedné písně.

Demokazeta rozhodla

Založit kapelu není jen tak, to dobře věděl i Kurt Cobain. Potřeboval spojence, který bude hudbu cítit stejně nebo alespoň podobně jako on. Jeden z jeho dobrých kamarádů ho seznámil s Kristem Novoselicem, který žil ve stejném městě jako Kurt. Když si oba poslechli demokazetu, kterou Kurt natočil s Dalem Croverem, bubeníkem skupiny The Melvins, napadlo je založit skupinu. Tu původně pojmenovali Fecal Matter, ale později ji přejmenovali na Nirvanu. Dlouho jim trvalo, než našli ideálního bubeníka, nakonec se v roce 1990 rozhodli pro Davea Grohla.

Osudovou lásku potkal v nočním klubu

Když si jednou Cobain s přáteli vyrazil do nočního klubu v Portlandu, potkal tam krásnou zpěvačku a kytaristku alternativní rockové skupiny Hole Courtney Love. Láska na první pohled to ale nebyla, protože spolu začali chodit až o rok později. V roce 1992 se pak nejenom vzali, ale také se jim narodila dcera Frances Bean Cobain. Jejich vztah byl sice plný lásky a vášně, ale bohužel také žárlivosti, drog a násilí. 

Inspiroval se umělci i svou fantazií

Kurt Cobain byl autorem většiny písní skupiny Nirvana. Psal je na základě osobních zážitků, emocí, názorů, fantazií, ale také frustrací. Rád vyjadřoval myšlenky pomocí metafor, ironií, sarkasmu nebo dvojsmyslů. Jeho písně měly prvky popkultury, literatury, náboženství, umění, ale také politiky a historie. Rád se inspiroval různými spisovateli a umělci, například Charlese Bukowského, Williama Shakespeara či Salvadora Dalího. 

Byl feministou a zastáncem práv LGBT

Jelikož žil v době, kdy byla komunita LGBT silně utlačována, byl jejím velkým zastáncem. Rád vyjadřoval své názory na práva homosexuálů, rovněž kritizoval rasismus, sexismus a násilí. Byl také feministou, a to hlavně proto, že svou maminku celý život vnímal jako silnou ženu. Právě ona ho naučila, že je třeba si žen vážit a respektovat je. 

Proč zrovna Nirvana?

Název skupiny Nirvana je původně buddhistickým pojmem. Jedná se o okamžik, kdy se člověku podaří díky jeho skutkům a smyšlení dosáhnout absolutního duševního klidu. Kurt tento název vnímal jako vyjádření dokonalosti, kterou chtěl kapele přidělit.

Nedokázal odolat heroinu

Drogy byly rozhodně něčím, co dlouhodobě ničilo hudebníkův život. Jeho závislost na heroinu začala na počátku 90. let. Začal ho užívat hlavně proto, že měl chronické bolesti žaludku a deprese. Bylo pro něj složité se vyrovnat se slávou a stresem. Kurt se během života několikrát pokoušel s heroinem nadobro přestat, ale bohužel se mu to nepodařilo.

Užíval navíc další drogy jako kokain, LSD a marihuanu. Často do toho také pil alkohol a užíval prášky na předpis. Užívání drog a dalších návykových látek ničilo nejenom jeho zdraví, ale také vztahy, výkonnost a kreativitu. 

Sebevražda, či vražda?

Cobainova popularita byla čím dál větší. Jeho písně miloval celý svět. Jenže sláva v kombinaci s drogami, alkoholem a léky ho ničily. Jednoho dne ho v jeho domě našel s prostřelenou hlavou elektrikář. Cobain měl v sobě smrtelnou dávku heroinu a oficiálně si prostřelil hlavu brokovnicí. Zanechal po sobě dokonce i dopis na rozloučenou. Omlouval se v něm a vysvětloval, že ztratil vášeň pro hudbu a život. 

Mnoho jeho skalních příznivců si dodnes myslí, že byl Cobain zavražděn. Spekulacím nahrávají i některá fakta. Pitva například ukázala, že měl v těle 70x vyšší smrtelnou dávku heroinu, a tudíž je prakticky nemožné, aby v takovém stavu dokázal zvednout zbraň, otočit ji proti sobě a zmáčknout spoušť. 

Zdroj: Vlasta.cz, Radiox.co.uk, Rockinformer.com, Ireport.cz, Wikipedia.org

Související články