Jan Pirk

Tváří české kardiochirurgie a popularizátorem toho, jak bychom se měli starat o svá srdce, je bezpochyby šestasedmdesátiletý emeritní přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM.

Není mu lhostejné ani veřejné dění, a tak od roku 2022 působí i jako senátor. Na svém kontě má mimo jiné stovky transplantací srdce a zasloužil se o výrazný posun kardiochirurgie v Česku. I ve svém věku je Jan Pirk aktivním sportovcem a kromě jízdy na kole také každý den běhá.

Vladimír Beneš

Současnou významnou postavou neurochirurgie je sedmdesátiletý Vladimír Beneš, který si v loňském roce za svůj přínos vědě převzal medaili Za zásluhy.

Zájem o lidský mozek má v genech, protože jeho otec a jmenovec Vladimír Beneš byl rovněž neurochirurgem a byl jedním ze zakladatelů tohoto oboru u nás. A aby toho nebylo málo, je v rodině ještě Vladimír Beneš nejmladší, rovněž neurochirurg.

Radkin Honzák

Lidskému mozku se věnuje i pětaosmdesátiletý Radkin Honzák. I když trochu jinak. Je totiž psychiatrem a patří mezi zastánce psychosomatického přístupu, který spočívá v přesvědčení, že na nemoci se podílejí jak biologické, tak psychologické a sociální faktory.

Radkin Honzák je autorem mnoha knih, například v roce 2023 mu vyšla publikace Strach a úzkost: A jak na ně.

Jan Vojtko

Do povědomí širší veřejnosti se psychoterapeut Jan Vojtko dostal díky projektu Terapie sdílením. Společně s herečkou Ester Geislerovou pořádá zábavné interaktivní přednášky na téma partnerských vztahů.

Jan Vojtko má samozřejmě i svou soukromou praxi, kde pomáhá konkrétním jedincům a párům. Během třinácti let působení v oboru mu pod rukama prošlo více než 2500 klientů.

Bohdan Pomahač

Další celebritou mezi českými lékaři je třiapadesátiletý plastický chirurg, který má na svém kontě řadu neuvěřitelných a mimořádných úspěchů, jejichž prostřednictvím pomohl lidem. Vedl například tým, který v USA provedl vůbec první úplnou transplantaci obličeje, celosvětově šlo teprve o třetí takový zákrok.

Pomoc druhým má ve jméně a sám přiznal, že v sobě má červíka, který mu nedovolí jít do práce, spokojit se s tím, že tam odvede své penzum, a jít domů. Jeho profese je zkrátka i jeho posláním.

Tomáš Šebek

Sedmačtyřicetiletý Tomáš Šebek působí jako všeobecný chirurg a pomáhat vyjíždí i do zahraničí. Pod záštitou Lékařů bez hranic se zúčastnil například mise v Jemenu, Afghánistánu nebo na Haiti.

V současné době provozuje endoskopickou ordinaci a snaží se tento obor popularizovat a ukázat lidem, že se choulostivých vyšetření nemusejí obávat, že vše může proběhnout i bez studu a bolesti. Kromě svého pracovního nasazení zvládá být i tatínkem čtyř dětí.

Marek Dvořák

Své místo na slunci si vydobyl také osmatřicetiletý záchranář Marek Dvořák, který v rámci své profese denně řeší urgentní situace.

Práci lékaře letecké záchranky představil čtenářům prostřednictvím své knihy Mezi nebem a pacientem a také je velmi aktivní na sociálních sítích, kde varuje před potenciálně nebezpečnými situacemi a možnými úrazy.

Zdroj: vlasta.cz, databazeknih.cz, lekari-bez-hranic.cz, forbes.cz, ct24.ceskatelevize.cz, psychosomatika-cls.cz, databazeknih.cz, lf2.cuni.cz, idnes.cz

Související články