Herec Ladislav Chudík se narodil 27. května 1924 na Slovensku v malé obci Hronec. Jeho tatínek byl mistrem v železárnách, maminka pak ženou v domácnosti, která se starala o rodinu. V té fungovala jasná pravidla – otec byl tím přísným, maminka pak tou, která malého Ladislava rozmazlovala a bránila. 

Chtěl se stát strojvůdcem

Chudík zpočátku k herectví netíhl. Chtěl se stát strojvůdcem a jezdit nákladním vlakem s uhlím. Jakmile dostudoval gymnázium, zamířil ale na filozofickou fakultu do Bratislavy, k čemuž ho donutil jeho otec. 

Osud pro něj ale měl přichystanou jinou cestu. Chudíkovi to začalo být jasné v okamžiku, kdy si ho na jedné přehlídce amatérských divadel všiml dramaturg Slovenského národního divadla a nabídl mu stálé angažmá.

Chudík ho přijal a nakonec v něm strávil neuvěřitelných sedmdesát let. Během nich odehrál nespočet rolí, a to především v klasickém repertoáru. 

Zdroj: Youtube

Z depresí se vypsal do deníku

Ačkoli jako herec Ladislav Chudík od začátku zářil a připisoval si na konto jednu roli za druhou, v soukromí ho trápily zdravotní problémy. Nepříjemné byly zejména deprese, které ho ničily už od puberty. Dokázal s nimi ale bojovat a velkou pomocí mu byl deník, do kterého si zapisoval všechny své pocity. 

Novinářka ukončila jeho staromládenecký život

Charismatický Chudík měl několik vážnějších známostí už během studentských let. Ani jedna z tehdejších partnerek ho ale neuchvátila natolik, aby si s ní dokázal představit společný život.

Do svých třicet let tak byl považován za věčného mládence, který se brání vážnějším vztahům. Pak ale poznal českou novinářku Helenu a vše se jako mávnutím kouzelného proutku změnilo. Chudíka ani netrápilo, že mu Helenu vymlouvali jeho kamarádi, a to zejména proto, že byla už dvakrát rozvedenou ženou

Idylka se proměnila v peklo

Chudík od začátku cítil, že jsou si s Helenou souzeni. Moc si přál založit rodinu, jenže jeho osudová láska nemohla otěhotnět, a navíc měla psychické problémy. Její stav se ještě zhoršil krátce po svatbě, kdy jí lékaři našli nádor na mozku.

Manželka se mu postupně začala měnit před očima a on trpěl. Helena si vzala do hlavy, že ji mají všichni za blázna, a začala se ke všem chovat velmi nevybíravě.

Nedokázala navíc vydržet na jednom místě, a Chudík se s ní tak neustále musel někam stěhovat. Manželce byl ale i nadále oporou, i když mu to ona oplácela urážkami a nevděkem. Chudíka vše psychicky ničilo, a dokonce zvažoval, že si sáhne na život.

„Byl jsem pro ni normální lidský odpad. Měnila se mi před očima. Problémy dosáhly až takového rozměru, že jsem uvažoval o sebevraždě,“ prozradil Ladislav Chudík v pořadu 13. komnata.

Role primáře Sovy mu zachránila život

Když už to vypadalo, že Ladislav skončí v sanatoriu, přišla záchrana v podobě životní role. Režisér Jaroslav Dudek mu po smrti herce Karla Högera nabídl roli primáře Sovy v dnes již legendárním seriálu Nemocnice na kraji města. Práce ve skvělém kolektivu měla na Chudíka blahodárné účinky. Dokonce mu dodala sílu, aby se s manželkou Helenou rozvedl.

V další lásku už nedoufal

Chudíkova exmanželka se po rozvodu vrátila do Prahy, kde po několika letech zemřela. Herec jí uspořádal pohřeb a nejspíš až tehdy definitivně skončila smutná kapitola jejich společného života.

I když na novou lásku neměl pomyšlení, později se sblížil s právničkou Alenou, kterou si v roce 1982 vzal za manželku. Stal se navíc adoptivním otcem její dcery Bereniky, kterou s láskou vychovával. 

Do posledního okamžiku se svými nejbližšími

Manželka s dcerou a vnukem Stanem byli také těmi, kteří byli s Ladislavem Chudíkem v posledních okamžicích jeho života. Herec do posledních sil hrál v divadle a herectví měl jako pomyslný motor svého života.

Když ale jednou během představení zkolaboval, raději se stáhl do ústraní. Poslední měsíce života strávil v nemocnici, kde bojoval se zápalem plic. Zemřel 29. června 2015 v Bratislavě ve věku 91 let. 

„Zemřel za přítomnosti mé a dcery, nebyl sám. Mohly jsme se s ním naposledy rozloučit, zemřel v kruhu rodiny. Velmi krátce usnul, asi na tři minuty, než vydechl naposledy,“ prozradila Blesku jeho manželka Alena. 

Zdroj: vlasta.cz, ceskatelevize.cz, dotyk.cz, idnes.cz, aha.cz, kafe.cz

Související články