Kvíz: Znáte skutečná jména hvězd? Co má v rodném listu Madonna a Elton John?

V historii si měnili jména panovníci, také to patřilo k výsadám papeže. Spousta pseudonymů se objevila mezi spisovateli. Autorky, které měly jasně ženská jména, si raději skrývaly pod jiná, která naznačovala muže. Původně jim byl vydavatelský svět úplně uzavřen, a když se pravidla uvolnila, zase nikdo nevěřil, že píšou tak dobře jako muži. Pokud chtěly, aby se jejich dílo prodalo, musely se proměnit v chlapáky. Alespoň na titulní stránce knihy.

Dobrý den, já jsem...

Samozřejmě, pseudonym znamená určitou anonymitu, pokud chcete oddělit pracovní a soukromý život. Například oxfordský profesor matematiky Charles Dodgson sepsal příběh, který se k jeho postavení seriózního pedagoga příliš nehodil. A tak knížka Alenka v říši divů, dnes už klasika, vyšla pod fiktivním jménem Lewis Caroll.

Zdroj: Youtube

Obráceně

Někdy se slavní lidé ukrývají pod jiné jméno, aby mohli budovat kariéru bez srovnávání. Především potomci slavných a bohatých lidí. Ovšem v době moderních technologií už se to stejně neutají. Neklaplo to ani slavné spisovatelce Joanne Rowling. Každý si ji spojoval s příběhem kouzelníka Harryho Pottera, který byl původně určen dětským čtenářům. Ona však toužila napsat pro dospělé pořádnou detektivku. Aby ji četli bez předsudků, vybrala si pseudonym Robert Galbraith. Samozřejmě, že to brzy prasklo. Ovšem její detektiv Cormoran Strike už v prvním příběhu Volání kukačky zabodoval. Fanoušci věrně kupují i další knihy, i když úspěch Harryho série, který udělal ze spisovatelky milionářku, už se asi nezopakuje.

Zdroj: vlasta.cz, youtube.com, thoughtco.com

Související články